Mantolama Uygulama Aşamaları

Binalara mantolama yapılmak istendiğinde mantolama uygulama aşamaları mantolamayı yapacak profesyonel ekipler tarafından doğru bir şekilde yapılması gerekir. Mantolama uygulama aşamaları konun uzmanı ekipler tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır. Mantolama işlemine başlamadan önce dış cephede yalıtıma zarar verebilecek ya da yalıtımı olumsuz yönde etkileyebilecek ürünlerin ortadan kaldırılması gerekir. Zamanla dökülmeye yüz tutan boyalar, vida, çanak anten ve buna benzer unsurlar mantolamanın kusursuzluğu için olumsuz etkenlerdir. Mantolama işlemi için tüm olumsuz etkenlerin ortadan kaldırılarak yapının mantolama işlemine hazır hale getirilmesi , işlemin kusursuzluğunu gözler önüne serecektir.

Mantolama işlemine hazır hale gelmiş olan yapı için mantolama uygulama aşamaları değişkenlik gösterebilmektedir. Binanın ihtiyaç duyduğu alana bağlı olarak başlangıç profilleri, yapıştırma harcı, dübelleme, kenar ve köşeler, donatı sıvası ve filesi, dekoratif sıva ve son olarak boya uygulanır. Yapının ihtiyaç duyduğu alana göre işlemler sırası ile doğru malzemelerle uygulanmaktadır. Son olarak ise boya veya yapının yüzeyinde görünecek dekoratif uygulamalarla yapının şık ve estetik görünümü sağlanabilmektedir.

Yalıtım levhaları mastar ve terazisinde şaşırtma yöntemiyle, duvara yapıştırılmalıdır. Isı Yalıtım levhası yapıştırmasından yaklaşık 24 saat sonra dübelleme işlemine geçilmelidir.Dış Cephe Mantolama Uygulamasında , m2’ye 6 adet dübel kullanılmalıdır. Isı yalıtım işleminde , dübelleme işleminden sonra köşelerin daha düzgün ve rüzgar , yağmur gibi etkenlerden etkilenmemesi için köşelere fileli köşe profili (köşebent) uygulanır.Denizlik , damlalalık vb. malzemeler gerekli yerlere uygulanmaktadır.

Dış Cephe Uygulama

Dış cephe mantolama uygulamasında köşebent uygulamasından sonra ısı yalıtım Sıvası uygulamasına geçilir.Isı Yalıtım Sıvası, 1.kat binanın dış cephesinin en üst bitiş noktasından aşağı doğru yapılır.Isı yalıtım sıvası 1.kat kurumadan üzerine alkali dayanımli 160gr/m2 ısı yalıtım filesi , (Donatı Filesi) yukardan aşagıya doğru 10 cm binili şekilde tam olarak ısı yalıtım sıvasına gömülmeden uygulanır.Isı yalıtım filesi, uygulamasından sonra 2. kat ısı yalıtım sıvası uygulanır.Isı yalıtım sıva uygulaması kuruduktan sonra çimento esaslı dekoratif ısı yalıtım sıvası (mineral sıva), mala ile uygulanır.Son olarak silikonlu dış cephe astarı uygulanır ve astar kuruduktan sonra 2 kat silikonlu veya isteğe bağlı olarak dış cephe boyası ile dış cephe ısı yalıtım, işlemi sonlandırılır.

Kale Yapı Yalıtım tarafından yapılan mantolama uygulama aşamaları, yapıların sorunsuz ve uzun ömürlü kullanıma imkan tanımaktadır. Ayrıca doğru uygulama ile daha rahat ve konforlu kullanım pek çok açıdan mantolama işlemi sayesinde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Mantolama Uygulama Aşamaları Nelerdir

1) Yüzey Hazırlık
2) Yalıtım Levhaları Yapıştırma
3) Yalıtım Levhaları Dübelleme
4) Fileli Köşe Profili
5) Isı Yalıtım Sıva Uygulama
6) Donatı File Uygulama
7) İkinci Kat Isı Yalıtım Sıva Uygulama
8) Dış Cephe Boya Astarı Uygulaması
9) Dekoratif Sıva (Mineral Sıva)
10)Dış Cephe Boya Uygulaması

mantolama

Mantolama uygulama aşamalarında ; kulllanılan mantolama malzemelerinden herhangi birinde sarfiyatda daha az ürün kullanmak , mantolama fiyatlarında etki yaratacaktır fakat  mantolama malzemesinden istenilen kaliteyi elde edemeyiz. Bu yüzden mantolama malzemele sarfiyatlarında aşağıdaki listeyi dikkate almakta fayda var. Bu Liste Filli Boya Dalmaçyalı EPS Mantolama Malzemeleri Uygulama Aşamaları dikkate alınarak listelenmiştir.

 MANTOLAMA MALZEME ÜRÜN ADIAMBALAJSARFİYAT (M2)
  Dalmaçyalı Isı Yalıtım Levhası4-5 cm.  1,00 m2 
  Dalmaçyalı Isı Yalıtım Yapıştırıcısı25 kg.  4,50kg. 
  Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sıvası25 kg.  4,50kg. 
  Dalmaçyalı Donatı Filesi S160160 gr/m2  1,10m2 
  Dalmaçyalı Standart (Plastik Çivili) Dübel9,5 – 11,5 cm6,00ad. 
  Dalmaçyalı Fileli Köşe Profili (PVC)2,5 m.  0,25m. 
  Dalmaçyalı Kaplama Astarı25 kg.  0,25kg. 
  Dalmaçyalı Mineral Kaplama ( Dekoratif Sıva )25 kg.  2,00kg. 
  Dalmaçyalı Aktif Silikonlu Dış Cephe Boyası15 LT      0,30 Lt.

Bu liste Filli Boya Dalmaçyalı EPS Mantolama Malzemeleri , Mantolama Uygulama Aşamaları dikkate alınarak listelenmiştir.

Ayrıca Fawori Mantolamanın , Weber Mantolamanın , Polisan Mantolamanın , Kalekim Mantolamanın , Baumıt Mantolamanın , İzocam Mantolamanın ön gördüğü sarfiyat listesi olarakda belirlenmiştir.

Bu liste üzerinden malzeme fiyatı almak ve mantolama fiyatı belirlemek için firmamıza ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU doldurup hızlıca mantolama fiyat teklifi alabilirsiniz.