Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar

Mantolama uygulaması binalarda yaşanan başta ısı kayıpları olmak üzere pek çok problemin ortadan kaldırılmasını sağlar. Mantolama uygulamasının sağlamış olduğa avantajlardan yararlanmak için uygulamanın detayları hakkında yeterli bilgiye sahip olunması ve uygulama aşamasında uyulması gereken kurallara dikkat edilmesi gerekir. Birçok bina yönetimi mantolamada dikkat edilecek hususlar ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı için alınan mantolama hizmeti kalitesiz olmakta ve arzu edilen ısı koruma sağlanamamaktadır. Siz de böylesi olumsuzluklarla karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey mantolama hususunda dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atmak olacaktır!

Kale Yapı Yalıtım olarak sunduğumuz hizmetlerde kusursuzluğu daima ön plana çıkarmayı arzu ediyoruz. Kalite odaklı çözümlerimizi sağlarken siz değerli müşterilerimizin de mağdur olmamaları adına en kaliteli hizmetleri sizlerle buluşturmaya gayret gösteriyoruz. Üstelik çalışmalarımızı sürekli kontrol altında tutarak olası ihmallerin önüne geçiyoruz. Tüm dikkatimize rağmen yaşanabilecek sorunlarda da sorumluluğu üstleniyoruz.

Kale Yapı Yalıtım avantajlarından faydalanırken sizi nasıl hizmetlerin beklediğini merak ediyor musunuz? O halde gelin size hizmet ile ilgili neleri önemsemeniz gerektiğini açıklayalım!

Mantolama Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

Mantolama hizmetlerini sunan ustalarımız alanında en iyi ustalar olsa da zaman zaman gözden kaçan noktalar olabilmektedir. Bu durumları kontroller esnasında çözerek bütün sorunları ortadan kaldırıyoruz. Sunduğumuz hizmetler sırasında aşağıdaki detayların mutlaka önemsenmesi gerektiğini de size bildiriyoruz.

 • Mantolama işlemlerinin uygulanması aşamasında zeminin düz ve pürüzsüz olduğundan emin olunmalıdır, Bunun için zemin kontrol edilmeli, var olan pürüzler giderilmeli ve zemin uygulamaya hazır hale getirilmelidir.
 • Yüzeyin düz olmadığı durumlarda eğimin maksimum 2 cm seviyesinde olması gerekir. Daha fazla eğriliklerin mantolamayı engelleyeceği ve mantolamadan arzu edilen performansın alınmamasına neden olacağı söylenebilir,
 • Mantolama sırasında yüzeye uygulanacak yapışkanların özelliklerini kaybetmemesi adına toz ve yağın temizlenmesi gerekir. Temizleme sonrası ortaya çıkan döküntülerin de fırçalama ile temizlenmesi gerekir. Bu sayede  yapıştırıcı performansı zirveye çıkar ve ısı yalıtım levhaları yüzeye tam olarak sabitlenmiş olur.
 • Mantolama işlemleri sırasında yağmur, rüzgâr ve güneşin doğrudan cepheye temas etmesi uygulamaya engel olur. Bu nedenle iskele ağı kurularak cephenin korunması sağlanmalıdır,
 • Mantolamadan kaliteli sonuç alabilmek adına cephe duvarının sıcaklığı +5 ila +30 derece arasında olmalıdır,
 • Levhaların duvara yapıştırılması öncesinde yapışkanlık düzeyi test edilmeli yapışkanlığın arzu edilen seviyede olduğu anlaşıldığında da dübelleme işlemi gerçekleştirilmelidir,
 • Cephede açık kalan herhangi bir nokta olmamasına dikkat edilmeli su sızabilecek olan bütün kısımların mantolanması sağlanmalıdır,
 • Mantolama bina kullanım esnasındayken gerçekleştirilecekse cam, pencere ve korkulukların zarar görmemesi adına önlem alınmalıdır,
 • Mantolama esnasında iskele kullanılacaksa can güvenliği açısından iskele kelepçe uzunluğu sistem kalınlığı ile uyumlu olmalıdır.

Mantolama Yapılırken Sıkça Yapılan Hatalar

Mantolama sırasında yukarıdaki hususlara dikkat edilmemesi ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınmasına neden olur, uygulama esnasında bu hususların ihmal edilmesi halinde ise başka problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Siz de mantolama yaptırmak istiyor ama karşı karşıya kalacağınız sorunları önceden kestirmeyi arzu ediyorsanız mantolama yapılırken sıkça yapılan hatalar ile ilgili aşağıdaki detaylara bir göz atmalısınız:

 • Duvar ve iskele arasındaki bağlantılar ile işçilerin can güvenliğinin sağlanmaması. İnşaatlarda yaşanan iş kazalarının büyük bir kısmı bu nedenle meydana gelmektedir.
 • Mantolama yapılırken hava koşullarının uygun olmaması veya kuruma sürecinde don yaşanması.  Mantolama için en uygun zaman ilkbahar, sonbahar ve yaz mevsimidir.
 • Yalıtım elemanlarının doğru depolanmaması nedeni ile ortaya çıkan hasarlara rağmen uygulama gerçekleştirilmesi. Hasarlı yalıtım malzemeleri mantolama kalitesini düşürür ve en sık yapılan uygulama hatasıdır.
 • Uygulamada dübel, yapışkan vb. unsurların kullanılmaması. Isı yalıtım levhalarını yüzeye sabitleyen ve uygulamanın daha sağlam ve dayanıklı olmasını sağlayan dübel ve yapıştırıcı kullanımı son derece önemlidir. Dübel ve yapıştırıcı kullanılmadan yapılan mantolama uygulamaları güvensiz yapılar ortaya çıkmasına neden olur.
 • Yapıştırma işlemi sonrası ısı yalıtım levhasının yüzeye yapıştığından emin olmadan yapıştırma işlemini sonlandırmak mantolama yapılırken sıkça yapılan hatalar arasında yer alır.

Yukarıdaki hatalarla karşı karşıya kalmamak adına mutlaka işini bilen ustalarımızdan destek almalısınız. Ustalarımız bütün süreçleri tekrar tekrar kontrol ederek iş tesliminde kusursuz bir mantolama sağlar.

Kale Yapı Yalıtım ile Harika Hizmetler

Kale Yapı Yalıtım olarak birbirinden özel tercihler ile size en başarılı hizmetleri vaat ediyoruz. Özellikle ustalarımızın bilgi birikimini doğru malzeme kullanımı ile bütünleştiriyoruz. Kusursuz hizmeti elde etme noktasında sizlere destek olurken fiyatlarımızın da rekabetçi olmasına özen gösteriyoruz. Tüm ayrıcalıklardan yararlanmak adına bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.