Isı Yalıtımında Pencere Etkisi

Isı yalıtımı, mantolama, iç cephe kaplama ve benzeri yöntemlerle gerçekleştirilir. Ancak, mantolama yapılsa dahi, kimi yapıların yeterince ısıtılamadığı gözlemlenir. Bu durumunda sebei nadiren mantolamanın nitelikleri olurken, çoğu zaman sebep; Isı Yalıtımında Pencere Etkisi olmaktadır. Özellikle eski tip ahşap pencereleri kullanıyorsanız, ısı kaybının bir kısmının buradan kaynaklandığını söylemek doğru olacaktır. Ayrıca ısı yalıtımı yapılırken kimi uygulayıcılar, pervazlara yapılması gereken işlemleri yapmadığından hava kaçağı söz konusu olabilir.

Evin İçindeki Esinti

Kapı ve pencerelerin cam aralıkları ve kanat araları hava kaçırıyorsa, o yapının mükemmel bir ısıtma faktörüne sahip olması mümkün değildir. Uzmanlar yaşam alanlarının hava alması gerekliliğine vurgu yapar ancak, kapı ve pencerelerden kaçan hava biraz daha farklı bir durumu ifade eder. Zira uzmanların bahsettiği hava alma faktörüne belirli aralıklarla evi halandırarak ulaşabiliriz ama kaçak yapan pencereler evin içinde bir esinti yaşanmasına sebep olur. Sonuç olarak Isı Yalıtımında Pencere Etkisi net bir şekilde hissedilir.

Çoğu zaman önerimiz, mantolama ile birlikte, pencerelerin de onarılması veya değiştirilmesidir. PVC tip pencereleri tercih edebilir, çift ve hatta 3 katlı camları kullanarak evinizin bir kaleye dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Mantolama ile birlikte bu uygulamaların yapılması, ısı yalıtım faktörünü ciddi şekilde yükseltir.

Sızıntı Ciddi Bir Etken

Kapı ve pencerelerde sürekli esen hava akımı, daire içerisinde kalorifer peteklerinin hemen soğumasına yol açmaz. Dolayısıyla termostat ortamın ısındığını düşünerek kapanır. Bu arada içerideki hava soğumuş olacağından kaloriferiniz yanıyor olmasına karşın ısınamazsınız. Bu duruma mantolama da çözüm değildir. İlerleyen zaman içerisidne ortam havası iyice soğur ve termostat ısı değişimini fark ederek çalışmaya başlar. Bu durumda daha fazla yakıt harcamanız söz konusu olacaktır.

Her iki şekilde de Isı Yalıtımında Pencere Etkisi büyüktür. Bu sorunun üstesinden gelmek için elimizdeki ilk seçenek kuşkusuz kapı ve pencerelerin yenilenmesidir. Bunun yanı sıra, kalorifer tesisatlarına dijital oda termostatları yerleştirmek, ısınamama sorununun çözümüdür. Yapıların verimli biçimde ısıtılabilmesi için öncelikle mantolama, akabinde ek tedbirler kullanılmalıdır. Diğer tavsiyelerimiz ve konu ile detay bilgiler için bizi takip edin.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by