Ekonomik mantolama dendiğinde, elbette doğal olarak bir çoğumuzun aklına niteliksiz ve kalitesiz uygulamalar gelir. Ancak, burada bahsettiğimiz; optimum standartlarda uygulama yapılmasıdır ki, aşırı materyal kullanımından kaynaklanan maliyetlerin önüne geçilebilmesi bu şekilde mümkün olmaktadır. Ucuz mantolama ile ekonomik uygulama tam olarak aynı kavramları bu nedenle ifade etmez. Örneğin, yapının konumu ve mevcut nitelikleri dikkate alınarak bir projelendirme yapılırsa, ortaya çıkacak maliyetler ciddi şekilde azalabilir. Bu nedenle işleme başlanmadan önce, keşif yapılması ve tüm detayların hassasiyetle hesaplanması şarttır.

Mantolamanın Kalitesini Düşüren Uygulama ve Malzeme Hataları

Mantolama uygulamasında yapılan bazı hatalar mantolamanın kalitesini düşürür. Çok talep alan bir sektör olması nedeniyle mantolama alanında hizmet veren firma sayısı oldukça fazladır. Ne yazık ki bu firmaların hepsi profesyonel mantolama hizmeti sunmamaktadır. Malzeme tedarik sürecinden mantolama uygulama sürecine kadar tamamen amatörce hareket eden bu firmaların yapmış olduğu mantolama uygulamaları, ekonomik olmaktan ziyade kötü malzeme kullanılarak yapılan bir şovdur.
Ekonomik mantolama uygulaması demek mantolamanın kalitesini ve performansını düşüren malzemeler kullanmak demek değildir. Tam aksine kaliteli malzemeleri en uygun fiyatlarla temin etmek, malzeme sarfiyatını asgari düzeye indirmek ve profesyonel işçilik için gerekli bütçeyi ayırmaktan geçmektedir.
Birçok mantolama firması ekonomik mantolama yapıyorum diyerek ucuz iş gücü kullanmakta, mantolama sektöründe çalışmamış deneyimsiz personeli çalıştırmaktadır. Mantolama uygulamasını kalitesi ve performansı kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olduğu kadar bu malzemeyi uygulayan personelin profesyonelliğiyle de yakından alakalıdır.
Mantolama alanında hizmet veren firmaların bazıları uygulamayı daha ucuza getirmek için markası belli olmayan, yalıtım düzeyi düşük, koruma özelliği bulunmayan ve uzun ömürlü ısı yalıtımı sağlamayan yalıtım malzemelerini tavsiye ederek göz boyamakta ve bu malzemeleri kullanarak maliyeti düşük göstermektedir. Aslında yapılan göz boyamadır ve mantolamanın kalitesini düşürmekten başka bir şey değildir.
Mantolamada yapılan hatalardan birisi de malzeme sarfiyatıdır. Mantolama malzemeleri, pahalı yapı malzemeleridir. Bu malzemelerin korunması, depolanması ve kullanılması azamî özen ve dikkat gerektirir. Ne kadar fazla sarfiyat olursa mantolama maliyeti de o denli yüksek olur. O nedenle mantolama yapılırken malzeme sarfiyatına dikkat edilmeli, malzemeyi en ekonomik şekilde kullanan firmalar tercih edilmelidir.

Ekonomik Mantolama ve Ucuz Mantolama Ayrımı

Ekonomik mantolama, kullanılacak materyalden, sarf edilecek zamana kadar pek çok parametrenin hassasiyetle hesaplanarak uygulandığı yöntemdir. Ucuz mantolama ise materyalin nitelikleri ile oynanması sonrasında elde edilebilecek bir çözümdür. Elbette biz asla ucuz mantolama yolunun benimsenmesini önermeyiz. Hele ki, İstanbul dışında ve daha doğuda yer alan illerde yapılacak uygulamaların, asla belli standartların altında olmaması gerekir.
Örneğin, Erzurum, Kars ve Ardahan gibi illerde mantolama standartlarının özel olarak planlanması gerekir. İstanbul’da kış aylarında ortalama sıcaklıklar en az -5 veya -10 derece civarına inebilirken; Erzurum, Kars, Gümüşhane, Van, Ağrı, ve Bingöl gibi illerde -25 hatta -40 dereceler dahi görülebilir. Elbette bu durumda uygulama aynı standartlarda olamaz. Yani Türkiye’nin geneli için bir uygulama sabiti olmadığı gibi, ekonomik mantolama uygulamalarının da bölgeden bölgeye fark etmesi söz konusudur.
Hatta bir adım daha ileri giderek yapının şehir içerisindeki konumunun dahi standartlar üzerinde etkili olabileceği söylenebilir. Tabii unutmamak gerekir ki, inşası sırasında temel düzeyde ısı yalıtımına tabi tutulan yapıların mantolama uygulaması ihtiyacı da buna bağlı olarak farklı olacaktır.

Ekonomik Mantolama Nasıl Yapılır?

Öncelikle uygulama başlamadan, uzman ekibin yapıyı analiz etmesi ve gereksinimleri tespit etmesi gerekir. Aksi halde yapılacak uygulama ilk yatırım maliyeti bakımından ekonomik gibi görünse de işe yaramama ihtimali, bütün avantajının ortadan kalkmasına neden olacaktır. Ayrıca tespit yapılmaması durumunda gereksiz maliyetlere katlanmanız da söz konusu olacaktır. Bu gibi riskleri elimine etmek için, öncelikle uzmanlarca denetim yapılması zorunluluktur. Biz size ücretsiz keşif hizmeti veriyor ve tüm analizleri, hizmet almaya başlamadan önce tamamlıyoruz. Böylece ucuz mantolama noktasında gerekli olan bilimsel veriyi, henüz işe başlamadan elde ediyoruz.

Malzeme Tedarik Süreci ve Ekonomi

Ekonomik mantolama sonucuna ulaşmak noktasında malzeme tedariği önemli bir parametredir. Son kullanıcı olarak, mantolama malzemelerine çok uygun fiyatlarla erişemezsiniz. Hatta, pek çok uygulayıcı firma da bu sonuçlara ulaşamaz. Bizim gibi sektör uzmanı firmalar ise sahip oldukları güçlü tedarik ağı sayesinde, malzemeleri en uygun fiyatlarla ve kalite kaybı olmaksızın tedarik edebilir. Sonuç olarak, mükemmel kalitede ekonomik mantolama sonuçlarına ulaşır ve yıllarca bu ekonominin avantajlarından istifade etmeye devam edersiniz.
Kale Yapı Yalıtım olarak ön keşif hizmetimizden malzeme tedarik sürecine, ısı yalıtım levhalarının depolanması ve korunmasından ısı yalıtım levhalarını ekonomik kullanımına kadar mantolamanın en ekonomik bir şekilde tamamlanmasını amaç edinmiş bir firmayız. Yılların verdiği tecrübüyi müşteri memnuniyeti ilkemizle birleştirmiş olmamız ekonomik mantolama alanında tercih edilen marka olmamızı sağlamakta. Zengin referansımızla müşterelerimizin aklına takılan her soruya yanıt verebilecek kapasitedeyiz ve şantiyeden malzeme kullanımına kadar her yerde profesyonel hizmet vererek en ekonomik mantolama hizmetini sunmaktayız.
Vakit kaybetmeden bizimle iletişim kurarak, hangi tür yapıya sahip olursanız olun, ekonomik mantolama çözümlerimizden faydalanın. Ekonomi parametrelerine bağlı olarak değişen fiyat koşullarından etkilenmemek için size sunacağımız avantajları hemen değerlendirin. Unutmayın mantolama kanunen zorunludur. Nasıl bir yapı olursa olsun, tüm binaların bu uygulamaları yaptırması gerekir. Aksi halde yasal cebir uygulamalarına maruz kalabilirsiniz.