Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü Fiyatları

Son yıllarda enerji kaynaklarının hızla azalması, dünya nüfusunun artması ve teknolojinin ve sanayileşmenin gelişmesi ile beraber enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve enerjinin etkin kullanımı gibi konular her zamankinden daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Buna bağlı olarak hem devlet hem de özel sektör kuruluşları enerji maliyetlerini düşürmek için birtakım önlemler almaya; enerji verimliliği yüksek ürün, hizmet, sistem ve uygulamalar geliştirmeye başlamıştır. Bugün baktığımızda her sektörde, enerji tasarrufunu artıran çözümlerin git gide yaygınlaşmaya başladığını görebiliriz. Yapı sektörü de enerji tüketiminin çok yüksek olduğu bir alan olduğundan, enerjii maliyetlerinin düşürülmesi konusunda aktif çalışmaların yürütüldüğü sektörlerin başında gelmektedir. İnşa edilen yapıların enerji sarfiyatlarını düşürebilmek için çeşitli uygulamalar gerçekleştirilmekte; gelişen teknoloji ile beraber daha farklı ve etkili uygulamalar üzerinde çalışılmaktadır.

Isı yalıtımı amacıyla gerçekleştirilen mantolama uygulamaları, yapılan enerji maliyetlerini düşürmede en etkili çözümlerden biridir. Yapılarda ısı yalıtımını sağlamak amacıyla birbirinden farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanlardan biri de taş yününden imal edilen ısı yalıtım levhalarıdır. Günümüzde birçok firmanın taş yünü ısı yalıtım levha ürünleri bulunmaktadır. Fakat her sektörde olduğu gibi yapı sektöründe de fiyat / performans oranı oldukça değişkendir. Bu bağlamda, yapı sahipleri, firmaları veya müteahhitlerin ısı yalıtımı konusunda optimum seçimi yapması gerekmektedir. Uygulamada kullanılan malzemenin ve işçiliğin kalitesi, güvenirliliği, uzun ömürlü olması, zorlu şartlara dayanıklı olması vb gibi parametreler çok önemlidir. Bütün bunların kesişiminde ise Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü ısı yalıtım ürünleri gelmektedir.

Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü, sahip olduğu birçok eşsiz özelliği ile piyasada aynı amaçla kullanılan diğer ürünlere göre birçok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle, Capatect Dalmaçyalı Taşyünü fiyatları hakkında araştırma yaparken bu ürünlerin özelliklerinin doğru bilinmesinde fayda vardır. Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü fiyatları ‘nın, ürünün özellikleri göz önüne alındığında oldukça uygun olduğu söylenebilir.

Taş Yünü Nedir?

Taş yünü, bazalt taşından elde edilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Volkanik bir taş türü olan bazalt taşının 1350 ila 1400 derecede eritilmesi ile elde edilen bir elyaf türüdür. Elyaf haline getirilen bazalt taşı, çeşitli ebatlarda preslenir ve taş yünü levhalar üretilir. Taş yünü ısı yalıtım ürünleri boru şeklinde de üretilmektedir. Bu tür taş yünü ürünler en fazla çatılarda ısı yalıtımı amacıyla kullanılır. Şilteli levha ya da boru haline getiriler bazalt elyaf (taşyünü) ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı amacıyla fabrikalarda, konutlarda, hastanelerde, okullarda, çatılarda, zemin mantolama uygulamalarında kullanılır.

Neden Taş Yünü Isı Yalıtım Levhaları Tercih Edilmeli?

Taş yünü güçlü bir ısı yalıtım malzemesidir. Isı iletkenlik düzeyi çok düşük olan Filli Boya Capatect Dalmaçyalı taş yünü standartlara uygun bir ısı yalıtım malzemesi olarak iç ve dış mantolama uygulamalarında kullanılabilir özelliklere sahiptir. Isı direnci yüksek olan taşyünü, -50/+1000 derecede kullanılabilir yanmaz malzeme sınıfında yer alır. Taş yünü yalıtım yapılmış binalarda yangının ilerlemesi taş yünü sayesinde kontrol altına alınır.  Bu nedenle yangın yalıtımında tercih edilen bir malzemedir. Sadece ısı kayıplarını önlemez aynı zamanda sıcak havanın da yaşam alanlarına girmesine engel olur. Bu anlamda iklimlendirme özelliği taşır, binaları hem sıcaktan hem de soğuktan korur, yaşam alanlarını iklim koşullarına uygun bir konfora ulaştırır.

Taş yünü, tıpkı bir vakum gibi sesi emer. Ses iletim düzeyi sıfıra yakın olan taş yünü ile yalıtılmış binalarda, apartman sakinlerinin sesleri birbirine ulaşmaz. Bazalt elyaf şilteler sesi emerek dış ortama ulaşmasına engel olur, dış ortam sesinin de yaşam alanlarına ulaşmasına izin vermez.

Taş yünü, su iticilik özelliğine sahiptir. Taş yünü levhalar ıslakmış gibi görünse de aslında suyu emmez, yüzeyden uzaklaştırır, iç katmanlara ulaşmasına izin vermez. Boyutu sıcak ya da soğuk havaya göre değişmez. Sabit kalır. Bu da taş yünü mantolama çalışmalarından başarılı sonuç alınmasını sağlar. Taş yünü mantolama ve ısı yalıtım uygulamalarından istenen performansın alınması doğru ürünün kullanılmasına bağlıdır. Taş yünü mantolama yaptırmadan önce bu alanda en çok tercih edilen Filli Boya Dalmaçyalı taş yünü mantolama fiyatları hakkında bilgi almanız, firma ve yalıtım malzemesi araştırmanızı bu çerçevede sürdürmeniz sizin açınızdan daha doğru olacaktır.

Filli Boya Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü Özellikleri

Capatect Dalmaçyalı Taş yünü fiyatları hakkında internet üzerinden veya doğrudan firmalar aracılığıyla yapılan araştırmalarda, bu ürünlerin şu özelliklere sahip olduğu unutulmamalı ve fiyat değerlendirmesi ona göre yapılmalıdır:

  • Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü, çok düşük bir ısı iletkenlik katsayısına sahiptir ve bu da çok iyi bir ısı yalıtım performansı sağlamaktadır.
  • Isı yalıtım çözümlerinde en fazla tercih edilen ürünlerden biri olan Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü, aynı zamanda çok iyi bir ses yalıtım çözümü sunmaktadır.
  • Özellikle son yıllarda yangın güvenliği konusunun giderek önem kazanması, yapılarda kullanılan malzemelerin yangın güvenliği standartlarına uygun olması istenmektedir. Capatect Dalmaçyalı Taş Yünü fiyatları ile ilgili yapılan araştırmalarda bu ürünlerin A1 yangına tepsi sınıfına uygun olduğu unutulmamalıdır.
  • Capatect Dalmaçyalı taş yünü ısı yalıtım levhaları oldukça hafiftir; bu da uygulamaların hızlı ve kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır.
  • Farklı levha kalınlıkları ile farklı ısı yalıtım değerlerine ulaşılabilmekte ve bu da yapıların bulunduğu konum, inşa edildiği malzeme (beton, ahşap vs) ve maruz kaldığı yıllık sıcaklık değişimlerine en uygun çözümlerin uygulanmasını sağlamaktadır.
  • Capatect Dalmaçyalı Taş yünü fiyatları ‘nın piyasadaki diğer ürünlerden biraz daha yüksek olmasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu ürünler her şeyden önce çok kalitelidir ve uzun süre yüksek performans sunabilmektedir. Aynı zamanda, imal edildiği malzemeler ve prosesler açısından çevre dostu bir ürün olduğu söylenebilir.
  • Capatect Dalmaçyalı Taş yünü ürünleri, TS EN 13162 Taş yünü ürün ve TS EN 13500 Taş yünü Sistem standartlarına uygundur.