Mermer (Denizlik) Uygulaması

Dekoratif ve uzun ömürlü doğal taş çeşitlerinden olan, mermer uygulaması biçimleri, uygulama fiyatları ve detayları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızdır. Mermer uygulaması binlerce yıldır kullanılmakta olan bir yapı teknolojisidir. Estetik yapısı ve biçimlendirildiğinde hemen her alanda kullanılabiliyor olmasının yanı sıra, son kullanımı ile ilgili bir süre olmaması da mermer uygulaması avantajları olarak öne çıkmaktadır. Geleneksel olarak Anadolu’da yoğun biçimde bulunan mermerin kullanılması Türk mimarisinde Selçuklu’dan bu yana söz konusudur. Öncelikle Mabetlerde başlayan mermer uygulaması kullanımı zamanla, saraylar, devlet daireleri ve nihayet evlere kadar ulaşmıştır. Lakin mermer bir ana yapı malzemesi değildir. Günümüzde dekorasyon maksadıyla daha çok kullanılıyor olsa da, geçmişte su yalıtımı için, havuz ve küvet gibi ortamlarda yoğun biçimde kullanılmıştır. Örneğin Türk Hamamlarının başlıca özelliği; bütünüyle mermerden yapılmış olmalarıdır.

Günümüzde Mermer Uygulaması

Mevcut şartlar altında mermer uygulaması, granit ve diğer doğal taşlarla birlikte; yapıların ıslak zeminlerinde, antrelerde, pencere önleri, kapı eşikleri gibi noktalarda etkin biçimde kullanılmaktadır. Değindiğimiz gibi mermer ile bina yapılmaz ve mermerin yapılarda kullanılabilmesinin statik ön koşulları vardır. Her yapının taşıyabileceği belli bir ağırlık söz konusudur ve bir yapıda belli bir oranın üzerinden mermer uygulaması kullanılması ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle mermer kısıtlı alanlarda kullanılır ve aslında mermer uygulaması pek de ucuz bir işlem değildir.
Mermer uygulaması, doğal taşlar ile veya kompozit ürünlerle gerçekleştirilebilir. Çeşitli doğal taşların ve bazı kimyasalların bir araya gelmesi ile üretilen granit görünümlü kompozit kaplama malzemeleri de en az mermer kadar estetik görünebilmekte ve doğal mermer uygulaması kadar ağır olmamakla birlikte daha ekonomik olabilmektedir. Tabii ki makbul yöntem, doğal mermer uygulamasıdır.

Mermer Uygulaması Kullanım Alanları

Tercihen mermer uygulaması binanın herhangi bir yerinde, statik niteliklere zarar vermeyecek biçimde kullanılabilir.

 • Apartman girişleri
 • Duvar kaplamaları
 • Banyolar
 • Pencereler
 • Mutfaklar
 • Koridorlar
 • Asansörler
 • Toplantı salonları
 • Mağazaların zeminleri
 • Camiiler
 • Hayrat ve çeşmeler

Ve daha pek çok alanda mermer efektif biçimde kullanılabilmektedir. mermer uygulaması özellikle ıslak zeminlerde kullanım kolaylığı ve izolasyon elde edilebilmesi için etkili bir yöntemdir. Jet taşı ile kesildikten sonra bir kez parlatılması ile uzun zaman parlak bir yüzey elde edilmesi mermer uygulaması ile mümkün olabilmektedir. Dekoratif olarak mermer ve granit kadar etkili başka materyal mevcut değildir. Daha doğrusu bu göreceli olmakla birlikte mermer uygulaması kadar etkili çok az unsur vardır ve mermer, diğer hemen her yapı malzemesinden çok daha uzun ömürlüdür. Zira doğal bir taş olan mermerin belirli bir ömrü yoktur. Çok az yıpranır ve kirlenmez. Kirlense dahi kolayca temizlenebilir veya uygun bir ürünle zımparalanıp ilk günkü haline dönüştürülebilir. Tabii bu gereklilik bir insanın ömründen çok daha uzundur. Roma ve Osmanlı döneminden kalma mermer yapıların hala güzelliğini koruyor olması mermer uygulaması hakkında herkese bir fikir verebilecek haller olarak sayılabilir.

Kale Yapı Yalıtım olarak, mermer uygulaması yöntemlerinin tamamında hizmetinizdeyiz. Gerek doğal granit ve mermer uygulaması noktasında gerekse çimstone ve benzeri ürünlerin yapılara entegrasyonunda firma olarak en nitelikli ürünlerimiz ve mükemmel uygulamalarımızla hizmet veriyoruz. Yapılarınız için projelendirilecek her türlü zemin ve yüzey kaplaması, ıslak zemin dekorasyonu ve dış cephe giydirmeleri için mermer uygulaması sunan firmamız, ihtiyacınız olan en uygun fiyatlı materyali, en yüksek kalite sınıfında temin etmekte ve sizlere sunmaktadır. Kale Yapı Yalıtım ile dilediğiniz zaman iletişime geçerek hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. mermer uygulaması noktasında size özel çözümlerimizi duymadan karar vermeyiniz.