Volkanik kayaçlar içerisinden mineral ve inorganik taşlar elde ediliyor. Elde edilmiş olan bu taşların belirli derecelerde eritilmesiyle bu taşlar elyaf haline getiriliyor. Elyaf haline gelmiş olan bu taşyünü, içerisinde birçok özellik taşıyor ve birçok alanda kullanımı gerçekleştiriliyor. Taşyünü ile Mantolama da en çok tercih edilen yüksek verimliliğe sahip uygulamalardandır.

Üretimi oldukça önemli olduğu için taşyünü üreticileri için de birçok zorluğu bulunuyor. Geliştirilmiş teknolojik ürünler sayesinde üretimi gerçekleştiriliyor, üreticiler oldukça yüksek ısı altında çalıştıklarından dikkatli olmak zorunda oluyorlar. Üretim esnasında birçok personel görev alıyor.

Taşyünü Faydaları

Yapısı inorganik olduğundan taş yünü kullanıldığı yerde bakteri gibi zararlı unsurları üretmiyor. Çevre dostu olmasıyla beraber ısı ve ses yalıtımlarında da kullanılabiliyor. Binaların dış cephelerine yapıldığında ısınma açısından büyük faydalar sağladığı görülüyor. Isı ve ses yalıtımının yanı sıra nem barındırmayan bu ürünün rutubet yalıtımı sağladığı da görülüyor. Herhangi bir şekilde çıkabilecek olan yangın gibi durumda da ısıya dayanıklı olan taşyünü hayati önem de taşımaktadır.

Sadece binalarda değil fırın üretimlerinde, gemilerde, duvarlarda, çelik kapılarda ve daha birçok alanda taş yünü faydası görülüyor. Seslerden ve gürültüden uzaklaşmak isteyen ve özellikle caddede ve arabaların çok geçtiği binalarda yaşayanlar için taş yünü önem arz etmektedir. Bunun gibi daha birçok özelliği bulunuyor.

Son zamanlarda en çok kullanılan mantolama malzemesi taşyünüdür. Taşyünü doğal bir mantolama malzemesidir ve doğada bulunan volkanik kayaçlardan elde edilmektedir. 100 dereceden başlayarak 1500 derece arası ısı kullanılarak eritilir. Bu ısıtılma işlemi sırasında erir ve yüzde 95 oranın üzerinde doğal elyaf içeren yalıtım malzemesi haline gelir.

Isı yalıtımında, ses yalıtımında ve yangın yalıtımı için sık kullanılmaktadır. Aşırı sıcağa (1000 derece üzeri) dayanıklı olması nedeni ile iyi bir yangın güvenliği sağlayan üründür. Düzgün yüzeye yapıştırma ile kullanılır. Yapıştırma işleminde çimento bazlı olarak üretilmiş olan yapıştırıcılar kullanılır.

Genel kullanım alanı, bina çatıları, duvarların bölme kısımları, binanın dış cephe yalıtımı için, çelik kapı yalıtımı sağlamak için, elektrikli olarak çalışan aletlerde, sinemalarda, rutubeti yalıtmak için ve yangına karşı önlem içindir.

Taşyünü ile Mantolama

Taşyünü Standartı ve Değişen Ebatları

Taşyünü ebatları değişir. Standart olarak kullanılan ölçü değeri 60cm * 120 cm’dir. Üretim kalınlığı da 30 mm ile 100 mm arası değişir. Kullanılacağı yere göre ve kullanım amacına göre farklı boyutlarda, değişik teknik özelliklerde üretilmektedir. Üretimi esnasında yine kullanım amacına göre değişik kaplama malzemeleri ile de üretimi yapılabilen bir malzemedir. Levha şeklinde, şilte şeklinde ve dökme şeklinde üretim şekilleri bulunmaktadır.

Taşyünü, mantolama ve izolasyon işlerinde kullanılan yerli üretim sonucu oluşturulan bir yapı maddesidir. Diğer adı ile elyaf denilebilir. Taşyünü mantolama malzemeleri içinde kullanılan ve sıcak ya da soğuk havanın iç kısımlara geçmesini engelleyen bir hammaddedir. Taşyünü inorganik maddenin çok yüksek sıcaklık seviyesinde eritilmesi sonucu oluşturulur.

Kayaçlar eritilerek kalın tabaka haline getirilir ve karışık renkli bir mantolama maddesi elde edilir. Bu madde diğer mantolama malzemelerine göre daha dayanıklı bir malzemedir. Sıcaklığı ve sesi geçirmez. Ayrıca su geçirmeme özelliği sayesinde kullanıldığı alanları rutubet, nem ve kokuya karşı korur.

Taşyünü ile Mantolama

Taşyünü Kullanım Amacı

Binaların dış cepheleri için kışın soğuktan yazın da sıcaktan korunmak için mantolama işlemi yapılır. Bu işlemde kullanılan malzemenin sıcaklığı ya da soğuğu önlemesi kullanılan malzemeye bağlıdır. İzolasyon işi için kullanılan malzemenin kalitesiz oluşu ile bina mantolama yapılsa dahi sıcak ya da soğuk oluşu için hiç bir fark göstermeyecek, sadece binanın dış görünümü değişecektir.

Kaliteli malzemeden kasıt kullanılan izolasyon malzemesinin içeriğiyle ilgilidir. Mantolama işi için taşyünü izocam kullanıldığı zaman daha etkili olacaktır. Bunun sebebi ise taşyünü denilen malzemenin volkanik kayaçlardan üretilen bir madde olmasıdır. Volkanik kayaçlar sıcaklığı, soğukluğu ve suyu hiç bir şekilde bir alt tabakaya iletmeme özelliğine sahiptir.

Bazı uygulamalar birçok avantaj sunsa da bazen yanında dezavantajları da olabiliyor. Son yıllarda rutubete çözüm, ısınma ve yalıtım için birçok kişi yapısına mantolama yaptırmakta. Yapılan mantolamada da en sık kullanılan malzeme türü taşyünü. Taşyünü bazalt taşının çok yüksek ısıda eritilip elyaf haline dönüştürülmesi ile elde edilmekte olan bir ürün.

Kullanımı için yer ve amaca göre değişik boyutlarda ve farklı teknik özellikte üretim avantajı da bulunuyor. İyi bir yalıtım malzemesi olmasının yanında yüksek sıcaklığa olan dayanıklılığı sayesinde yangınlara karşı önlem amaçlı olarak kullanılan bir malzeme haline gelmiş durumda. Çok avantajlı bir mantolama malzemesi olmasının yanında taşyünü mantolama dezavantajları da bulunuyor.

Taşyünü ile Mantolama mevcut şartlar altında en yüksek verimliliği sunan yalıtım türüdür.

Dezavantajları Neler?

Taşyünü ile MantolamaMantolama faydalı bir işlem fakat beraberinde dezavantajları da getiriyor. Mantolama birçok ülkede artık yapılması yasaklanmış durumda. Çünkü mantolama yapıldığı zaman bina hava almamaktadır. Havasız kalan ortam beraberinde solunum yolu hastalıklarını getirmekte. Yapılan istatistiklere göre mantolama yapılan yerlerde yaşayan kişilerde solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski yüzde 95 gibi oranlara ulaşmakta.

Bunun yanında taşyünü gibi organik doğal bir malzeme de kullanılsa, bu malzemelerin kullanım ömrü 10 yıldır. 10 yılı geçtikten sonra malzemeler işlevini yitirecektir. Sağladığı yararlar zarara dönüşecektir.

Taşyünü mantolama genellikle evler için uygulanan bir tür yalıtım sistemidir. Bunun uygulanmasında ise bir çok kriter vardır. Bu taşyünü mantolama teknik şartnamesi olarak bilinmektedir. Bu şartname bu sistemin nereye, ne şekilde uygulanacağını ayrıntılı bir şekilde vermektedir ve bilgilendirici nitelik taşımaktadır. Bu şartname bir tür kural niteliğinde olup işveren ve uygulamacı tarafından imzalanmaktadır.

Taşyünü ile Mantolama, sağlık bakımından herhangi bir dezavantajı olan bir uygulama ürü değildir. Bilakis bu yöntemde son derece sağlıklı materyaller kullanılır.

Şartnamenin Ana Konuları

Taşyünü ile MantolamaBu şartname teknik şartlar ve uygulama şartları olarak iki ana başlık halindedir. Teknik şartlarda depolama hususuna yer verilir iken uygulama şartlarında ise çok sayıda kriter mevcuttur. Uygulama öncesi şartlarda yalıtımın nereye yapılacağı tespit edilmelidir. Bu yeni binalarda ısı yalıtımı ve mevcut binalarda ısı yalıtımı olarak ikiye ayrılmaktadır. Yeni binalarda yalıtımın yapılabilmesi için binanın bitmiş duvarın ıslak olmaması gerekir.

Mevcut binalarda ise yüzey şartları incelenmeli mantolamaya uygun zemin hazırlıkları yapılmalıdır. Daha sonra ise uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar mevcuttur. Burada ise ürünün montajına göre ne tip uygulamanın yapılacağı yer almaktadır. Mesela su basman profilin uygulanmasında ilk önce binanın etüt çalışmaları yapılmalıdır. Daha sonra ise 30 cm için kullanılan alanda basma durumu en az 200 kpa duruma getirilmelidir. Ardından su emme durumu yüzde 1.5 altına getirilmelidir.

Taşyünü ile Mantolama uygulamaları hakkında daha detaylı bilgilendirme talepleriniz için bizi arayınız. Sizin için dilerseniz keşif hizmeti sunabilir, hiç bir ücret ödemeden destek almanızı sağlayabiliriz. Uygulamalara başlamadan önce detaylı bilgilendirme sahibi olmak istiyorsanız;

hizmetlerimizi inceleyebilir ve bizden destek talep edebilirsiniz.

Kaliteli Taşyünü ile Mantolama Uzun Ömürlüdür

Nitelikli uygulamalar tercih ederek, yıllarca ilk günkü gibi ayakta kalan çözümlere sahip olabilirsiniz. Sizin için kalite standartlarını en ön sırada tutarak gerçekleştireceğimiz uygulamalarımızla hemen tanışabilirsiniz. Garantili bir şekilde Taşyünü ile Mantolama çözümleri elde etmek için bizi hemen arayınız.