Bazen iç yapılarda, evlerde, okullarda, hastanelerde duvarlarda sarı lekeler olduğu görülmektedir. Bu lekelerin nedeni su tesisatından kaynaklı bir problemdir. Yani, izolasyonun kötü olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle İzolasyon işi yapan firmalar, çağrılarak kötü izolasyon bulunan binaların yeniden izole edilmesi sağlanmaktadır. Su yalıtımı yani su tesisatı sorunları çözüldükten sonra duvarlardaki rutubetten ve binadaki kötü kokudan kurtulmak mümkündür.
Ayrıca ısı kaybı olan binalarda mantolama yapılmakta veya dış cephe yalıtımı yenilenmektedir. Yapılan bu işlemler için kalıcılık sağlayacak firmaları tercih etmek önemlidir. Tercih yaparken ücrete dikkat edildiği kadar, firmanın profesyonelliğine ve kurumsallığına önem verilmelidir. İzolasyon işi yapan firmalar tercih edilirken dikkat edilmesi gerekenler ve doğru izolasyon hakkındaki bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Yalıtım (İzolasyon) Türleri

Yalıtım ya da bilinen ismiyle izolasyon, binayı ve bina içinde yaşayanları; ısı, ses, su ve yangına karşı korumak üzere yapılan tecrit işlemidir. Bu uygulamada amaç, yaşam alanlarının kalitesini artırmak ve bina sakinlerine daha konforlu bir yaşam sunmaktır. Yaşam kalitesini artırmak için yapılan yalıtım uygulamaları genel olarak ısı yalıtımı olarak düşünülse de aslında farklı yalıtım türleri de bulunmaktadır.
Binalarda, fabrikalarda, hastanelerde, okullarda ve benzer alanlarda yapılan belli başlı yalıtım türleri şunlardır:

  • Isı yalıtımı
  • Su yalıtımı
  • Ses yalıtımı
  • Yangın yalıtımı

Yalıtım yapılmamış bir yapı, dış etkenlere karşı daha dayanıksızdır ve daha hızlı çürümeye başlar. Betonun en büyük düşmanı sudur. Su yalıtımı yapılmış bir bina ile yapılmamış bir bina arasında çok büyük fark vardır. Sıklıkla bina zemin katlarında ortaya çıkan nem, rutubet ve yosunlaşma yalıtım yapılmamış binalarda görülen bina problemleri arasında yer alır ve izolasyon ile önlenebilir. İzolasyon işi yapan firmalar ile görüşerek bu tür problemleri kökünden halletmek ve binanın ömrünü uzatmak mümkündür.

Isı Yalıtımı Nedir?

İzolasyon işi yapan firmalar tarafından yapılan yalıtım işlemlerinden en önemlisi ısı yalıtımıdır. Enerjinin verimli kullanılması açısından son derece zaruri bir ihtiyaç olan ısı yalıtım uygulaması çoğunlukla mantolama olarak anılan bir izolasyon türüdür. Isı yalıtımı; binalarda ısı kaybına neden olan duvarlar, tesisat, çatı, pencere ve kapılarda yapılan bir izolasyon çalışmasıdır. Isı yalıtımı yapılmış bir binada yüzde 50 oranında enerji tasarrufu yapılır. Enerji kaynaklarının tükenmemesi ve sürdürülebilir bir gelecek için binalarda ısı yalıtımı yapılması gereklidir.

Su Yalıtımı

Yapılarda su yalıtımı yapılması, suyun olumsuz etkisine karşı alınan önlemlerin başında gelir. Suyun, binanın duvarlarına, temeline ve zeminine ulaşmasına engel olmak için yapılan su yalıtımı binanın ömrünü uzatan ve yaşam kalitesini artıran bir izolasyon türüdür. Binanın sudan etkilenmemesi için yapılan bu uygulama ile özellikle zemin katlarda görülen nem, küf ve yosunlaşma ile birlikte sudan kaynaklanan yapı kusurları ve problemleri engellenmiş olur.

Ses Yalıtımı

Gürültü, yaşam kalitemizi düşüren bir etkendir. Yaşam alanlarınızı gürültünün olumsuz etkisinden kurtarmak ve daha güzel ve konforlu bir hayat sürmek için yaşadığımız alanlarda ses yalıtımına ihtiyaç duyarız. Ses yalıtımı sadece yapılarda değil hidrofor, jeneratör gibi makinelerin bulunduğu özel bölmelerde, hastanelerde, okullarda ve benzer alanlarda yapılan bir uygulamadır. Ses yalıtımının amacı, gürültüden kaynaklanan kalitesizliği azaltmaktır.

Yangın Yalıtımı

Yapıların mantolama ve ısı yalıtım uygulamalarında kullanılan malzemelerin yanmazlık özelliğine sahip olması gerekir. Yanmaz özellikli ısı yalıtım malzemeleri aynı zamanda yangın yalıtımı amacı ile de tercih edilir.

İzolasyon İşi Yapan Firmalar İstanbul

İzolasyon, ısınma konusunda düşünüldüğünde doğru ısı yayılımı anlamına gelmektedir. Bunun için ısının yavaş yayılmasını sağlayacak malzemeler kullanmak gerekmektedir. İzolasyon işi yapan firmalar eğer buna dikkat etmezlerse yapılan izolasyon ısı kaybını önlememektedir. Doğru ısı iletimi sağlayacak malzemeler kullanan ve işini hakkıyla yapan firmalar İstanbul ilinde çeşitli ilçelerde yer almaktadır.
Yapılacak olan her işlem için öncelikle izolasyon ihtiyacı bulunan alanların tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için firmalar evlerde ve binalarda çeşitli yöntemlerle izolasyon oranını ölçmektedir. İhtiyaç duyulan izolasyon için doğru takviye ya da sıfırdan bir müdahale ile istenen sıcak ya da serin ortamlar oluşturulmaktadır.

İzolasyon Bileşenleri Nelerdir?

İzolasyon sadece belli materyaller kullanılarak yapılmaz. Uygulamanın efektif olabilmesi için;

  • Mekanik tahliye
  • Drenaj
  • Bariyer
  • Kimyasal yalıtım

aşamalarının tam anlamıyla gerçekleşmesi gerekir.
Mekanik tahliye, su yollarının uygun biçimde tesis edilmesi işlemidir. Zemin açık bir zemin ise meyil verilmesi ve suyun birikiminin engellenmesi gerekir. Drenaj ise zeminde su birikmesini önleyen yapıdan suyu tahliye eden sistemdir. Bariyer sistemine en iyi örnek ise geleneksel çatı uygulamalarıdır.
Çatı, izolasyon işi yapan firmalar için oldukça büyük öneme sahiptir. Suyun zemine hiç ulaşmaması, en doğru izolasyon yöntemidir. Bu noktada yapılacak kimyasal yalıtımdan önce mukavemeti yüksek bir çatı uygulaması oldukça doğru bir yöntemdir.
Mantolama ve diğer yalıtım uygulamalarının tamamında, son olarak kimyasal işlemler gerçekleştirilir. Yalıtım kimyasalları kullanılarak, yapının dış etkenlere karşı dayanıklı olması sağlanır.