Mantolama Dikkat Edilecek Hususlar

Binalarda ısı yalıtımı için yapılan mantolama işlemi hem enerji tasarrufu hem de binaların kullanım ömrünün uzaması açısından fayda sağlamaktadır. Ancak mantolamada dikkat edilecek hususlar üzerinde önemle durularak, istenilen kalitede ısı yalıtımı sağlanabilir. Dış hava koşullarından binayı korumak istediğinizde mantolama yaptırırken ,uygulama öncesi binanın dış yüzeyinin işleme hazır hale getirilmesi gerekecektir. Detaylı bina keşif uygulaması ile metrekaresi bakımından konunun uzmanı kişilerce kalınlığı ve yoğunluğu tercih edilecek ısı yalıtım malzemeleri mantolamada dikkat edilecek hususlar arasında yerini almaktadır.

Yalıtım malzemelerinin teknik yeterliliğe sahip olması, garanti şartları, uygulama için konunun uzmanı kişilerden faydalanılması ve kişilerin teknik yeterliliğe sahip olması, ısı yalıtım levhalarının en az 3cm ve üzeri levhaların tercih edilmesi mantolamada dikkat edilecek hususlar arasında bulunmaktadır.

Ayrıca ısı yalıtım uygulamalarında m2 başına en az 6 mekanik tespit dübeli kullanılması gerekir. Kullanılacak malzemelerin birbirleriyle uyum göstermesi, levha dizilimleri doğru biçimde gerçekleştirilmesi ve oluşacak ısı köprülerinin engellenmesi, levhalar üzerine basınç uygulayacak ağırlığın dengeli bir biçimde dağıtımının sağlanması da mantolamada önemle dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bulunmaktadır. Yapılarda ısı tasarrufu sağlayacak mantolama uygulamaları kusursuz bir şekilde yapıldığında yaşam alanlarınıza rahatlığı ve konforu bir arada sunan bir sistemi kolay ve pratik bir şekilde yaptırmış olacaksınız.