Isı yalıtımı, mantolama, iç cephe kaplama ve benzeri yöntemlerle gerçekleştirilir. Ancak, mantolama yapılsa dahi, kimi yapıların yeterince ısıtılamadığı gözlemlenir. Bu durumunda sebebi nadiren mantolamanın nitelikleri olurken, çoğu zaman sebep; Isı Yalıtımında Pencere Etkisi olmaktadır. Özellikle eski tip ahşap pencereleri kullanıyorsanız, ısı kaybının bir kısmının buradan kaynaklandığını söylemek doğru olacaktır. Ayrıca ısı yalıtımı yapılırken kimi uygulayıcılar, pervazlara yapılması gereken işlemleri yapmadığından hava kaçağı söz konusu olabilir.

Evin İçindeki Esinti

Kapı ve pencerelerin cam aralıkları ve kanat araları hava kaçırıyorsa, o yapının mükemmel bir ısıtma faktörüne sahip olması mümkün değildir. Uzmanlar yaşam alanlarının hava alması gerekliliğine vurgu yapar ancak, kapı ve pencerelerden kaçan hava biraz daha farklı bir durumu ifade eder. Zira uzmanların bahsettiği hava alma faktörüne belirli aralıklarla evi havandırarak ulaşabiliriz ama kaçak yapan pencereler evin içinde bir esinti yaşanmasına sebep olur. Sonuç olarak Isı Yalıtımında Pencere Etkisi net bir şekilde hissedilir.
Çoğu zaman önerimiz, mantolama ile birlikte, pencerelerin de onarılması veya değiştirilmesidir. PVC tip pencereleri tercih edebilir, çift ve hatta 3 katlı camları kullanarak evinizin bir kaleye dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Mantolama ile birlikte bu uygulamaların yapılması, ısı yalıtım faktörünü ciddi şekilde yükseltir.

Pencere Yalıtımı Neden Önemli

Evimizin dışa açılan kapısı olan pencereler ısı yalıtımında üzerinde önemle durulması gereken bölümlerdir. Zira, pencereler soğuk havanın sıcak ortama girişini sağlayan en önemli ısı köprüsünü oluşturur. Pencere kenarlarında, camlarda, kasalarda bulunan boşluklar ısı kayıplarına neden olan ısı köprüleri oluşturur. Bu köprüler, ısının sıcak ortamdan soğuk ortama geçmesine neden olur ki bu durum enerjinin verimli kullanılmasına engeldir. Bu açıdan bakıldığında ısı yalıtımı bir bütünsellik içinde ele alınmalı, sadece dış duvarlar değil pencere ve kapılar da yalıtım amacıyla güçlendirilmelidir.

Pencere Yalıtımı Nasıl Yapılır

Isı yalıtımında pencere etkisi üzerinde durulması gereken konuların başında gelir. Pencerelerden kaynaklanan ısı kayıpları azımsanmayacak kadar çoktur. Bu durum ısı yalıtımı yapılırken pencerelerin es geçilmemesi gerektiğini ortaya koyar. Ev, okul, fabrika, ofis, otel gibi yapılarda kullanılan başlıca pencere türü şunlardır: ahşap, plastik ve alüminyum. Her pencerenin kendine özgü bir izolasyon şekli vardır. Pencerelerde genellikle ısı yalıtımı amacıyla fitiller kullanılır. Bu fitiller ısı köprülerinin oluşumunu engellemek üzere geliştirilmiştir ve ısının yer değiştirmesini önler. Dış cephe mantolama uygulamaları esnasında pencerelerde oluşan ısı köprülerini önlemek üzere önlem alınır. Pencerelerde kullanılan denizlikler (pencere mermeri) bu esnada yenilenerek kayıpların önüne geçmeye çalışılır. Isı yalıtımında pencerelerde sadece denizliklerin değiştirilmesi yeterli değildir. Isı kaçağına neden olan aralıklar kapatılmalı, ısı fitili kullanılarak ısı yalıtımında pencere etkisi artırılmalıdır. Pencerenin ahşap, alüminyum ya da plastik kısımlarında tespit edilen çatlaklar kapatılarak gerekli tamir işlemleri yapılmalıdır. Böylece dış cephe mantolamadan beklenen performans daha artırılmış, pencerelerden kaynaklanan kayıpların önüne geçilmiş olur.

Pencere Yalıtımında Firmanın Önemi

Isı yalıtımında pencere etkisi ne kadar önemli ise pencere yalıtımında doğru firmayı seçmek de o denli önemlidir. Pencerenizde ısı yalıtım önlemi almak için öncelikle bu alanda profesyonel olarak hizmet veren firmaları tercih etmeniz gerekir. Pencere yalıtımı da diğer yalıtım çeşitleri gibi alanında uzman kişilerce yapıldığında istenen sonucu verir. Amatörce yapılan uygulamalar ne yazık ki istenen sonucun alınmasına engel olur, ısı kayıpları devam eder ve enerji verimliliği aksatılmış olur. Kale Yapı Yalıtım pencere yalıtımında da bir numaradır ve yapmış olduğu her işte profesyonelliği ön planda tutan bir firmadır. Bu nedenle pencere yalıtımı için Kale Yapı Yalıtım’ı tercih edebilirsiniz.

Sızıntı Ciddi Bir Etken

Kapı ve pencerelerde sürekli esen hava akımı, daire içerisinde kalorifer peteklerinin hemen soğumasına yol açmaz. Dolayısıyla termostat ortamın ısındığını düşünerek kapanır. Bu arada içerideki hava soğumuş olacağından kaloriferiniz yanıyor olmasına karşın ısınamazsınız. Bu duruma mantolama da çözüm değildir. İlerleyen zaman içerisinde ortam havası iyice soğur ve termostat ısı değişimini fark ederek çalışmaya başlar. Bu durumda daha fazla yakıt harcamanız söz konusu olacaktır.
Her iki şekilde de Isı Yalıtımında Pencere Etkisi büyüktür. Bu sorunun üstesinden gelmek için elimizdeki ilk seçenek kuşkusuz kapı ve pencerelerin yenilenmesidir. Bunun yanı sıra, kalorifer tesisatlarına dijital oda termostatları yerleştirmek, ısınamama sorununun çözümüdür. Yapıların verimli biçimde ısıtılabilmesi için öncelikle mantolama, akabinde ek tedbirler kullanılmalıdır. Diğer tavsiyelerimiz ve konu ile detay bilgiler için bizi takip edin.