İzolasyon malzemeleri, yapı sektörü profesyonellerinin yakinen tanıdığı, ancak kullanıcı ve yapı sahiplerinin pek de iyi bilmediği malzemelerdir. Mantolama, su yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı gibi uygulamalarda ortak kullanılan malzemeler olduğu gibi, kimi uygulamalarda tamamen farklı ürünler kullanılabilir. Örneğin, mineral yünler ses ve ısı yalıtımında ortak malzemeler iken, su geçirgenlikleri olduğu için su yalıtımında kullanılamazlar. Benzeri şekilde su yalıtımı için kullanılan membran gibi ürünlerin örneğin yangın yalıtımında asla yeri yoktur. Bu noktada yalıtım malzemelerinin kullanım amaçlarına uygun biçimde edinilip kullanılması gerekir. Bunun yanında elbette yalıtım malzemelerinin niteliklerinin de doğru tercih edilmesi gerekir. Sektörde çok sayıda ürün vardır ve ürünlerin bir kısmı niteliksiz iken, bir kısmının artık demode olduğu söylenebilir.

İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

İzolasyon, en basit anlatımla olumsuzluğa neden olan dış etkenleri binaya ulaşmadan tecrit etmektir. Örneğin yağmur tabiat için çok zaruri bir ihtiyaçtır ancak binalar için ne yazık ki bir ihtiyaç değil korunulması gereken olumsuz bir etkendir. Güneş ışınları, kar, su, rüzgâr, gürültü, soğuk, nem vb. bina yüzeyine zarar veren her şey binaya ulaşmadan tecrit edilmeli, bu tür zararlı etkenlerin binaya ulaşmasına gerekli önlemler alınarak izin verilmemelidir.
Binalarda yapılması zaruri izolasyon (yalıtım) çeşitleri şunlardır:

  • Isı yalıtımı
  • Ses yalıtımı
  • Yangın yalıtımı
  • Tesisat yalıtımı
  • Su yalıtımı

Yapının daha uzun ömürlü olmasını sağlayan tüm bu yalıtım türlerinin hepsi ayrı bir öneme sahiptir. Enerji verimliliğinin önem kazanması ile birlikte ısı yalıtımı yaygın şekilde yapılmaya başlanmıştır. Ancak ısı yalıtımı yaptırmak demek dış etkenlere karşı binanın tam anlamı ile korunması anlamına gelmemektedir. Binaların çatı, zemin, temel, tesisat, pencere ve kapı bölmelerinde de gerekli yalıtım uygulamaları yapılarak bina sakinlerine aradıkları konforlu yaşam alanı sunulmalıdır.

İzolasyon Malzemeleri Nelerdir?

Isı, ses, yangın, tesisat ya da su yalıtımında kullanılan izolasyon malzemeleri kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Isı yalıtımı amacı ile kullanılan izolasyon malzemeleri tesisat yalıtımı ya da su yalıtımı için uygun olmayabilir. Bu nedenle izolasyon malzemeleri seçilirken profesyonel yardım alınmalı, yalıtım alanında hizmet veren profesyonel firmalar ile çalışılmalıdır.
Yalıtım malzemeler genel olarak şu başlıklar altında toplanır:

  • Isı yalıtım malzemeleri
  • Su yalıtım malzemeleri
  • Yangın yalıtım malzemeleri
  • Tesisat yalıtım malzemeleri
  • Ses yalıtım malzemeleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yalıtımda kullanılan pek çok malzeme, ses, su, yangın ve ısı yalıtım özelliklerine sahip olarak üretilmektedir. Ancak yalıtımın türüne uygun yalıtım malzemeleri kullanılması gerektiği için binalarda özellikle su ve çatı yalıtım uygulamalarında kullanılacak ürünlerin standartlara uygun olması gözetilmelidir. Suyun binaya verdiği zarar düşünüldüğünde izolasyon malzemelerinin doğru seçilmesinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Su betan yüzeylerin düşmanıdır ve binanın, bina taşıyıcı sisteminin çürümesine neden olur. Yapıların ömrünü uzatmak ve daha kaliteli bir yaşam alanı yaratmak için hem ısı yalıtımı hem de su yalıtımı bina için zorunlu bir ihtiyaçtır.

Modern İzolasyon Malzemeleri

Bir binanın izole edilmesi hem ısının korunması, hem tesisatın sağlam şekilde yapılmasını kapsamaktadır. Bu amaçla kullanılan izolasyon malzemeleri bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk olarak ısıyı ve ışığı içeri yansıtan camlar gelmektedir. Cam malzeme çok kızdığı zaman yangınlara bile neden olabilmektedir. Bu nedenle evlerde seçilen camların kışın sıcaklığı yazın da serinliği koruyacak cinsten olması önemlidir. Bazı özel camlar sadece Güneş ışığını geçirerek eve gereken aydınlığı sağlamaktadır. Ancak yazın bunaltıcı havasında ısıyı geçirmeyen camlar, serin bir ev ortamı sağlamada büyük yardımcıdır. İzolasyon malzemeleri arasında yer alan bir diğeri ise strafor malzemedir. Kapılarda, pencere kaynak yerlerinde, çatılarda kullanılabilmektedir. Bu malzeme ısı korumada büyük avantaj sağlamaktadır.

İzolasyon Malzemeleri Nereden Alınır?

İzolasyon işlemi için kullanılan malzemeler genellikle pahalı olduğu bilinen malzemelerdir. Bu nedenle artık daha pratik ve ekonomik yöntemler kullanılmaya çalışılmaktadır. İzolasyon malzemeleri arasında dış cephe kaplama için kürecikli boyalar kullanılmaktadır. Ayrıca kullanılan malzemeler arasında: plastik köpük, ahşap, asbest, fosfat, katran, cam yünü gibi değişik malzemeler bulunmaktadır. Her bir malzemenin ayrı izolasyon işlemi için kullanıldığı bilinmektedir. Çatılarda, duvarlarda, teraslarda, balkonlarda kullanılan yalıtım malzemeleri farklıdır. Bunun için gerekli malzemeler, çoğunlukla izolasyon yaptırılacak firmalarca temin edilmektedir. Eğer kişiler kendi başlarına izolasyon yapmak isterlerse bunun için çeşitli yapı marketler bulunmaktadır. Kapıların arasından soğuk geçmesini ya da pencerelerle çerçeveler arasından soğuk sızmasını önlemek için strafor kullanılmaktadır. Bunu ev dekorasyon malzemeleri satan dükkânlardan bulmak mümkündür.

Kale Yapı ve Mantolama İzolasyon Malzemeleri

Kale yapı olarak biz, en yüksek kalite standartlarında ve ihtiyaçlarınıza uygun izolasyon malzemeleri ile hizmet veriyoruz. Bu noktada asla vasıfsız ürünler ile karşılaşmıyor ve doğru sonuçlara ulaşabileceğiniz ürünlere sahip oluyorsunuz. Sektörün nitelikli ürünlerini tedarik ederken, kalite ile maliyet ilişkisine büyük özen gösteriyoruz.