Mantolama Zorunluluğu Kalktı mı

Sektörel haberleri açık kaynaklardan takip edenlerin büyük bir kısmının kafa karışıklığı yaşamasına sebep olan mantolama zorunluluğunun kalktığına dair ifadeler son zamanlarda ciddi bir merak konusu haline geldi. Pek çok vatandaş bu sebeple firmalarla yaptıkları sözleşmeleri dahi iptal etmek noktasına geldi. Pekiyi mantolama zorunluluğu kalktı mı? Haberler gerçeği yansıtıyor mu?

Yasa ile Geldi

Mantolama zorunluluğu olarak bildiğimiz yapıların enerji performansı yönetmeliği hükümleri, kanunla ortaya konulmuş hususlardır ve kalkmasına sebep olacak yegane unsur, kanunun yürürlükten kalkmasıdır. Hali hazırda yasanın yürürlükten kalkması durumu söz konusu olmadığı gibi, nitelikli haber kaynaklarında mantolama zorunluluğu kalktı mı? sorusuna verilmiş bir cevap da yoktur.

Basılı medya unsurlarında var olduğu gibi ve hatta çok daha fazla tabloid internet yayını vardır. Kontrolsüz biçimde haber yayınlayan bu kaynaklar, zaman zaman buna benzer yayınları yapar ve toplumda yanılgılara neden olurlar. Söylentilerle hareket etmemek ve bakanlığın internet sitesine itibar etmek gereklidir. Zira bakanlık çıkarılan bir tebliğ kapsamında denetimlerin yapılacağı tarihi yalnızca ertelemiştir. Yani mantolama zorunluluğu kalkmış değildir.

Mantolama Zorunlu

Yapıların enerji performansı yönetmeliği ve enerji verimliliği ile ilgili kanun kapsamında çok ciddi atılımlar yapılmıştır. Bu kadar ciddi atılımların söz konusu olduğu bir ortamda mantolama zorunluluğunun kalkması söz konusu değildir. kaldı ki yasanın getirdiği en can alıcı uygulama da, enerji kimlik belgesi ile ilgili yönetmelik hükümleridir.

Herhangi bir soru işaretine mahal olmaksızın, açık ve net bir biçimde ifade etmek gerekirse; kamu otoritesinin bu kanunu iptal etmek gibi bir niyeti yoktur. Hatta, bu güne kadar gerçekleşen çalışmalar sayesinde ulusal enerji tüketiminde görülen iyileşme, büyük ihtimalle bu hususa olan yaklaşımın çok daha net olmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak ülkemiz için bir strateji planı olan bu uygulamalar efektif biçimde sürmekte ve yapı sahiplerinin uygulamaları yaptırmaları zorunlu tutulmaktadır.

Bir başka deyişle; mantolama zorunluluğu kalktı mı? sorusunun cevabı, kesinlikle hayır olacaktır. Hali hazırda yürürlükte olan kanun, yapıların ısı yalıtım özelliklerinin enerji kimlik belgesi ile onaylanmasını gerektirir ve bu belge ancak mantolama uygulamaları ile mümkün olabilmektedir.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by