Modern şehirlerde şehir planlama ve yapılaşmanın kontrolü birlikte ilerleyen bir süreçtir ve batı şehirlerine baktığımızda büyüleniyor olmamızın en temel sebebi, yapı teknolojisi ile birlikte, tartışmasız biçimde planlamadır. Şehir planları en küçük birimin dahi hangi standartlara sahip olması gerektiğini emreder ve bazı şehirlerde yapıların renkleri dahi keyfe keder değildir. Örneğin, Kuzey Amerika’da bulunan Banf bölgesinde, yapıların şehrin dokusuna uygun biçimde boyanması gerekir ve bu şekilde inşa edilmeyen yapılar kanunsuz sayılır. Tabii, bu bizim penceremizden bakıldığında oldukça radikal bir uygulamadır. Zira biz bırakalım yapı düzeyinde majör bir stratejiye sahip olmayı, şehirlerimizin planlanmasında dahi, ancak günümüzde aydınlanabilmiş durumdayız demek, hiç de yanlış olmaz.

Bu plansızlık elbette gecekondu döneminden beri devam eden, niteliksiz yapılaşma furyasını da tetiklemiş ve maalesef 2000’lerden önce inşa edilen yapıların inşa teknolojileri oldukça kötüdür. Yalıtım konusu ise pek çok yapıda hiç gündeme alınmazken, kimi yapı sahiplerinin zaman içerisinde bilinçlenmesi neticesinde modern yapı teknolojisi keşfedilmiş ve yapıların mantolama gibi tekniklerle izolasyon unsurlarına sahip olması sağlanmıştır. Hali hazırda ruhsat politikaları oldukça değişmiş ve ne mutlu ki yeni yapıların belli planlara sahip olması zorunlu hale getirilmiştir.

Her Uygulama Aynı mıdır?

Yapı teknolojisi standartları içerisinde elbette her uygulama aynı sonuçları elde etmemizi sağlamaz. Zira materyal nitelikleri oldukça geniş bir kalite alanına sahiptir ve uç noktalardaki standartlar arasında %300’e varan fark söz konusudur. Örneğin, ısı yalıtımı için sıkça kullanılan taş yünü ürününün en nitelikli örnekleri Türk Malı olanlarıdır. Eğer uygulayıcı bu ürün yerine Çin veya İran malı ürünler tercih edecek olursa, uygulama nitelikleri neredeyse etkisiz hale gelir.

Ne yazık ki kamu otoritesi; materyal kullanımına herhangi bir sınırlama getirmiş değildir. Gümrüklemesi yapılabilen tüm ürünler standartlara uygun sayılır ve kullanılmalarında bir sakınca görülmez. Lakin pratikte durum hiç de böyle değildir. Marka verilmesi doğru olmamakla birlikte, alt sınıf ürünlerin kullanıldığı uygulamalar tavsiye edilmez. Bunun yanında, deneyimli ekiplerce gerçekleştirilecek uygulamalar da büyük önem arz eder. Zira niteliksiz bir uygulama en nitelikli materyal kullanılsa dahi etkili olamaz.

Bizi Arayın

Biz sizin için en yüksek kalite standartlarında yapı teknolojisi unsurları ile üretim yapıyoruz. En kısa zamanda en net sonuçlara ulaşıyor ve uzun yıllar güvenle kullanabilmenizi sağlıyoruz. Hemen bize ulaşın, sizin için benzersiz uygulamaları en iyi fiyatlarla gerçekleştirelim…