Dış cephe boya uygulamaları, yapıların estetik bir görünüm kazanmasına, aynı zamanda uzun ömürlü olmasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde, dış cephe boya üretimi yapan çok sayıda marka bulunmaktadır. Fakat bunlardan sadece bir kısmının gerçek anlamda kaliteli ve güvenilir ürünler ürettiğini söyleyebiliriz. Bu markaların biri de geçmişten bugüne kadar adından sıkça söz ettiren Jotun Boya’dır. Jotun Boya dış cephe boya ürünleri sağlıklı, çevre dostu, hijyenik ve uzun ömürlü çözümler sunmaktadır. Şimdi, Jotun Boya dış cephe özellikleri ‘ne yakından bakalım:

  • Jotashield Extreme

Jotun Boya’nın en sık tercih edilen dış cephe boyalarından biri olan Jotashield Extreme, %100 saf akriliktir. Oldukça uzun süreli bir boya olan Jotashield Extreme, 10 yıl boyunca yüksek performans göstermektedir. Isı yansıtım özelliğinin yüksek olmasından ötürü uygulandığı yapılarda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

  • Jotashield Heritage Glaze

Jotun Boya’nın %100 saf akrilik özelliği bulunan bir diğer boyası olan Jotashield Heritage Glaze, antik görünüm sevenlerin tercihi olmaktadır. Düşük kir tutma özelliği bulunmasından ötürü de uzun yıllar zarif, estetik ve şık bir görüntü sunmaktadır. Aynı zamanda yüksek UV dayanımı sayesinde sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

  • Jotashield Matt

Jotun Boya’nın mat renk sevenlere özel olarak ürettiği Jotashield Matt da yine %100 saf akrilik özelliğine sahiptir. Jotashield Heritage Glaze dış cephe boyası gibi bu boya da yüksek UV dayanımına sahiptir. Aynı şekilde düşük kir turma özelliği ile temizlenmesi oldukça kolaydır.

  • Jotashield Silk

Düz bitiş sunan dış cephe boyası olan Jotashield Silk, Jotun Boya’nın çok tercih edilen bir diğer boyasıdır. %100 saf akrilik olan bu boya da yine yüksek UV dayanımına sahip olduğundan çok uzun yıllar solmadan uygulandığı yüzeyde kalabilmektedir. Düşük kir tutma özelliğinin bulunması Jotashield Silk boya uygulanan yüzeylerin kolay temizlenmesini ve uzun süre parlak ve canlı bir görüntü oluşturmasını sağlamaktadır.

  • Jotashield SuperDurable

Jotun Boya’nın en uzun ömürlü boyası olan Jotashield SuperDurable, 20 yıla kadar mükemmel koruma sağlamaktadır. İçerisinde özel hibrid silikon bağlayıcılar bulunan boya, yüzeye çok iyi bir şekilde tutunur ve uzun yıllar solmadan, sökülmeden, çatlamadan yüzeyde kalabilir. İpek mat dış cephe boyası olan Jotashield SuperDurable, özellikle zorlu hava şartlarının ve yüksek sıcaklık farklarının olduğu yerlerdeki yapılar için en iyi çözümlerden biridir.

  • Jotashield Tex Fine

Jotun Boya dış cephe boya özellikleri arasında üzerinde en fazla durulması gereken boyalardan biri de Jotashield Tex Fine’dır. %100 saf akrilik özelliğinde olan bu boya, hafif tekstürlü bir dış cephe boyasıdır. 0.5 mm’ye kadar çatlakları gideren ve yüksek karbondioksit difüzyon özelliğine sahip olan Jotashield Tex Fine, su buharı geçirgenliği sayesinde yüzeylerin nefes almasını sağlar ve böylelikle yüzeylerde rutubet, nem, küf gibi oluşumların meydan gelmesini engeller. 576 farklı renk alternatinin bulunduğu bu boyanın beton koruma özelliği de bulunmaktadır. Su geçirmeyen yapısı sayesinde, yağışlı havalarda herhangi bir şekilde akma, solma, dökülme vs gibi sorunlara yol açmaz.

  • Jotashield Tex Ultra

Portakal kabuğu desenli dış cephe boyası olan Jotashield Tex Ultra de %100 saf akriliktir. Yüzeylerde 2.6 mm’e kadar olan çatlakları gideren bu boya, her türlü yüzeyde uygulanmakta ve uygulandığ yüzeyde çok uzun yıllar yüksek performans göstermektedir.

Jotun Boya dış cephe özellikleri ile ilgili araştırma yaparken doğru bir seçim yapabilmek için öncelikle boya yapılacak yüzeylerin özelliklerinin bilinmesinde fayda vardır.