Isı yalıtım genel teknik şartnamesinde de yapının ısıl değerinin korunabilmesi açısından açıkça belirtilen hususlarda mantolama kalınlığı da önem arz etmektedir. Ülkemizde bölgelerin ilkim şartları göz önünde bulundurularak kalınlık ve yoğunluğu belirlenen mantolamada kullanılan levhaların yapılarda ısıl değerin korunmasına maksimum düzeyde katkısı bulunmaktadır. 1,2,3 ve 4. Bölge olarak ayrılan bölgelerde ülkemizin bütün illeri için ısı yalıtım levhalarının kalınlıkları şartname esasında belirtilmiştir.

Marmara Bölgesi Mantolama Kalınlıkları

Mantolama kalınlığı en düşük 4cm olmakla birlikte en yüksek 9cm ve üzeri olan levhalarda kullanılan malzeme seçeneklerine göre de kalınlık ölçüleri değişkenlik arz edebilmektedir. Birbirinden farklı ısı yalıtım malzemeleri olarak tercih edeceğiniz karbonlu eps, xps, taş yünü veya beyaz eps malzemelerinde bölgelerde illere göre kalınlığı değişen seçenekleri bulabilmeniz mümkün.
Mantolama kalınlığı için ayrıca duvarın cinsi ve kalınlığı, sıva kalınlığı, kullanılacak olan malzemenin ısı iletim katsayısı da belirleyici unsurlar olarak göz önünde bulundurulmaktadır.

Türkiye ısı yalıtım haritası dikkate alınarak mantolama kalınlığı bölgelere bağlı olarak dikkate alınır. Yapıların duvar örme kısımlarında kullanılan tuğla ve gaz beton gibi malzemeler ısı yalıtım levhalarının kalınlığını ilkim şartlarından sonra belirleyen en önemli faktörler olarak nitelendirmektedir. Duvar, çatı ve döşemelerde farklı kalınlıkların tercih edildiği mantolama işlemi için konunun uzmanı kişilerin öncelikle yapacağı keşif sonrası seçeceği malzemeyi belirlemesi ve kalınlığını tercih etmesi önem arz edecektir.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by