Kaba (Kara) Sıva Fiyatları

Bir yapının dış yüzeyinin düzgün görünmesini, boya ve mantolama işlemleri için uygun bir zemin oluşturmasını sağlayan sıvalar, türü farketmeksizin her yapıya uygulanması gereken malzemelerdir. Yapının yağış ve güneş ışınları gibi dış etkenlerden etkilenmemesi için de oldukça gerekli olan sıva uygulamaları, yapının dışarıdan dekoratif görünmesi için de oldukça gereklidir. Sıva, günümüz yapı endüstrisinde çok geleneksel bir uygulama haline gelmiş olsa da sağlıklı, güvenli, kaliteli ve uzun süreli bir sıva uygulaması için birçok önemli parametre bulunmaktadır.

Sıva işlemleri kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Uygulandığı zemin, hazırlanışında kullanılan malzemeler, uygulama tekniği vb gibi faktörler, sıva işlemlerini kendi içerisinde farklılaştırmaktadır. Kaba sıva uygulamaları da bunlardan biri olup en temel sıva adımlarından biridir. Bir yapı inşasında duvarlar tamamlandıktan sonra duvarların dış etkenlerden daha az etkilenmesi, yapının uzun ömürlü olması ve düz bir zemin oluşturması için en gerekli sıva işlemlerinden biri olan kaba sıva, farklı malzemeler ile yapılabilmektedir. Bu malzemenin türü, miktarı ve uygulanma şekli kaba sıva fiyatları ‘nın da farklı olmasındaki en temel etkenlerden biridir. Bu nedenle, kaba sıva fiyatları konusunda araştırma yaparken, sıva malzemesinin içeriği, miktarı, uygulama yapılacak yüzey alanının büyüklüğü ve hangi teknik ile uygulanacağı gibi parametrelerin de belirlenmiş olması daha sağlıklı bir fiyat çalışması yapılmasını sağlayacaktır.

Kaba Sıva Hangi Malzemelerle Hazırlanır ?

Kaba sıva fiyatları ‘nı araştırırken karşımıza birbirinden farklı malzemeler çıkmaktadır. Yapı sektöründeki bilimsel araştırmalar ve teknolojik çalışmalar ile yeni malzeme çeşitlerinin üretilmesini ve var olan kaba sıvaların da daha hesaplı hale gelmesini sağlamaktadır. Fakat günümüzde kaba sıva fiyatları ‘nın çok değişken olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, kireçli kaba sıva ile çimentolu kaba sıva fiyatları birbirinden farklıdır. Yine takviyeli kaba sıva fiyatları ‘nın perlitli kaba sıva fiyatları ‘ndan farklı olduğunu söylemek mümkündür. Bu sayılan kaba sıva malzemeleri en temel malzemelerden biri olup farklı yüzeyler için farklı malzemelerin kullanılması önerilmektedir. Betonarme, ahşap, tuğla, briket, gaz beton vb gibi birbirinden farklı malzemeler ile inşa edilen yapıların her birinde farklı kaba sıva malzemeleri kullanılmaktadır.

kara sıva

Kaba Sıva Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kaba sıva uygulaması yapan firmalardan bu konuyla ilgili bir fiyat teklifi almak istediğinizde size bazı soruları olacaktır. Kaba sıva yapılacak yüzeyin hangi malzemeden inşa edildiği, yüzey alanının büyüklüğü, uygulamanın iç mekan duvarlarına mı yoksa dış mekan duvarlarına mı yapılacağı, uygulama süresi gibi parametreler kaba sıva fiyatları ‘na doğrudan etki etmektedir. Bütün bu konuları değerlendiren firmalar, fiyat – performans oranı farklı olan birkaç seçenek sunmaktadır. Örneğin, daha hesaplı bir kaba sıva uygulaması için çok daha uygun fiyatlı bir teklif hazırlanırken, kaliteli, güvenli ve sağlam bir kaba sıva uygulaması için hazırlanan tekliflerinde çok daha yüksek meblağlar yer alacaktır. Bu konuyla ilgili en doğru fiyat bilgisi, doğrudan bu uygulamayı yapan firmalardan alınabilmektedir. Bu arada, kara sıva adımının da atlanmaması gerekmektedir. Kara sıva, bir inşaatın kabası tamamlandıktan sonra yapılan ilk uygulamadır. Kalınlığı ortalama 2-4 cm olan kara sıvadan sonra kalınlığı 0.5 – 1 cm arasında değişen ince sıva uygulaması yapılır. Bu nedenle, kaba sıva fiyatları ile araştırma yapılırken, kara sıva fiyatları ‘na da göz atmakta fayda vardır.

Kaba Sıva Fiyatları Ne Kadardır?

Kaba sıva fiyatları genellikle m2 cinsinden verilmektedir. Kullanılan malzeme, uygulama tekniği ve süresine bağlı olarak ortalama 15 – 30 TL/m2 civarında bir fiyat ile kaba sıva yaptırmak mümkündür.