Mantolama Yasası

Mantolama Yasası

Halk arasında mantolama yasası olarak bildiğimiz, 5627 sayılı enerji verimliliği kanununa bağlı yapıların enerji performansı yönetmeliğinin devrim niteliğinde değişiklikler öngördüğünü biliyor musunuz? Örneğin, günümüzde inşa edilen yapıların yalıtım özelliklerine sahip olmadan ruhsat alamayacak olması, kanunun en önemli bileşenlerinden bir tanesi. Tabii kanun sadece yeni inşa edilen yapıları da kapsamıyor. Ne zaman inşa edilmiş olursa olsun, tebliğle belirlenecek tarihe kadar, tüm yapıların ısı yalıtım özelliklerine sahip olmalarını zorunlu kılıyor. Yani kanun kapsamında ülkedeki tüm yapıların mantolama yaptırması zorunlu tutuluyor.

Mantolama Yasası Neleri Getiriyor?

Mantolama yasası, daha önce zorunlu olmayan bir çok uygulamayı hayatımıza sokarken, bu uygulamaların hemen hepsinin kanuni müeyyideleri söz konusu. Yasa kapsamında;

  • Bölge fark etmeksizin tüm ülkede yalıtım zorunlu hale getirildi
  • Her yapıdan enerji kimlik belgesi isteniyor
  • Yapıların niteliklerine bakılmıyor
  • Zemin alanı 50 metrekare ve üzerindeki tüm yapılar yalıtım yaptırmak zorunda
  • Yalıtımsız yapılara ruhsat verilmiyor
  • Tebliğ ile belirlenen tarihe kadar yalıtım yaptırmayan yapıların ruhsatları iptal ediliyor
  • Kanuna uymayan yapı sahiplerine para cezası uygulanıyor

Yasa Gerekli mi?

Elbette. Halk arasındaki ismi ile Mantolama yasası, ülkemizde tüketilen ısınma enerjisinin %50 oranıdna azalmasını sağlamayı hedefliyor. Her yıl milyarlarca doları doğalgaz ve diğer fosil yakıtları satın almak için harcıyor ve milli ekonomimize aslında zarar veriyoruz. Çok daha ekonomik ve konforlu biçimde ısınabilmek mümkünken, maalesef ısı üretmek için oldukça verimsiz yolları tercih ediyor ve yerli malzeme ile gerçekleştirilebilecek yalıtım uygulamalarını gözardı ediyoruz.

Bir kez yapılacak mantolama uygulamasının bize en az 30 yıl düşük maliyetli ısınma sağlayacağı bir sır değil. Yapılan testlerde doğru mantolama ile %90’a kadar ısı tasarrufunun mümkün olduğu görülüyor. Bu durumda katlanmakta olduğumuz maliyetlerin aslında uzun vadede bizim ısınma maliyetimizi neredeyse sıfırlayacağı görülebiliyor.

Batı ülkelerinde uzun yıllardır aktif biçimde uygulanan Mantolama yasası benzeri imar yasalarının, ülkemizde de uygulanıyor olması bizim için bir kıvanç kaynağıdır. Modern dünya düzeninde, verimlilik esastır. Bu nedenle siz de yapılarınızın yalıtımı için derhal harekete geçip, modern yaşama standartlarına uygun bir yapılaşmaya gidebilirsiniz.

Kale Yapı; Mantolama yasası tarafından öngörülen tüm yapı standartlarını en iyi şekilde yerine getirecek projeler geliştirip, sizlere mükemmel çözümleri sunuyor. Hemen arayın, sizin için mümkün olanın en iyisini yapalım.

Hemen Teklif İste
Hızlı Teklif Alın