Enerji, hiç bir türü ile sınırsız bir kaynak değildir. Özellikle ülkemiz için enerji kaynaklarının temin edilmesi ciddi bir sorun olarak tanımlanır. Enerji Tasarrufu konusu da bu nedenle bizim için bir miktar daha önem arz eder. Sahip olmadığımız kaynakları tüketirken daha dikkatli olmak ve yurt içi sermayemizi gereksiz sarf edilen enerji nedeniyle yurtdışına göndermemek durumundayız. Bunun için ise pek çok tedbir uygulanabilmektedir. Başta ısı yalıtımı çözümleri olmak üzere, enerjinin verimli kullanılmasına dair detayları sizinle paylaşıyoruz.

Isı Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Isınmak için enerji sarf ederiz. Daha çok ısınmak ısınmak için daha çok enerji sarf etmek ise modern endüstrinin bir parçası değildir. 50’lerden bu yana sanayi ve teknolojinin her alanında öncelik daha az materyal ve enerji ile daha fazla sonuca ulaşmaktır. Düşünelim ki, ilk otomobiller bugün kendileri ile aynı güçteki araçların yaklaşık 10 misli yakıt harcamaktaydı ki, enerjinin kötü kullanılmasına en iyi örneklerden birisidir.

Isınmak için enerji kullanımı da benzeri şekilde sınıflandırılabilir. Örneğin, batıda yapıların birçoğu izolasyon materyalleri keşfedilmemişken, sadece duvarlardan ibaret iken, aspest gibi tehlikeli materyaller ile başlayan yalıtım sürecinde, günümüzde bütünüyle organik malzemeden yapılan izolasyon çalışmaları sayesinde, enerji sarfiyatı %10 seviyesine kadar düşürülmüştür.

Mantolama ve benzeri bir yalıtım uygulamasına sahip olmayan yapıyı ısıtmak ile sokağı ısıtmak arasında çok az fark vardır. Bu nedenle modern yapıların yalıtılması esastır. Amerika’da yaygın biçimde kullanılan ahşap yapı modelinde, mantolama yapının dışına değil, duvarların arasına yapılır. iç ve dış ahşap yüzeylerin arasına taş yünü ve cam yünü materyaller kullanılarak, hafif ve güçlü yalıtım özelliğine sahip yapılar elde edilir. Ülkemizde yapı standartları çoğunlukla betonarme olduğundan bu sistemin uygulanabilmesi mümkün değildir ve dış cepheden yalıtım zorunludur.

Eski Yapılarda Enerji Tasarrufu

Enerji verimliliği yasasının yürürlüğe girişinden daha eski bir tarihte inşa edilmiş yapıların hemen hiç birisinde mantolama mevcut değildir. Yapıların ek uygulamaları ile yalıtılarak enerji tasarrufu elde edilmesi zorunludur. Bu sayede enerji için harcanan tutar marjinal şekilde azalırken, hane içerisindeki yaşam konforu da hatırı sayılır ölçüde yükselecektir.