Dış Cephe Kaplama

Binalarda gerek ısı yalıtım gerekse estetik kaygılarla yapılan dış cephe kaplama uygulaması çeşitli aşamalardan oluşan bir yapı uygulaması olup bu yazımızda uygulamanın detaylarıyla ilgili bilgi vereceğiz.

Bina dış cephesinde uygulanan ve binalara estetik bir güzellik kazandıran dış cephe kaplama aynı zamanda ısı kayıplarını önler. Isı yalıtım ve estetik görünüm amacıyla yapılan dış cephe kaplamanın getirmiş olduğu avantajlar, bu uygulamanın son yıllarda yaygın bir yapı uygulaması haline gelmesini sağlamıştır.

Başlıca dış cephe kaplama türleri şunlardır:

  • Prekast paneller
  • Alüminyum (Kompozit) Cephe
  • Cam Cephe
  • Doğal Taş Cephe
  • Granit Cephe
  • Seramik Cephe

Siding olarak bildiğimiz dış cephe kaplama uygulamalarında Pvc bazlı kaplama unsurları kullanılır, bu sebeple çok ciddi bir su yalıtım efekti elde edilmektedir. Ayrıca diğer yöntemlere göre bu yöntem daha ekonomik sayılabilmektedir. Dış cephe kaplama yöntemleri muhakkak ki, yalıtım sıva ve boyalarından daha yüksek fiyatlara mal olmaktadır. Ancak uzun ömürlülükleri ve yalıtımın etkisini yükseltiyor olmaları sebebiyle ciddi biçimde tercih edildiklerini de söylemek doğru olacaktır. Ayrıca Dış cephe kaplama uygulamaları uzun vadede bakım maliyetlerini de neredeyse ortadan kaldırmaktadır. Hangi dış cephe kaplama ürününü kullanırsanız kullanın, tekrar eden boyama ve onarım ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırmış olursunuz.

Yapılarda nem ve su nedeniyle ortaya çıkan deformasyonları tamamıyla ortadan kaldıran dış cephe kaplama uygulamaları ile sıcak ve soğuk havanın, su buharının, yağmur ve kar suyunun iç yüzeye ulaşması engellenir. Böylece iç yüzeyde su buharına bağlı olarak ortaya çıkan nem ve küf oluşumu engellenmiş olur. Isı yalıtım uygulaması ile binanı ısı geçirgenliği azalırken yalıtımın etkinliği artarak bina yüzeyi olumsuz iklim şartlarına bağlı deformasyonda korunmuş olur. Dış cephe kaplama uygulamasın gözümüzde canlandırmak istiyorsak uygulamayı binayı soğuktan korunmak için manto giymiş insana benzetebiliriz. Bu manto binayı soğuktan koruduğu gibi rüzgâr, yağmur ve kardan da korur. Dış cephe kaplama adeta bir kalkan gibidir. Savaş esnasında okun vücuda temas etmesini engelleyen kalkan bina için dış cephe kaplama uygulamasıdır. Dış cephe kaplaması da bina yüzeyini yağmurdan, kardan, rüzgârdan, güneş ışınlarından ve soğuktan korur, ısı yalıtım malzemeleri ile birlikte uygulandığında ise iç mekanların daha konforlu ısınmasını sağlayarak enerji tasarrufu sağlar.

Dış Cephe Kaplama Nasıl Uygulanır?

Uygulamada genellikle kaplama malzemesinin altına ısı yalıtım malzemeleri de uygulanarak hem ısı yalıtım hem de estetik görünüm sağlanır. Bu durum genellik kazanmış olsa da bazen kâr amacı güden ve yapı maliyetini düşürmek isteyen müteahhitler seramik dış cephe kaplama altına ısı yalıtım levhası kullanmamayı tercih edebiliyor. Bu son derece yanlış bir tercihtir. Bir tür mantolama olan Dış Cephe Kaplama işlemlerinde dış cephenin ısı izolasyon panelleri ile donatılması öncelikli işlemdir. Dış cephe kaplama yapılmadan önce EPS paneller veya taş yünü panelleri kullanılarak ısı yalıtımı yapılması öncelikli işlem olmak zorundadır. Yani dış cephe kaplaması yapılmadan önce uygun yalıtım malzemeleri kullanılarak binanın dış yüzeyinde ısı yalıtımı yapılmalıdır. Uygulama esnasında tercih edilen dış yüzey kaplama ürününe bağlı olarak yapılan ısı yalıtımının üzeri boş bırakılabilir. Kaplamada kullanılan malzemelerin türüne göre uygulamada farklı işlemler yapılması gerekebilir. Örneğin; PVS ve alüminyum kaplama malzemelerini yüzeye sabitlenmesi için özel bağlantı elemanları ve dübelleme işlemine gerek duyulurken granit dış cephe kaplama için mekanik bir sistem gereklidir. Aksi halde ağır bir taş olan granit kaplamadan ayrılıp düşebilir. Seramik ürünler ise, yalıtımın üzerine yapıştırılmaktadır.

Dış Cephe Kaplama ile Yalıtım Sağlanır mı?

Dış cephe kaplama işleminde kaplama ve yapıştırmadan önce file sıva uygulaması yapılır. Yalıtım malzemeleri tek başlarına tutucu etkiye sahip olmadıklarından derz bandı benzeri bir ürünle yapışkan gözenekli bir biçime kavuşturulduktan sonra Dış Cephe Kaplama ürünü üzerine yapıştırılır. Esasında dış cephe kaplama uygulamalarında bakım gerektirebilecek tek unsur da budur. Dış cephe kaplama uygulaması sırasında doğru işçilik ve materyalin kullanılmaması durumunda zaman içerisinde deformasyon kaçınılmaz olacak ve tamirat gerekebilecektir.

Kale Yapı Yalıtım olarak, önceliğimiz kalitedir. Tüm dış cephe kaplama uygulamalarımızda materyal kalitesinin yanı sıra üstün nitelikli işçilik ilkelerini benimseriz. Bu kapsamda mümkün olan en estetik ve sağlam sonuçlar ortaya çıkmış olacaktır. Dış cephe kaplama uygulamalarımızda sizin belirleyeceğiniz estetik standartlarına ek olarak kalite sınıflandırmasını sizin için biz yapar ve sizi bu noktada yönlendiririz. Uzun ömürlü ve sorunsuz bir dış cephe kaplama uygulaması elde etmeniz için tüm bilgi ve deneyimimizi kullanır ve fayda elde etmeniz için çalışırız. Bizimle tüm yapı işlemlerimiz hakkında bilgi almak için dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli ekibimiz sizlere yardımcı olmak için hizmetinizdedir.