Kış aylarında evimizin en ciddi harcama kalemlerinden bir tanesi kuşkusuz doğalgazdır. Doğalgaz Faturası son ödeme tarihi yaklaştığında, vezneye ödenecek tutarı düşündükçe fena ruh halleri yaşamak hemen hepimiz için söz konusudur. Pekiyi Doğalgaz faturalarını yarı yarıya azaltmanın bir yolu olduğunu biliyor musunuz? Üstelik bu yöntem bir kez katlanacağınız maliyet ile size binanızın ömrü boyunca avantaj sağlıyor. Evet! Mantolama uygulamalarından bahsediyoruz. Enerji maliyetlerini yaz veya kış fark etmeksizin ortalama %50 oranında düşüren bu uygulamalar sayesinde, doğalgaz faturası artık bir sorun değil.

Doğalgaz Faturası Ulusal Bir Meseledir

Bildiğiniz gibi doğalgaz, bizim ülke olarak ürettiğimiz doğal kaynaklardan değildir. Bu kaynağı yurt dışından ithal ederiz ki, ulusal bilançomuzda yer alan maliyet kalemlerimizin en başında petrol ve gaz ürünleri yer alır. Yani bizim bireysel olarak enerji maliyetlerimizi azaltmamız durumunda, kısa vadede cari işlemler açığında ciddi düşüşler meydana gelebilir. Hatta kimi ekonomistlere göre; mevcut doğalgaz kullanımı %50 oranında azaltmamız durumunda cari işlemler açığı büyük ölçüde kapanacaktır. Elimizde böyle bir fırsat varken; sadece mantolama yaptırarak ulusal ekonomiyi ayağa kaldırmak gibi bir imkana sahipken bunu kullanmamak herhalde çok da rasyonel değildir.

Ayrıca doğalgaz faturası dışında, enerjiden tasarruf etmek doğanın da korunması için önemli bir davranıştır. Harcadığımız her birim petrokimya ürünü doğamızın yok olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle habitatın üyeleri olarak bu hassasiyete de sahip olmamız gerekir.

doğalgaz faturası

Mantolama ile Daha Az Doğalgaz Faturası Ödeyin

Mantolama yaptıranların doğalgaz faturalarının azalması bir rivayet değildir. Uygulamanın gerçekleştiği anda enerji maliyetleri derhal düşer. Ayrıca sadece doğalgaz faturası bakımından değil, konuyu elektrik faturası yönünden de değerlendirmek gerekir. Zira ısı yalıtımın hangi türünü yaptırırsanız yaptırın, yapının genel olarak ısı kaybını engelleyeceksiniz. Bu sadece soğuk için değil, sıcak için de geçerli olacaktır. Yaz aylarında dışarıdaki yüksek ısının binaya girmesini engelleyen yalıtım uygulamaları, klimalar ile elde ettiğimiz serin havanın da daha ekonomik hale gelmesini sağlar.

Doğalgaz Kullanımı Sınırlarını Unutmayın

Ülkemizde yoğun bir doğalgaz kullanımı söz konusudur. Bu durumda; devletin bazı sınırlamalar uygulaması söz konusudur. Örneğin; geçtiğimiz yıllarda hane başına aylık bir sınır getirilmesi uygulamasına geçilmiş ve bu durumda yalıtım ve mantolama yaptırmayanlar, ayın bir kısmını gaz kullanamadan geçirmek durumunda kalmıştır. Hali hazırda yürürlükte bulunan enerji verimliliği yasası da yapı sahiplerini, yalıtım yapmaya bu yüzden zorlar. Yapınızın enerji verimliliğini üst seviyelere çıkararak, daha az gaz kullanabilir, bu sayede kamusal yükümlülüğünüzü iki taraftan yerine getirmiş olursunuz.