Dış cephe boya uygulamaları, her yapı için en önemli işlemlerden biridir. Zira, yapının dış yüzeyinin kaliteli, sağlıklı ve uzun ömürlü bir boya ile boyanması, yapıya estetik bir görünüm kazandırırken aynı zamanda yapının ömrünü uzatmaktadır. Yapıların dış düzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturan dış cephe boyalar, eğer doğru bir seçim yapılmışsa, yüzeydeki çatlakları gidermekte, muhtemel kırılmaları, sökülmeleri önlemekte ve renk solmasının önüne geçmektedir. Aynı zamanda, kaliteli bir dış cephe boyası, rutubet, nem ve küf gibi oluşumlara da izin vermemektedir. Bu tür kriterleri karşılayan bir boyaya en iyi dış cephe boyası denilebilmektedir. Bu noktada, seçilen boyanın uygun maliyetli olması da istenmektedir.

Dış cephe boyaları, farklı kategorilere ayrıldığından aslında tek bir tip boya için en iyi dış cephe boyası demek zordur. Çünkü, dış cephe boya grubunda, akrilik, silikonlu, grenli ve elastik gibi farklı türlerde boya çeşitleri mevcuttur. Her boyanın kendi içerisinde farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu da boyaları, farklı koşullarda ve farklı yapılar için en iyi dış cephe boyası yapabilmektedir. Örneğin, yıllık sıcaklık değerleri oldukça düşük olan soğuk bir şehirdeki bir yapı ile, ortalama sıcaklığın 30 – 35oC olduğu sıcak bir şehirdeki yapılar için uygulanacak dış cephe boya özellikleri farklıdır. Aynı şekilde, beton üzerine yapılan bir boya ile sıva veya ahşap üzerine uygulanan dış cephe boyasının özellikleri de aynı değildir. Bu bağlamda, en iyi dış cephe boyası araştırması yaparken, yapının özellikleri, konumu, coğrafi bölgesi vb. gibi parametreler göz önüne alınmalı ve ona göre seçim yapılmalıdır.

En İyi Dış Cephe Boyası Özellikleri

En iyi dış cephe boyası ile ilgili tek bir boya türünden ve tek bir markadan bahsetmek oldukça zordur. Zira, boyanın kendisi kadar uygulaması da oldukça önemlidir. Bir boya, gerekli kriterlere göre çok doğru şekilde seçilse dahi, eğer boya işlemi doğru bir şekilde yapılmazsa, boyadan alınacak verim ve performans düşük olacaktır.

En iyi dış cephe boyası seçimi yaparken, boyadan şu özelliklere sahip olması beklenmektedir:

  • En iyi dış cephe boyası, oldukça uzun ömür olmalıdır. Doğru bir uygulamadan sonra 10 – 20 yıl arasında dayanıklılık göstermeli; kırılma, çatlama, renk solması vb gibi sorunlar yaratmamalıdır.
  • Böyle bir boyanın su buharı geçirgenliği olmalıdır. Böylelikle, yüzeylerde rutubet, nem, küf gibi oluşumlar meydana gelmemektedir. Bu tür durumlarda, yapı içerisinde yaşayanlar için sağlıksız bir yaşam alanı oluşabilmektedir.
  • En iyi dış cephe boyası olarak değerlendirilebilecek bir boya, suya karşı da dayanıklı olmalıdır. Böylelikle, özellikle yağışlı havalarda boyanın akması, solması veya renginin değişmesi gibi durumlar meydana gelmeyecektir.
  • Bu tür bir boyanın çatlakları giderme özelliği de olmalıdır. Piyasadaki bazı markaların bazı dış cephe boya ürünleri, belirli bir kalınlığa kadar çatlakları giderebilmektedir.
  • İyi bir dış cephe boyasının uygulaması da kolay olmalıdır. Böylelikle, dış cephe boya uygulama işlemleri için harcanan para ve zamandan tasarruf edilebilmektedir.
  • Özellikle son yıllarda enerji kaynaklarının giderek azalması ve enerjiye artan talebin yükselmesi, her alanda olduğu gibi yapı sektöründe de enerji tasarruflu ürün arzı büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, boya üreticilerinin ısı yansıtma özelliği olan ve böylelikle ısı yalıtımı yapan boya ürettikleri görülmektedir. En iyi dış cephe boyası özelliklerinden biri de boyanın uygulandığu yüzeyde ısı yalıtımı yapabilmesidir.
  • Kaliteli bir dış cephe boyası, aynı zamanda çevre dostu olmalıdır. Çevreye ve insan sağlığına zararlı olan herhangi bir madde içermemelidir.

Dış Cephe Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

En iyi dış cephe boyası kullanılsa dahi uygulamada yapılacak teknik hatalar istenen sonuç alınmasına engel olabilir. Dış cephe boyamada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Uygulama öncesi ve sonrası bu hususlara dikkat etmek daha güzel bir sonuç alınmasını sağlar.

Duvar yüzeyine en iyi dış cephe boyası uygulanmadan önce yapılması gereken şeylerin başında, yüzeyde bulunan çatlakların tamir edilmesi gelir. Uygulama öncesi, yüzeyde bulunan boyalar spatula yardımı ile temizlenmeli, çatlak kısımlar ise dış cephe macunu ile kapatılmalıdır. Dış cephe macun yüzeyde çıkıntılı bir görünüme neden olur, bu çıkıntılı görünüm zımpara yaparak engellenmelidir. Zımparalama işlemi macun kuruduktan sonra yapılmalıdır. En iyi dış cephe boyası yüzeye tatbik edilmeden önce yüzeyde biriken kir ve tozlar temizlenmelidir. Bunun için binanın dış yüzeyi tazyikli su ile yıkanabilir. Yüzeyde biriken kir ve tozlar boya ile karıştığında boyanın kalitesini düşürür. Renk tonunu tutturmaktan tamirat izlerini kapatmaya kadar her şeye etkisi olan toz ve kirlerin mutlaka temizlenmesi gerekir.

Dış cephe boya uygulamasında, tercih edilen en iyi dış cephe boyası rengi ile uyumlu astar kullanılmalıdır. Astar ve boyanın mükemmel birlikteliği dış cephe boyamanın mükemmel olmasını sağlar. Astarlama işlemi de teknik detaylara dikkat edilerek yapılmalıdır. Astar yeterli miktarda su ile inceltilmeli, rulo ya da fırça ile tüm yüzeye uygulanmalıdır. Astarlama işlemi tamamlandıktan sonra kuruması için beklenmelidir. Astarın kuruma süresi markaya ve iklim şartlarına göre farklılık gösterir. Astar tam anlamı ile kuruduktan sonra dış cephe boyama işlemine geçilmelidir.

En İyi Dış Cephe Boyası Çeşitleri

En iyi dış cephe boyası çeşitleri parlaklıklarına göre; yarı mat dış cephe boyası, yüksek parlak dış cephe boyası ve saten dış cephe boyası olarak sınıflandırılabilir. Yüksek parlak dış cephe boyaları profesyonel bir ekip tarafından uygulanmalıdır. Zira, yüksek parlak dış cephe boyaları hatayı en az kabul eden boya türüdür. Çok dikkatli ve titizlikle uygulanmalıdır. Hata kabul etmeyen yapısı nedeniyle yüksek parlak dış cephe boya uygulamaları daha uzun sürede tamamlanır. Yarı mat dış cephe boyaları en iyi dış cephe boyası olarak kabul edilen boya çeşididir. Saten dış cephe boyaları da parlak ve canlı zengin renk seçeneği ile boya uygulamalarında sıklıkla tercih edilen boya türleridir.