Fabrikalar, oldukça kompleks bir tasarımı olan ve bir ürünün üretilebilmesi için her bir bölümünde doğru malzeme ve işçiliğin kullanılması gereken yapılardır. Büyüklüğü, iç ve dış tasarımı üretim kapasitesine göre değişse de her fabrika için belirli tadilat ve dekorasyon çalışmaları yapılabilmektedir. Bu çalışmalar, bazı durumlarda bir zorunluluk olabilmektedir. Örneğin, fabrika binasında eskiyen yapı malzemelerin değişimi, kırılan çatıların onarımı, patlayan su hortumlarının yenilenmesi, ısıtma ve soğutma sistemlerinin değiştirilmesi vb gibi durumlarda, ihtiyaç meydana geldiği anda, tadilat işlemlerine başlanılmalıdır. Çünkü, bütün bunlar, fabrikanın hızlı ve sağlıklı bir şekilde üretim yapmasının önünde büyük bir engeldir.

Öte yandan, fabrikanın kapasitesinin büyütülmesi, üretim yöntemlerinin değiştirilmesi veya fabrika içindeki makinelerin bir yerden başka bir taşınması gibi durumlarda da yine fabrika tadilat ve dekorasyon çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda, akla ilk gelen konulardan biri de haliyle fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları olmaktadır. Çünkü fabrikalar, ev, ofis, villa vb gibi yapılardan çok daha büyük ve kompleks bir tasarıma sahip olduğundan gerçekleştirilecek tadilat ve dekorasyon çalışmaları kapsamlı olacaktır. Bu da daha fazla maliyet oluşturmaktadır. Fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları hakkında bilgilere geçmeden evvel, bir fabrikada ne tür çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu kısaca bir göz atalım.

fabrıka dış cephe mantolama

Fabrika Tadilat ve Dekorasyon Çalışmaları

Bir fabrikada gerçekleştirilmesi muhtemel çalışmalardan bazıları şunlardır:

 • Su yalıtımı
 • Yangın yalıtımı
 • Isı yalıtımı
 • Dış cephe mantolama
 • Çatı bakım ve onarım çalışmaları
 • İç cephe ve dış cephe boya
 • Seramik – fayans uygulamaları
 • Drenaj sistemleri
 • Elektrik tesisatı
 • Kalorifer tesisatı
 • Yıkım kırım ve moloz atımı
 • Laminant parke
 • PVC yenileme
 • Alçı boya işlemleri

Bu listeyi uzatmak elbette mümkündür. Fakat fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları denilince akla ilk gelen uygulamalar genellikle bunlar olmaktadır.

Fabrika Isı Yalıtım ve Mantolama Nasıl Yapılır?

Konutlarda olduğu gibi fabrikalarda da ısı yalıtımı ve mantolama yapılması zorunlu bir ihtiyaçtır. Üretimin can damarı olan fabrikaların üretim maliyetlerinin büyük bir kısmını ısınma giderleri oluşturmaktadır. Isınma giderlerini azaltmak, enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak ve daha konforlu çalışma alanları yaratmak için fabrika ısı yalıtım ve mantolama uygulaması yapılması gerekir. Fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları mantolama uygulaması ile birlikte düşünülmelidir. Her binanın farklı ihtiyaçları olduğu düşünülürse fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları için net bir şey söylenemeyeceği daha iyi anlaşılır. Tadilat ve dekorasyon uygulamasında ön keşif ekibi tarafından fabrikanın eksik yönlerinin tespit edilmesi gerekir. Mantolama bulunmayan binalar için dekorasyon öncesi mantolama yapılması tavsiye edilir. Mantolama ya da ısı yalıtım kaliteli çalışma alanları yaratmak için elzem bir uygulamadır.

Fabrika mantolama uygulamasında öncelikle dış yüzeylerde bulunan ve tamirat gerektiren noktalar tespit edilir ve bu bölümler tamir edilir. Bu aşamadan sonra yapının fiziki durumu ve  bulunduğu bölgenin hava koşulları dikkate alınarak Filli Boya ısı yalıtım levhaları arasından uygun olan ürünle dış cephe kaplaması yapılır. Uygulamadan istenen verimin alınması için ısı yalıtım levhalarının yüzeye çok iyi yapışması gerekmektedir. Bunun için en uygun sistem yapıştırıcısı kullanılmalıdır. Dübelleme, file sıva, astar vb. işlemler tamamlandıktan sonra dış cephe boya uygulaması yapılmalı, daha sonra  binanın iç dekorasyon ve tadilat işlemlerine geçilmelidir. Fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları yapılacak tüm işlemlerin totalinde ortaya çıkacaktır.

Fabrika Tadilat ve Dekorasyonda Güvenilir Hizmet Almaya Özen Gösterin

Bilindiği üzere fabrikalar, gıdadan elektroniğe, kozmetikten ilaca, mobilyadan giyime kadar ve daha birçok farklı kategoride ürünlerin üretildiği yerlerdir. Bütün fabrikalarda, çok hızlı bir üretim olduğundan, üretimin hiçbir zaman aksamaması veya çok kısa süreliğine ve öngörülen zamanlarda durdurulmasına dikkat edilmektedir. Bu nedenle, fabrika tadilat ve dekorasyon konusunda bir hizmet talebi olduğunda yapılacak çalışmaların çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ve üretimin olabildiğince kısa süreliğine durmasına izin verilmelidir. Bu nedenle, fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları ‘nı araştırırken bütün detaylara dikkat edilmelidir. Çalışmaların ne zaman başlayıp biteceği, kullanılacak malzemeler, işçiliğin kalitesi vb gibi konularda da bilgi alınmalıdır. Aksi takdirde fabrikadaki üretim öngörülen sürelerden fazla durursa mali kayıplar çok daha cidi boyutlara ulaşacaktır.

Fabrika Tadilat ve Dekorasyon Firması Nasıl Seçilir?

Fabrika tadilat ve dekorasyon firması seçerken titiz davranılmalı, bu alanda profesyonel hizmet veren firmalar tercih edilmelidir. Seçilecek firmanın alt yapısı güçlü, teknik kadrosu bu alanda yetkin olmalıdır.  Fabrika tadilat ve dekorasyon uygulaması ekip işidir ve teknik bilgi ve donanım gerektirir. Mühendisinden sahada çalışan personeline kadar tam donanımlı ekiple hizmet veren profesyonel firmalarla çalışmak uygulamadan beklenen verimin alınmasını sağlar. Firma seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de firmanın referans bilgisidir. Başarılı bir referans bilgisine sahip firmalar fabrika tadilat ve dekorasyonunda tercih edilebilir firmalardır.

Fabrika tadilat ve dekorasyonunda yapılan yanlışlardan birisi de piyasanın çok altında fiyat veren firmalarla çalışmaktır. Fabrikada ön keşif yapmadan fiyat bilgisi veren firmalar yerine, fabrikayı yerinde inceleyip ihtiyaç duyulan tadilat ve dekorasyon çalışmalarını tespit eden,  fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları hakkında bu tespitler doğrultusunda fiyat veren firmalar tercih edilmelidir.

Fabrika Tadilat ve Dekorasyon Fiyatları Hakkında Kapsamlı Araştırma Yapılmalıdır

Fabrikalarla ilgili tadilat ve dekorasyon hizmeti veren çok sayıda firma mevcuttur. Bu firmaların her birinin ayrı bir ücret ve kalite politikası bulunmaktadır. Bu nedenle fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları araştırması yaparken sadece ödenecek ücrete değil, alınacak hizmetin kalitesine de bakılmalıdır. Bu konularla ilgili en doğru bilgiler, firmanın kendisinden alınabilmektedir. İnternette araştırma yaparken fabrika tadilat ve dekorasyon fiyatları ile ilgili elde edilen bilgiler, bu konuda size bir fikir verebilir. Fakat daha sağlıklı ve doğru fiyatlar için doğrudan firmalarla iletişime geçilmelidir. Firma yetkilisine ihtiyacınız olan tadilat ve dekorasyon işlemlerinin detaylarını ve işin teslim süresini bütün detayları ile anlatabilirsiniz. Taleplerinizi değerlendiren firma, en kısa sürede bir fiyat teklifi hazırlayıp size iletecektir.