Mantolama Hesaplama

Isı kayıpları yapıların en önemli problemleri arasında yer alır ve mantolama yaptırarak bu problem ortadan kaldırılır. Mantolama yaptırmadan önce ön araştırma yapmak ve mantolama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak bina yönetimlerinin titizlikle ele alması gereken konular arasında yer alır. Mantolama için ayrılan bütçe belirlenirken mantolama fiyatları göz önünde bulunudurulmalı, uygulamanın iptal edilmesine veya yarım kalmasına neden olan mantolama hesaplama hatalarına düşmemek gerekir.  Mantolama maliyetinin hesaplanmasında profesyonel olarak bu hizmeti veren firmalarla görüşülmeli ve fikir alınmalı, uygulamada hangi malzemelere ihtiyaç duyulacağı belirlenmeli ve tüm gider kalemleri tek tek hesaplanarak toplam maliyet tespit edilmelidir.

Çevreci binaların tesis edilmesi ve kaliteli seçeneklerin ortaya çıkması ile birlikte mantolama gitgide daha da yaygınlaşmıştır. İnsanların ısı, ses ve su gibi çevresel faktörlerden minimum derecede etkilenmelerine destek olan yalıtımın kaliteli bir şekilde gerçekleştirilebilmesinde doğru planlamanın önemi büyüktür. Planlama yapılırken nelerin dikkate alındığı ve nasıl bir bütçe oluşturulduğuna yakından bir göz atmaya hazır mısınız?

Mantolama Hesaplama ve m2 Fiyatları

Mantolama hesaplaması yapılırken insanların en çok önemsediği konulardan biri de birim fiyatlardır. Çünkü birim fiyatlar genel bütçeyi etkileyen unsurların başında gelir. Malzeme temin ederken pazarlık konusu olan birim fiyatları en düşük seviyede tutmak adına farklı tedarikçilerden malzeme fiyatı sordurmalısınız. Bu sayede hesaplama yanlışlıklarından kaynaklanan sorunlarla boğuşmak durumunda kalmazsınız.

Mantolama hesaplama yapılırken öncelikle binanın kaç cephesinde mantolama işlemi yapılacağına karar verilir. Mantolama maliyeti ile ilgili hesaplamalar karar verme aşamasında yapılmaya başlanır. Ancak bina cephe sayısına göre mantolama hesaplama yapılmadan uygulama için belirli bir bütçe ayrılması halinde cephe sayısının artışına bağlı olarak ayrılan bütçe yeterli kalmayabilir ve mantolama maliyeti belirlenen bütçeyi aşabilir.  Bu da daha az sayıda cephenin bütçe kapsamında mantolanmasına neden olur. Bu nedenle mantolama uygulaması öncesi mutlaka profesyonel bir keşif ekibi tarafından mantolama hesaplama yapılmalıdır. Mantolama maliyeti hesaplanırken binanın cephe sayısı belirlenmeli, binanın m2 cinsinden alanı çıkarılmalı ve ne kadarlık bir malzemeye ihtiyaç duyulacağı belirlenmelidir. Malzeme hesaplanırken daima %10 oranında bir fire payı eklenir. Çünkü malzemelerin gerek yapısından kaynaklanan problemler gerekse de işçilerin yanlış tercihleri nedeni ile fire ortaya çıkması muhtemeldir.

Mantolama Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Mantolama hesaplama yapmak isteyen herkes için alınacak hizmeti etkileyen faktörlerin bilinmesi şarttır. Bu noktada en çok nelere dikkat edileceğini sıralayarak Kale Yapı Yalıtım’dan alacağınız hizmetlerin kusursuz bir noktaya taşınmasına özen gösteriyoruz. İşte mantolama işlemlerinde hesaplamayı ve fiyatları değiştiren faktörler:

Yalıtım Yapılacak Binanın Büyüklüğü

Mantolama yapılacak olan alan büyüdükçe ihtiyaç duyulan mantolama malzeme miktarı artar ve bu da malzeme fiyatı ve işçilik giderlerine yansıyarak artmasına neden olur. Bu nedenle mantolama hesaplama yapılırken uygulama yapılacak alanın büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Mantolama maliyetini etkileyen faktörleri bilmeyen pek çok insan mantolamanın sağlıklı bir seçenek olduğunu düşünerek tüm binaya uygulama yapılmasını ister. Ancak hesaplama yanlışlığından kaynaklanan bütçe yetersizliği nedeni ile bütün plan yarım kalır.

Malzeme Kalitesi

Mantolama oldukça gerekli ve önemli hizmetler arasında bulunsa da malzeme kalitesinin düşük olması hiç arzu edilmez. Daha uygun bütçeler ortaya çıkarmak adına çeşitli malzemelerin kalitesini düşürmek zorunda kalan bireyler için mantolamadan verim alma da imkansızlaşır. Kaliteli bir mantolama için kaliteli malzemelerden faydalanılmalıdır. Dolayısı ile mantolama için ayrılan bütçenin de kaliteli hizmetlere uygun bir şekilde planlanması gerekir.

Doğru Mantolama Hesaplama Neler Sağlar?

Mantolama konusunda doğru bir yol haritası izlemek sizin için çok kaliteli çıktılar elde etmeye olanak sağlar. Üstelik yapılacak planlamanın kusursuz olması uzun vadede mantolama hesaplama hatası nedeniyle yarım kalan projelerin de sıfıra inmesine neden olur.

Kale Yapı Yalıtım olarak çok değerli projelere imza atmak adına hem hesaplama hem de uygulama aşamalarında kusursuzluğu sağlıyoruz. Hizmetlerimizden faydalanmayı arzu eden kimseler için çok özel seçenekler sunuyoruz. Hem uygun fiyatlı çözümler hem de bireylerin taleplerini karşılayacak seçenekler için yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmektir. Uzmanlarımız mantolama hesaplama konusunda size destek olacak ve en doğru sonuçlarla size bir bütçe sunacaktır.

mantolama