Çatı Yalıtımı ve Çeşitleri

Tüm yapıların olmazsa olmaz unsurlarından olan çatıların yalıtımı hakkında bilgileri içeren Çatı yalıtımı ve çeşitleri yazımızda genel bilgilere yer verilmiştir. Çatı yalıtımı ve çeşitleri kullanım türüne ve ihtiyaca göre olmak üzere sınıflanmaktadır. Isı maksatlı yalıtımlar, su yalıtım, radyasyon yalıtımı ve ses yalıtımı uygulamaları bu sınıflara örnek olarak verilebilmektedir. Bunun yanında üzerinde gezilen ve gezilmeyen çatılar ile sundurma gibi uygulamalar için de ayrı yalıtım süreçleri söz konusudur. Çatı yalıtımı ve çeşitleri başlığı altında bizim işleyeceğimiz 4 temel husus söz konusudur;

  • Isı Yalıtımı
  • Ses Yalıtımı
  • Su Yalıtımı
  • Radyasyon Yalıtımı

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı ve ses yalıtımı esasında Çatı yalıtımı ve çeşitleri biçiminde ayrıştırılması gerekmiyecek hususlardır. Ancak her ısı yalıtım ürününün ses yalıtımında etkili olmaması sebebiyle böyle bir ayrıştırma doğru olabilir. Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde ısı yalıtımı uygulamaları çatının türüne göre farklı biçimlerde uygulanır. Eğer çatı geleneksel tuğla veya herhangi bir biçimde üstü kapatılmış ve zemin dış etkenlere maruz kalmıyor ise, işlem çok daha ekonomik ve kolay olacaktır. Tavan arasının kullanılmıyor olması ise pek çok dekoratif düzenleme gerekliliğini ortadan kaldırır. Eğer çatı açık bir alansa, yalıtımın üzerinin kapatılması ve büyük ihtimalle ayrıca su yalıtımı yapılması gerekecektir. Çatı yalıtımı ve çeşitleri birbiri ile bağlantılı unsurlar olmakla birlikte çoğu zaman birbirini bu biçimde tamamlarlar.
Tüm çatı tiplerinde mineral yünler ve EPS levhalar kullanılarak ısı izolasyonu yapılarak zemin uygun bir kaplama malzemesi ile kapatılıp, su yalıtımı uygulanır. Kullanılmayan, yani üzerinde gezilmeyen Çatı yalıtımı ve çeşitleri ise çok daha kolay uygulanır ve yalıtımın üzerinin kapatılması dahi opsiyoneldir. Tavan arası olarak tabir edilen atıl alanlarda ayrıca dekoratif işlemler yapmak keyfe kederdir; tabii açık tavandan bahsetmediğimizin altını çizmemiz gereklidir.

Ses Yalıtımı

Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde ses yalıtımı faktörü pek çoğumuzun aklına gelen bir durum değildir. Bu sorunu ancak o katlarda yaşayıp, özellikle askeri tesislere ve hava alanlarına yakın olanlar tarif edebilecektir. Bu mevkilerde ikamet edenler için Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde en önemlisi ses yalıtımıdır, zira hele ki daire çok yüksek bir binanın en üst katındaysa, bir hava aracının geçişi ciddi bir sorundur. Bunun yanı sıra tavan arasında yaşayan kuşlar ve hatta rüzgar dahi ciddi sese neden olabilmektedir.

Bir başka ve daha sık rastlanan sorun ise, üzerinde gezilen tavanların izolasyonudur. Yürüme sesi özellikle tavan gibi herhangi bir ayakkabı ile ve pek de dikkat etmeden yürünen bir zeminde ciddi bir sorundur. Bunu gidermek için dinamik darbe izolasyonu yapılmalıdır. Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde çok sık kullanılan bir tekniktir ve su yalıtımı malzemeleri ile paralellik gösteren materyaller ile gerçekleştirilir.

Su Yalıtımı

Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde en çok uygulanan yalıtım çeşididir. Yapının su ile devamlı muhatap olan kısmı kuşkusuz çatıdır. Özellikle açık tavanlarda uygulanan Çatı yalıtımı ve çeşitleri ciddi uygulamalardır, zira herhangi bir zafiyet durumunda yapılan yalıtım bütünüyle boşa gidebilir. Bunun önlenmesi için Çatı yalıtımı ve çeşitleri hakkında uzman bir firmanın konuyla iştigal etmesi gereklidir. Ayrıca uygulamanın ömrü de hem kullanılacak materyale hem de, işçilik niteliklerine bağlıdır.

Radyasyon Yalıtımı

Pek çoğumuzun dikkat etmediği ancak oldukça ciddi bir ışın kaynağı olan güneş ışınlarının önlenmesi pek çok nedenle gereklidir. Bu sebeple Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde radyasyon yalıtımından bahsedilmesi gereklidir. Özellikle açık çatılarda bu uygulama çok büyük öneme sahiptir. Kimi uzmanlara göre kapalı çatılarda dahi uygulanmasında fayda vardır. Özel izolatörlerin üzerine mineral unsurlar serilerek doğal bir yansıtma ortamı elde edilmesi UVC ışınlarının yaydığı radyasyonu yansıtacak ve zararlı etkilerini indirgeyecektir.

Çatı Su İzolasyon Malzemeleri Fiyatları

Her yapının ihtiyacı olan çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları hakkında bilgilere yer verdiğimiz yazımızdır. Firmamızın hizmetlerini de açıklamaktayız. Çatı izolasyonu hiçbir yapı için bir seçenek değildir. Yapının iklim koşulları ve su ile en çok münasebeti olan kısmı olan çatının yalıtılması gerek konfor koşulları gerekse binanın statik özellikleri bakımından oldukça önemlidir. Bu bakımdan çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları üzerine yapacağınız bir araştırma ile birlikte bu işlemin özellikleri ve çeşitleri ile ilgili detaylı bilgi de alabilmeniz amacıyla çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları yanı sıra sizlere çatı yalıtımı ile ilgili genel bilgiler de sunuyoruz. Kale Yapı Yalıtım olarak, yapıların yalıtım ihtiyaçlarına yönelik tüm detayları en doğru biçimde biçimlendiriyor ve tüm hizmetlerimizde olduğu gibi çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları noktasında da müşterilerimize en uygun seçenekleri üretiyoruz.

Çatı İzolasyonu Nedir?

Çatı izolasyonu ısı, su ve radyasyon yalıtımı maksatları ile yapılabilir. Elbette her yalıtım tipi için kullanılan materyal farklı olduğundan çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları yalıtımın niteliklerine göre değişmektedir. Tabii ki kullanılan materyalin kalite derecesi de yalıtımın total fiyatı üzerinde etkili olup, doğrudan maliyetleri etkilemektedir.
çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları uygulamada kullanılan materyalin teknolojisine bağlıdır. Çoğunlukla sentetik ürünler kullanılan su yalıtımında, su geçişine mani olacak nitelikteki ürünlerin kullanılması yani teknolojisi yüksek materyallerin kullanılması gerekli olmaktadır. Tabii üzerinde gezilen çatılar ile, geleneksel çatıların uygulama teknikleri farklı olmaktadır. Eğer kiremit veya modern izolayon membranları ile çatı izolasyonu yapılmışsa alt katmanda uygulanacak materyalin niteliğinin açık çatıla kadar kapsamlı olmasına gerek olmayabilir ve dolayısıyla çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları bu uygulamada daha ekonomik olabilir. Lakin açık çatılarda ciddi bir çatı izolasyonu gerekli olacak ve bu tip çatılarda çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları bir miktar yüksek olabilecektir.

Gördüğünüz gibi, çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları uygulamanın tipine ve materyal niteliğine göre değişmektedir. Tabii ki bu uygulamalarda kullanılacak işçiliğin özellikleri de büyük ölçüde önem arz etmektedir. İyi yapılmamış bir yalıtım uygulamasında ne kadar nitelikli ürünleri kullanırsa kullanılsın sonuçlar verimli olmayacak ve uygulamanın tüm maliyeti boşa harcanmış olacaktır. Zira çatı izolasyonunda kullanılan materyal uygulandığı alandan sökülerek tekrar değerlendirilemez. Sonuç olarak kullanılan malzeme çöpe atılmış olacaktır. Özellikle deneyimsiz firmaların maalesef uygulamaları bu kapsamda gerçekleşmektedir.

Çatı Yalıtımında Uzman Kuruluş

Kale Yapı Yalıtım olarak yıllardır sektörün lider yalıtım uygulamalarına imza atmaktayız ve ciddi bir donanıma sahibiz. Bu bağlamda uygulamalarda ihtiyaç duyulan çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları bakımından en uygun şartları da yine biz verebilmekteyiz. Uygulama nitelikleri bakımından benzersiz olan hizmetlerimizin verimliliği tescilli olup, çatı yalıtımı referanslarımızı dilediğiniz zaman inceleyebilirsiniz. Kale Yapı Yalıtım size en uygun çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları seviyesini sağlayacak ve sorunlarınıza en etkili çözümleri oluşturacaktır.

Firmamızda tüm çatı tiplerine ait yapı projelerinin işlemleri gerçekleştirilmekte, mümkün olan en yüksek standartlara karşın en iyi çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları ortaya konulmaktadır. Optimum materyal kalitesi ve sarfiyatı sayesinde sizler için sunduğumuz hizmetler en ekonomik fiyat sınıfında yer alırken, en yüksek niteliklere sahiptir.

Bizden çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları almadan karar vermemenizi, işlemleriniz için bizimle mutlaka iletişime geçmenizi şiddetle önermekteyiz. Kapsamlı donanım seviyemiz ve deneyimli ekibimizin gerçekleştireceği mükemmel uygulamaları size de sunabiliriz. Bu sayede hangi firmada çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları en uygun seviyededir şeklinde bir araştırma yapmanıza da gerek kalmayacaktır. Zira biz size olabilecek en uygun çatı su izolasyon malzemeleri fiyatları seviyesini sunacağız.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by