drenaj uygulması

dış drenaj uygulması

Drenaj

Her türlü yapı için yapıya zarar verebilecek suyun doğal ya da yapay yollarla uzaklaştırılması işlemine drenaj adı verilmektedir. Arazilerden yapılara kadar geniş bir uygulama alanında suyun zararlı etkilerini en aza indiren suyu uzaklaştırmaya yönelik uygulamalar ihtiyaç duyulan alanda konforlu bir kullanım imkanını da beraberinde sunmaktadır.

Yaşam alanlarını kapsayan yapılar için hava şartları nedeniyle teras, çatı veya evlerin en üst bölümlerinde biriken suların tahliyesi oldukça önemlidir. Özellikle çok katlı yapılarda mutlaka yapılan drenaj geçişleri suyun tahliyesini sağlayarak yapının kullanım ömrünü ve suyun yapıya zarar verecek etkilerini en aza indirebilmektedir.

İç ve Dış Drenaj

İç ve dış drenaj olmak üzere çeşitleri bulunan drenaj uygulama aşamalarında dikkat edilecek unsurlar ile önem verilmesi gereken uygulamalar arasında yerini alır. Yapılar için temelden başlayan drenaj uygulaması şehrin kanalizasyon alt yapısına bağlanacak standartlarda yapılması ile dış yüzeyde yapı için çatı inişleri ile yağmur suyu bacası bağlantıları birleştirilmektedir.

Projeye uygun olarak kullanılacak malzeme ve yapılacak alana göre değişkenlik gösteren fiyat aralığında bina ve çevresinin özellikleri de fiyata etki edebilmektedir. Konunun uzmanı kişilerce öncelik keşif yapılması ve tüm detayların yerinde incelenmesiyle hem drenaj için fiyat alınabilir hem de malzeme ve uygulamayı yapacak ekip seçilebilir. Özellikle yapıların ömrü ve dayanıklılığı açısından mutlaka yapılması gereken drenaj , gelecekte yapılarınız için kullanım konforu ve yapıların uzun ömürlü kullanım imkanını sunmaktadır.

Drenaj Uygulaması ve Fiyatları

Yapıların önemli unsurlarından olan ve yapıdaki pek çok özelliği etkileyen drenaj uygulaması ve fiyatları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızdır. Drenaj , yapının herhangi bir noktasında birikme olasılığı olan suyun tahliyesi için oluşturulacak kanal ve tünellerin geneline verilen isimdir. drenaj uygulaması ve fiyatları yapıların konfor ve estetik özellikleri bakımından değil, statik özellikleri bakımından önem arz etmektedir. Zira örneğin yapı çevresine birikecek aşırı miktarlarda su, çevredeki toprak kütlesinin kaymasına hatta yapının temelinde sorunların çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yapılarda drenaj uygulaması ve fiyatları pek çok diğer husustan çok daha önce değerlendirilmesi gereken unsur arasında yer almaktadır.

Drenaj Nedir?

Drenaj, Latince kökenli bir kelime olup; aslında tıbbi terminolojide daha yoğun kullanılmaktadır. Birikimin tahliyesi için kullanılan hat anlamına gelir. Yapı tekniğindeki karşılığı ise, biriken suların tahliyesi biçiminde olmaktadır. drenaj uygulaması ve fiyatları yapının çevresindeki alanın büyüklüğüne, yapının su toplama kapasitesine ve hat uzunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Özellikle kot farkı bulunan ve çevresinde su birikmesi ihtimali olan yapılarda, istinat duvarlarının korunması için drenaj uygulaması ve fiyatları dikkatle değerlendirilmesi gereken unsurlardır.

Toprak kayması, toprağı su ile buluşması halinde ortaya çıkması son derece olağan bir durumdur. Bu durumun olumsuzluklar yaratması ise kuvvetle muhtemeldir. drenaj uygulaması ve fiyatları bu noktada anlam kazanmaktadır. Zira uygun biçimde gerçekleştirilmeyen drenaj uygulamalarının hiçbir işe yaramadığı gibi, olumsuzlukların da olasılığını ortadan kaldırmamaktadır.drenaj uygulaması ve fiyatları uygulamanın nitelikleri ile doğrudan ilişkilidir. Doğru projelendirilip, projeye uygun biçimde uygulanmayan drenaj çalışmaları etkisizdir. Bu nedenle, uygulamaları gerçekleştirmeden önce mutlaka Kale Yapı Yalıtım ile irtibata geçmeli, drenaj uygulaması ve fiyatları ile ilgili bizden bilgi almalısınız. Sektörde uzun yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalarımız sizlere en iyiyi vaat etmekte ve fiyatlar bakımından da avantajlı koşulları sunmaktadır.

Drenaj Kendi Başına Yeterli midir

Drenaj uygulamalarının efektif olabilmesi için, suyun, toplama kanallarında birikmesi gerekmektedir. Bunun için ya yeterli emme sifonu açılmalı veya zemin suyun sifonlara doğru hareket etmesini sağlamalıdır. Binaların yağmur suyu tahliyesinde iki yöntem benimsenebilir. Bunların birincisi bütünüyle kapalı bir sistem kurulması, diğer ise, çatıdan gelen suyun bahçede açık biçimde kanallara yönlendirilmesi şeklinde olmaktadır. Kapalı sistem, drenaj uygulaması ve fiyatları bakımından daha yüksek maliyetler ortaya çıkarıyor olsa da, çok daha verimli bir yöntem olarak, çatıdan gelen suyun, doğrudan drenaj kanalına iletilmesini sağlamaktadır, açık sistemde ise, çatı suyu bahçeye akmakta ve buradan bahçe mazgallarında yer alan sifonlardan çekilmektedir. drenaj uygulaması ve fiyatları mukayesesi yapıldığında bu yöntemin daha düşük fiyata mal olduğu görülmektedir.

Lakin açık sistemde bazı sorunlar kaçınılmazdır. Örneğin, mazgalların tıkanması olağan bir sorundur. Hemen her zaman meydana gelebilecek bir sorun olmasının yanı sıra, hem bahçe suyunun hem de çatı suyunun tahliyesi için yeterli çekiç gücü elde edilemeyebilmektedir. Bu nedenle drenaj uygulaması ve fiyatları analizi yaparken, kapalı bir sistem daha uygun olarak nitelenmektedir. Zira açık sistemde ister istemez çatı suyu da toprağa intikal etmekte, her ne kadar drenaj kanallarına yöneliyor olsa da, belli miktarı toprağa çekilmektedir. Bu da drenajın efektifliğini azaltabilmektedir.

drenaj uygulaması ve fiyatları , alanlarında uzman firmalara danışılması gereken hususlardır. Herhangi bir firmanın bu alanda başarılı olabileceğinden bahsetmek doğru olmayacaktır. Kale Yapı Yalıtım olarak tüm yapıların ve alanların drenaj uygulaması ve fiyatları konusunda size en iyi desteği sunabiliriz. Bizimle iletişime geçerek, gerek projelendirme, gerekse fiyatlandırma ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Firmamız azami kalite ve %100 verimlilik esası ile sürdürdüğü faaliyetlerinde katma değer yaratma vizyonu ile çalışmaktadır.