Mantolama Uygulama Aşamaları

Yapılarda mantolama yapılması ısı kayıplarını önlemek açısından son derece önemidir. Bina dış yüzeyine yapılacak olan mantolama işlemi profesyonel bir ekip tarafından uygulama aşamalarına uygun şekilde yapılmalıdır. Uygulamadan istenen verimin alınması için mantolama uygulama aşamaları konunun uzmanı ekipler tarafından titizlikle yapılmalıdır.  Mantolama işlemine başlamadan önce dış cephede yalıtıma zarar verebilecek ya da yalıtımı olumsuz yönde etkileyebilecek ürünlerin ortadan kaldırılması gerekir. Zamanla dökülmeye yüz tutan boyalar, vida, çanak anten ve buna benzer unsurlar mantolamanın kusursuzluğu için olumsuz etkenlerdir. Mantolama işlemi için tüm olumsuz etkenlerin ortadan kaldırılarak yapının mantolama işlemine hazır hale getirilmesi , işlemin kusursuzluğunu gözler önüne serecektir.

Mantolama işlemine hazır hale gelmiş olan yapı için mantolama uygulama aşamaları değişkenlik gösterebilmektedir. Bina ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenen proje çerçevesinde öncelikli olarak subasman profilleri uygulanır, daha sonra ısı yalıtım levhaları çimento bazlı yapıştırıcı ile yüzeye yapıştırılır ve dübelleme işlemi ile sabitlenir. Kenar ve köşe profilleri uygulandıktan sonra file sıva uygulanır, ardından dekoratif sıva uygulaması ve bunu takiben dış cephe boyama yapılır. Yapının ihtiyaç duyduğu alana göre mantolama uygulama aşamaları sırası ile ve doğru malzemeler kullanılarak  yapılmalıdır. Dış cephe boyama, mantolamada son aşamasıdır ve binaya  estetik bir görünüm kazandırır.

Yalıtım levhaları mastar ve terazisinde şaşırtma yöntemiyle, duvara yapıştırılmalıdır. Isı Yalıtım levhası yapıştırmasından yaklaşık 24 saat sonra dübelleme işlemine geçilmelidir. Dış cephe mantolama uygulamasında, m2’ye 6 adet dübel kullanılmalıdır. Isı yalıtım işleminde, dübelleme işleminden sonra köşelerin daha düzgün ve rüzgar, yağmur gibi etkenlerden etkilenmemesi için köşelere fileli köşe profili (köşebent) uygulanır. Denizlik, damlalalık vb. malzemeler gerekli yerlere uygulanmaktadır.

Dış Cephe Uygulama

Dış cephe mantolama uygulamasında köşebent uygulamasından sonra ısı yalıtım sıvası uygulamasına geçilir. Isı yalıtım sıvası, binanın dış cephesinin en üst bitiş noktasından aşağı doğru yapılır. File sıva uygulamasında sıva kurumadan üzerine donatı filesi adı verilen alkali dayanımlı ısı yalıtım filesi yukarıdan aşağıya doğru uygulanır. Donatı filesinin ısı yalıtım levhasına gömülmemesi gerekir. Uygulama sırasında buna dikkat edilmelidir. Isı yalıtım sıvasının ikinci katı donatı filesi üzerine uygulanır. İkinci kat sıva kuruduktan sonra mala ile mineral sıva adı verilen çimento esaslı dekoratif sıvı uygulamasına geçilir. Bütün bu işlemlerden sonra silikonlu dış cephe astarı uygulanır ve son olarak da dış cephe boyama işlemi yapılır.

Kale Yapı Yalıtım tarafından yapılan mantolama uygulama aşamaları, yapıların sorunsuz ve uzun ömürlü kullanımına imkan tanımaktadır. Mantolama uygulamasından beklenen verimin alınması uygulamanın doğru bir şekilde yapılmasına bağlıdır. Dış cephe mantolama ile rahat ve konforlu yaşam alanlarına sahip olabilir, binanızı ömrünü uzatabilir, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Mantolama Uygulama Aşamaları Nelerdir?

1) Yüzey Hazırlığı
2) Yalıtım Levhalarının Yapıştırılması
3) Levhaların Dübellenmesi
4) Fileli Köşe Profili Uygulama
5) Isı Yalıtım Sıva Uygulaması
6) Donatı Filesi Uygulama
7) İkinci Kat Isı Yalıtım Sıva Uygulama
8) Dış Cephe Boya Astarı Uygulama
9) Mineral Sıva Uygulaması
10)Dış Cephe Boya Uygulaması

mantolama

Mantolama uygulama aşamalarında kullanılan tüm malzemeler yeterli miktarda kullanılmalıdır. Sarfiyatta daha az ürün kullanmak mantolama fiyatlarını düşürebilir ancak mantolama kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle mantolama malzeme sarfiyatında Filli Boya Dalmaçyalı EPS Mantolama Uygulama Aşamaları dikkate alınarak hazırlanan aşağıdaki liste dikkate alınmalıdır:

 MANTOLAMA MALZEME ÜRÜN ADIAMBALAJSARFİYAT (M2)
  Dalmaçyalı Isı Yalıtım Levhası4-5 cm.  1,00 m2 
  Dalmaçyalı Isı Yalıtım Yapıştırıcısı25 kg.  4,50kg. 
  Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sıvası25 kg.  4,50kg. 
  Dalmaçyalı Donatı Filesi S160160 gr/m2  1,10m2 
  Dalmaçyalı Standart (Plastik Çivili) Dübel9,5 – 11,5 cm6,00ad. 
  Dalmaçyalı Fileli Köşe Profili (PVC)2,5 m.  0,25m. 
  Dalmaçyalı Kaplama Astarı25 kg.  0,25kg. 
  Dalmaçyalı Mineral Kaplama ( Dekoratif Sıva )25 kg.  2,00kg. 
  Dalmaçyalı Aktif Silikonlu Dış Cephe Boyası15 LT      0,30 Lt.

Bu liste Filli Boya Dalmaçyalı EPS Mantolama Malzemeleri , Mantolama Uygulama Aşamaları dikkate alınarak listelenmiştir.

Ayrıca Fawori Mantolamanın , Weber Mantolamanın , Polisan Mantolamanın , Kalekim Mantolamanın , Baumıt Mantolamanın , İzocam Mantolamanın ön gördüğü sarfiyat listesi olarakda belirlenmiştir.

Bu liste üzerinden malzeme fiyatı almak ve mantolama fiyatı belirlemek için firmamıza ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU doldurup hızlıca mantolama fiyat teklifi alabilirsiniz.