Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama, yapıların ısı tasarrufu elde edebilmeleri için gerekli olan kapsamlı uygulamalar bütünüdür. Farklı türleri bulunan uygulama, yeni nesil teknolojiler sayesinde %50 tasarruf elde edilebilen bir uygulamadır. Hatta kimi yapıların niteliksiz inşa seviyeleri nedeniyle tasarruf oranı %80’e kadar çıkabilmektedir. Isı yalıtımı türleri içerisinde yer alan uygulama, tüm yapılar için en efektif çözümdür. Kimi kaynaklarda iç cephe mantolama uygulamasından bahsediliyor olsa, da iç cepheden yapılan uygulamaların tam olarak beklenen sonucu ortaya koymadığı kanıtlanmıştır.

İç Cephe Isı Yalıtımına Karşı Mantolama

İç cepheden ısı yalıtımı yapmak elbette mümkündür. Ancak iç cephede yapılan yalıtım uygulamalarının dış cepheye göre ciddi eksiklikleri söz konusudur. Öncelikle yapı dışarıdan tamamen kaplanmamış olduğundan, hiç bir detayından ısı kaybı mantolama uygulamasında söz konusu olmayacak ve iskelet soğumayacak veya ısınmayacaktır. Oysa iç cephe uygulamalarında yapı dış etkenlerden doğrudan etkilenir. Yapının dış cephesinin ısı birimi sonucunda sıcaklığının değişmesi, içeride yapılan yalıtımın niteliklerinin de daha güçlü olmasını gerektirecektir. Ayrıca içeriden yapılan yalıtıma dekoratif nitelikler kazandırmak oldukça zordur.

Buna karşılık mantolama, dış cephede gerçekleşen bir uygulama olduğundan, kullanılan materyal bakımından daha serbest bir alan söz konusudur. Kullanılan yapı kimyasalları bakımından daha rahat davranılabilir ve dolayısıyla uygulama daha kolay gerçekleşir. Bunun yanında çok farklı dekoratif niteliklerin kazandırılabilmesi de mümkün olmaktadır.

Son olarak iç cephe uygulamalarının yapının hacmine etki edeceğinin altını çizmek gerekir. İç alanda kayıp yaşamak yerine dışarıdan bir uygulama yaptırmak çok daha avantajlıdır.

mantolama nasıl yapılır

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama nasıl yapılır sorusunun cevabı bir kaç aşamalı bir işlemi ifade eder. Öncelikle mantolama türlerinden hangisini seçeceğinize karar vermeniz gerekir.

  • EPS/XPS Mantolama
  • Taşyünü Mantolama

uygulamalarından bir tanesini seçerek projelendirme aşamasına geçebiliriz.

Uygulama safhasında öncelikle yapının dış cephesi uygulama yapılabilecek hale getirilir. Bunun için var ise sıva kusurları ve tamirat gerektiren diğer kesimler düzeltilir. Mantolama levhalarının monte edilebilmesi için uygun bir zemin oluşturulur. Bu satıh düz ve dübelleme için uygun olmalıdır. İlk katmanda XPS veya Taşyünü materyallerinden uygun olanı yüzeye uygulanır ve hiç bir boşluk kalmayacak şekilde, zeminden tavana tüm yapı kaplanır.

İkinci aşamada kaplama malzemesinin üzerine mantolama filesi uygulanır. Bu uygulama bir sonraki katta gerçekleşecek sıvanın tutması için gereklidir. File uygulamasından sonra sıva yapılır. Sıva aşamasında kullanılan materyal sıradan bir sıva ürünü değil, bu uygulama için özel olarak üretilmiş bir üründür.

Sıva ve mineral uygulamaları ile dolgu malzemesinin üzerinde bir katman daha elde edilir. Bu katmanın en üstüne mantolama için özel üretilmiş boyalar uygulanır. Tabii bu safhaların içerisinde dekoratif özellikler de planlanır ve yapının ayrıca bir dış cephe uygulamasına ihtiyaç duymaması sağlanır. Mantolamanın yapı sahibine sunduğu en önemli avantajlardan birisi kuşkusuz dış cephe dekorasyonu özelliği de sağlayacak olmasıdır.

Mantolama nasıl yapılır sorusunun cevabı teorik olarak bu kadar basit ifade edilebiliyor olsa da, uygulama bu kadar basit değildir ve uygulayıcı firmanın ciddi bir deneyime sahip olması gerekir. Aksi halde görünüşte her şey yolunda gitse de sonuç beklentilerinizden çok uzak olabilir.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by