Taş yünü ve eps, bina yapımında kullanılan ısı ve ses yalıtım malzemeleridir. Isı ve ses yalıtım amacı taşıyan taş yünü ve eps arasındaki fark içeriğinde bulunan malzemeler, elde ediliş şekilleri ve sunmuş olduğu kullanım olanaklarına bağlı olarak değişiklik göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Taş Yünü ve Eps Nedir?

Taş yünü, doğal olaylarla meydana gelen volkanik hareketlerin oluşturduğu kayaçların, tortuların içerisinde bulunan değerli minerallerin alınması ve yüksek sıcaklıklarla eritilip lif ya da elyaf haline getirilmesiyle elde edilen malzemelerdir. Kullanıldığı bina ve yapı elemanlarında ses ve ısı izolasyonu sağlanır.

Eps, ana malzemesi olan petrolün kimyasal işlemlere tabi tutulması ve yüksek sıcaklıklarla genleşme sağlanması ile elde edilen malzemelerdir. Genleştirilen eps, gözeneksiz köpük haline getirilir ve termoplastik malzeme olarak kullanıma hazır hale getirilir.

Taş Yünü ve Eps Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elde ediliş ve sağladığı kullanım özellikleri bakımından taş yünü ve eps arasındaki fark aşağıdaki gibidir.

  • Taş yünü doğal kayaç ve tortu minerallerinden oluşurken, eps tamamen petrolden elde edilmektedir.
  • Isı iletim katsayıları birbirine çok yakın olmakla birlikte, üretim aşamasında birlikte kullanıldığı maddelerle kimyasal tepkimeye giren eps ozon tabakasına zararlı gazlar göndermektedir.
  • Test aşamasında uygulanan basınçlara göre epsnin dayanıklılık değerleri taş yününe göre kısmi olarak daha fazladır.
  • Taş yünü nefes alabilir özelliğine sahipken, epsde böyle bir durum söz konusu bile değildir. Buna göre epsnin kullanım ömrü daha fazladır.
  • Herhangi bir su nüfuzunda elyaf özelliği olan taş yünü içerisine fazlaca su alırken, eps su itici özelliğinden kaynaklı olarak suyu iter.

Yanma olaylarına karşı olarak epsnin dayanabileceği sıcaklık miktarı 75 dereceyken, taş yününün sıcaklık miktarı 750 dereceye kadar ulaşmaktadır. Yani eps kolaylıkla yanarken, taş yünü neredeyse yanmaz özelliğe sahiptir. Bu yüzden ekonomik anlamda ucuz olan eps binalarda kullanılırken, kullanım yerlerinin sınırları taş yünü ile çizilmelidir.

Taş Yünü ve Eps Kullanım Alanları

Taş yünü, çatılarda, yapı bölmelerinde, fırın kenarlarında, elektrikli aletlerde, gemi inşaatında ve son zamanlarda bitki yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Eps, binalarda duvar malzemesi, can simitleri, karayolu platform yapımlarında, soğuk hava depolarının yalıtımında kullanılır.