Yalıtım Bilgilendirme

Yalıtım hakkında bilmek istediğiniz her şeyi yalıtım bilgilendirme sayfamızda cevaplandırıyoruz. Isı, ses, su ve yangın yalıtımı ile ilgili bilgilere bu sayfadan ulaşabilirisiniz. Yalıtım, geçirgenliği düşük olan veya olmayan malzemeler kullanılarak, enerjinin akışının sınırlandırılması işlemidir. Maddeyi enerjiden, maddeyi maddeden, veya enerjiyi enerjiden ayırma işlemlerinin bütününe yalıtım denmektedir. Yalıtım bilgilendirme sayfamızda sizlere yalıtım unsurları ile ilgili genel bilgiler ileteceğiz.

Yalıtım Malzemeleri Neden Geçirgen Değildir?

Kimyasal olarak biçimlendirilmiş yalıtım malzemelerinin geçirgenliği madde iletim kanunları ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin mineral yünler, (taş yünü, cam yünü vb.) enerjinin akışını katı materyal ile havayı kombine ederek engeller. Bu satıha giren enerji, burada yön kaybeder ve absorbe olur; yani geri döner veya emilir. Bunun pek çok nedeni olmakla birlikte birinci neden kullanılan materyalin özgül aşırlığı ve yoğunluğudur. Örneğin taş yünü, bildiğimiz kayalardan elde edilen bir yalıtım malzemesidir ve taşların sahip olduğu mukavemete sahiptir. Bununla birlikte aynı ağırlıkta değildir ve enerjiyi içinde hapsetmek yerine geri yansıtır.

Yani, soğuk bir taş duvar mümkünken, soğuk bir taş yünü levha olası değildir. Tabii buna yakın etkiye sahip, Poliüretan, Polistren, Fenol materyaller ve plastik, kauçuk yalıtım malzemeleri de söz konusudur. Maliyetleri bakımından en verimli ısı yalıtımı ürünleri köpükler olurken, ses yalıtımında taş yünü, su yalıtımında ve elektrik yalıtımında ise sentetik ve plastikler kullanılmaktadır. Yalıtım Bilgilendirme kısmımızda elbette bu maddelerin detaylarına girmemizin çok bir anlamı yoktur, bütünüyle teknik olan bu materyalin kodları ve sınıfları bulunmakta olup, uzman olmayan kişiler için hazırlanan yalıtım bilgilendirme yazımızda buna gerek duymuyoruz.

Yalıtım Neden Gereklidir?

Her yalıtım türünün kendine has gereklilikler nedeniyle ortaya çıkmış olduğunu söylemek doğru olacaktır. Örneğin Su yalıtımı, kaçınılmaz bir yalıtım türüdür bu fonksiyonu sağlamazsanız yaşam alanınızda su problemleri yaşarsınız. Aynı şekilde elektrik yalıtımı da hayati derecede önemli bir unsurdur, ki bu zaten haricen yapılan bir uygulama olmadığından ve elektrikli cihazlar kendiliğinden yalıtımlı olduğundan özel olarak buna değinmeye gerek yoktur. Yalıtım bilgilendirme yazımızda bir daha çok, ısı, ses, su ve yangın yalıtımı konularını ele alıyoruz.

Yalıtım bilgilendirme konusuna su yatlımı gerekliliği ile giriş yapmıştık. Bu doğrudan hayatımı etkileyen bir sorun olduğundan, su yalıtımı ile ilgili hiçbir detayı çoğu zaman es geçmeyiz. Lakin yalıtım bilgilendirme iççin başvurmanıza neden olan kanuni zorunluluklara kadar, Isı yalıtımı ülkemizin yapı sektöründe dikkat çeken unsurlar arasında yer almamakta idi, yani Türk inşaat sektörü yeni yeni ısı yalıtım konusunda bilinçlenmeye başladı. Tabii biz Kale Yapı Yalıtım olarak, yalıtım bilgilendirme yapma yetkinliği düzeyindeki sektör hakimiyetimizi uzun yıllardır sürdürdüğümüz sektör deneyimimize borçluyuz ve sektörün eski üyelerinden birisi olarak, uzun yıllardır fayda sağlıyoruz.

Bizce yalıtım bilgilendirme noktasında en önemli hususlardan birisi, keyfi olduğu düşünülen, ancak hiç de keyfi olmayan Isı yalıtımı meselesidir. Kaldı ki kamusal olarak da kanunla zorunlu hale getirilmiş olan ısı yalıtımı, artık cezai şartlar taşımaktadır. Mevcut Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında, yalıtım bilgilendirme yazımızı ve diğer yazılarımızı takip ederek, yükümlülüklerinizi öğrenebilir ve bizden dilediğiniz zaman destek talep edebilirsiniz.
Yalıtım bilgilendirme noktasında bizim en çok önemsediğimiz hususların başında tasarruf gelmektedir. Konforu da beraberinde getiriyor olması ile birlikte, kışın ısıtma, yazın ısıtma giderlerini ciddi miktarlarda düşürmekte olan ısı yalıtımı oldukça büyük öneme sahiptir ve her yapının bu ihtiyacı hızla karşılaması, hem kendi bütçelerinde ciddi bir rahatlamaya neden olacak, hem de ulusak ekonomimize ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Yalıtım bilgilendirme yazımızın özeti, yalıtımın hayatın her alanında büyük faydalar sağladığını ifade etmektedir. Sitemizde yer alan diğer linklerde her yalıtım türü ile ilgili bilgiler veriyor ve sizleri aydınlatmaya çalışıyoruz. Yine de yalıtım bilgilendirme yazımızdan elde edemediğiniz hususlar hakkında bize soru sorabilir ve destek isteyebilirsiniz.