Yalıtım Teknikleri, yalıtım uygulamalarının detayında yer alan temek prensipleri ve uygulama teknolojilerini ifade eder. Her geçen gün gelişen kimya sektörünün etkisi ile yalıtım uygulamaları da değişiklik Gösterir. Elbette yalıtım teknikleri, teknolojinin gelişimine göre değişiklik gösteren uygulamalardır.

Yalıtım, iki veya daha fazla etkeni birbirinden ayırmak anlamında kullanılan kelimedir. Genellikle enerji türleri için yalıtımdan söz etmek mümkündür. Tabii fiziksel yalıtım da söz konusudur. Örneğin; suyun katı materyalden geçişinin engellenmesi de bir yalıtım türüdür. Başlıca yalıtım türleri;

  • Isı Yalıtımı
  • Su Yalıtımı
  • Ses Yalıtımı
  • Yangın yalıtımı

olarak sınıflandırılır. Tabii bunların dışında kimyasal tepkimelerden korunmak için yalıtım, radyasyon yalıtımı ve hepimizin çok iyi bildiği elektrik yalıtımı gibi türler de söz konusudur. Yapı endüstrisinde su yalıtımı işlemleri için genel olarak izolasyon tanımı kullanılıyor olsa da, aslında bu tanım, tüm diğer türler için de geçerlidir.

yalıtım teknikleri

Yalıtım Teknikleri – Yalıtım Nedir?

Yalıtım kavramında esas unsur; dirençtir. İki enerji türünü birbirinden ayırmak için, bu enerji veya madde türlerine mukavemeti olan materyaller kullanılır. Örneğin; suya direnç gösteren materyaller, petrokimya ürünleri iken, radyasyona direnç gösteren ürünler bazı madenlerdir. Bu enerji türlerinin yalıtımı için uygun materyal kullanılmak sureti ile transferin engellenmesi gerekir. Benzeri şekilde elektrik yalıtımı için de yine plastikler uygundur.

yalıtım teknikleri

Isı yalıtımı ve ses yalıtımı uygulamalarında ise benzer süreçler söz konusudur. Mineral yünler olarak bildiğimiz taşyünü ve cam yünü ile her iki yalıtım türü de mümkün olabiliyorken, ısı yalıtımı ve mantolama uygulamalarında EPS ve XPS gibi polimer materyaller de kullanılabilir. Her iki üründe de enerjinin katı materyal ve hava boşluğu arasında sıkışıp, transferinin engellenmesi söz konusu olmaktadır.

yalıtım teknikleri

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır

En çok gerçekleştirilen yalıtım uygulaması kuşkusuz ısı yalıtımı olmaktadır. Özellikle son yıllarda artan enerji maliyetlerinin de etkisi ile ısı yalıtımı zorunlu hale gelmiş durumdadır. Zira, yukarıda da bahsettiğimiz gibi enerji, mukavemeti olmayan maddeler içerisinden kolayca geçebilir.

Binaların inşa edildiği, tuğla ve beton gibi materyaller ısı ve ses enerjilerine karşı mukavemeti bulunmayan materyallerdir. Normal koşullarda beton ile inşa edilmiş bir yapının enerji kayıp faktörü 10 üzerinden 8 iken, EPS ile mantolama yapılmış bir yapıda bu oran; 4, taşyünü ile yalıtımı yapılmış bir yapıda ise 2’ye kadar iner. Yani, hiç yalıtım yapılmamış bir yapıda sarf ettiğiniz enerjinin en az yarı yarıya azalması mümkündür. Bu kapsamda yapıların, dışarıdan yalıtım materyalleri ile kaplanması uygulaması tercih edilir. Maliyetlerine göre tercih edebileceğiniz uygulamaları dilerseniz EPS, dilerseniz taşyünü ile yaptırabilirsiniz.

Yapının dışarıdan kaplanması, tüm ısı hareketlerinin dışarıdan engellenmesi anlamına gelir ve bina iskeleti ısı kaybı yaşamaz. Bu sayede mantolama ile yapılacak yalıtım, diğer tüm yalıtım türlerinden çok daha etkili olacaktır.

yalıtım tenikleri

Enerji Kıymetlidir, Yalıtım yapın, Enerjinizi Koruyun

Bildiğiniz gibi ülkemiz petrol ve doğalgaz gibi kaynaklara sahip değildir. Bu kaynakları kendi topraklarımızda üretemiyor olmamız sebebi ile ciddi bir dışa bağımlılık ile karşı karşıyayız. Petrol ve doğalgaz ithalatının azaltılması ulusal ekonomimiz için hayati öneme sahipken, aile bütçesi bakımından da büyük önem arz eder. Mantolama ile yalıtım yapılmış yapılarda enerji sarfiyatı en az %50 azalır ve hane bütçesi korunur. Yani yalıtım yaptırarak hem cebinize, hem ulusal ekonomiye, hem de doğanın korunmasına katkıda bulunursunuz. Hangi standartta yalıtım teknikleri kullanılmış olursa olsun, bir yapının hiç yalıtım uygulamasına tabi tutulmamış olmasına nazaran çok daha efektif sonuçlar söz konusu olacaktır.