Mantolama, bina dış yüzeyinin çeşitli ısı yalıtım levhaları ile kaplanması esasına dayanan bir yapı uygulamasıdır. Bu uygulamanın temel amacı enerji verimliliğini sağlamaktır. Avrupa’da 1970’li yıllardan itibaren yaygınlaşan ülkemizde ise Enerji Verimliliği Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte yapılmaya başlanan mantolama ile önemli oranda enerji tasarrufu sağlanmıştır. Eski ve yeni binalarda yapılabilen bir uygulama olması nedeniyle bina yaşı ne olursa olsun ısı yalıtımı amacıyla mantolama yapılabilmektedir. Bu uygulama ile daha konforlu yaşam alanları yaratmak, yaşam kalitesini artırmak ve ısınmak için daha az para harcamak mümkün hale gelmiştir. Mantolamanın en önemli faydalarından birisi de bina yaşını sabitlemesidir. Bina yüzeyindeki yıpranmaları, çürümeleri, eskimeleri ve dökülmeleri engelleyen uygulama ile beton yüzeyler yaşlanmaz, dış koşulların olumsuz etkilerine karşı korunmuş olur.

Mantolamanın Avantajları Nelerdir?

İnsanlar, barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere barınak yapmaya başladıkları ilk andan itibaren, yaşadıkları alanı daha konforlu hale getirmek için çaba harcamıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte barınma ihtiyacını karşılayan evler, konutlar, villalar ve çalışma alanları ısı yalıtımı yapılarak daha konforlu hale getirilmeye başlanmıştır. Isı yalıtımı amacıyla bina dış yüzeyinde yapılan işlemle mantolama adı altında toplanmıştır. Mantolama ile bina dış yüzeyini güneşin, rüzgârın, yağmur ve karın olumsuz etkilerinden korumak mümkün hale gelmiştir. Mantolama; yüzeyin özel olarak geliştirilmiş ısı yalıtım levhaları ile kaplanması işlemidir. Mantolamada EPS, XPS, taş yünü, cam yünü başta olmak üzere birçok farklı yalıtım levhası ve kaplama malzemesi kullanılır.

Mantolamanın en önemli avantajı enerji tasarrufu sağlamasıdır. Bir enerji türü olan ısı, sıcak ortamdan soğuk ortama geçme eğilimi içindedir. Eğer ısı kaçışını engellemek için gerekli önlemler alınmazsa ısınmak için daha fazla para harcamak gerekir. Isı kayıplarını önleyen yapı uygulaması ise mantolamadır. Yüzde 50’ye varan oranda enerji tasarrufu sağlayan mantolama ile daha konforlu yaşam alanlarına sahip olmak mümkündür.

Mantolama, ısı yalıtımı dışında yangın ve ses yalıtımı da sağlar. Isı yalıtım levhaları ısı, ses, su ve yangın yalıtımı özelliğine sahip levhalardır. Bina dışına yapılan ısı yalıtım uygulaması ile ses, su ve yangın yalıtımı da yapılmış olur. Yapıyı dış ortamın olumsuzluklarına karşı koruyan mantolama uygulaması ile bina ömrü uzatılmış olur. Daha estetik ve güzel görünen binalar yaratılır, binaların yenilenmesi ile birlikte yerleşim alanları da güzelleşir.

Mantolama rahatlığı arttırır.
Rahat hissetmenin yaklaşık% 40’ı, vücudunuz ve çevreniz arasındaki  ısı değişim seviyesine bağlanır. Düzgün yalıtım, evinizi ve sizi çok daha konforlu hale getiren bu ısı değişimini azaltır. Yalıtım, şartlandırılmış havanın içeride kalmasını ve havanın dışarıda kalmasını sağlar.

Dış cephe mantolama size para kazandırır.
Evinizdeki havayı ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sisteminiz aracılığıyla şartlandırmak için çok para ödersiniz. Kötü mantolama , şartlandırılmış havanın evinizden kaçmasına izin verirken dışarıdaki havayı içeri almasına izin verir, bu da verimsiz ısıtma ve soğutma için çok para harcıyorsunuz demektir.

Mantolama çevreyi korur.
Karbon ayakizinizin % 12’si elektrik kullanımınızdan oluşur
Karbon ayakizinizin % 15’i gaz, petrol ve kömür kullanımından oluşur
Evinizin kullandığı enerjinin % 50 ile % 70’i ısıtma ve soğutmadan oluşur.
Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünyadaki evler uygun şekilde yalıtım yapılmasa, atmosferdeki karbondioksidin 293,5 milyar liradan fazla azaldığını görmek sadece 10 yıl alacaktı.

Mantolama sağlığınız için iyidir.
Harvard Halk Sağlığı Okulu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her ailenin evlerini uygun şekilde yalıtması halinde, şöyle olacağını tahmin etti:

Her yıl 110.000 daha az hasta
Her yıl 240 daha az erken ölüm
Her yıl 6.500 daha az astım krizi
Yalıtım evinizin değerini arttırır.

Yapılarınız ve sağlığınızı korumak için binalarınıza yapacağınız mantolama uygulaması ile geleceğinizi garanti altına almış olursunuz. Önemli olan yalıtım yapmak değil , doğru yalıtım yapılması ve doğru firmalar tarafından uygulanması önemlidir.

Dış cephe mantolama , dış cephe jotun boya , ısı yalıtım , çatı yalıtım vb. gibi hizmetlerde fiyat teklifi konusunda firmamızın ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz.