Çatı ile ilgili yaşanan sorunlar, bazen komple değişim bazen de onarım gerektirmektedir. Bunun için kullanılan malzemelerin farklılık göstermesi çatı onarım maliyeti konusunda farklılıkların oluşmasına neden olmaktadır. Çatı onarım için istenen ücretlerde değişiklik olma sebepleri arasında:

  • Firmanın politikası
  • Kullanılan malzemenin kalitesi
  • Uygulama yapılacak olan alanın genişliği
  • İşçilik ücreti gibi faktörler sayılabilir.

Yapılacak olan onarım ahşap, çelik, pergole çatı gibi farklı yapılan için farklı şekillerde yapılmaktadır. Amaca yönelik olarak harcanacak olan maliyet de değişmektedir. Ancak ücret söz konusu olduğunda firmaların kendi prestijini kullanarak yüksek tuttukları bir çıta olduğu unutulmamalıdır. Bunun için sağlam bir piyasa araştırması yapılmalı ve piyasa şartlarına uygun teklif veren firmalar değerlendirilmelidir.

Çatı Aktarma Modelleri

Özellikle eski evlerde kışın çatı problemleri görülmektedir. Yağmur ve kar suyunun çatlaklardan sızıp eve girmesi rutubete sebep olmaktadır. Hatta bazen sular evin içine girmekte ve yaşam kalitesini büyük ölçüde bozmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi çatı tamiri yaptırmak istemektedir. Ancak çatı aktarma modelleri her ev ve bütçe için farklı olmaktadır. Piyasa araştırması yapıldığında şu tip çatı aktarma çalışmalarının olduğu görülmektedir:

  • Onduline Çatı Aktarma
  • Membran Çatı Aktarma
  • Shingle Çatı Aktarma
  • Kiremit Çatı Aktarma olmak üzere farklı uygulamalar bulunmaktadır.

Bunların içinden kalite ve kişilerin estetik zevklerine uygun olarak tercih yaptıkları bilinmektedir. Her birinin m2 başına fiyatı değişmektedir. Ancak uygulamalar arasında fiyat açısından büyük bir uçurum görülmemektedir.

Mantolama ve Çatı Onarımı

Mantolama ile çatı yalıtım ve onarımı, birlikte değerlendirilmesi gereken unsurlardır. Dış cephe yalıtımı ile çatı yalıtımı da yaptırmanız oldukça faydalı olacaktır. Bunun için dilerseniz bizden keşif talebinde bulunabilir ve çatınız ile dış cephenizi de yenileyebilirsiniz. Kale Yapı Yalıtım olarak, sektör ortalamasının üzerinde hizmetler üretiyor ve sizlere en faydalı çözümleri sunuyoruz. Kalite ve uygun maliyet koşullarını sizler için sağlarken, mantolama hizmetlerimiz için 10 yıl garanti ve 2 yıl sigorta desteği veriyoruz. Sigorta hizmetlerimiz her koşulda sizi garanti altına alırken, garanti imalattan doğan kusurları 10 yıl boyunca güvenceye alır. Böylece katlanacağınız maliyet tasarrufa mutlaka dönüşür.

Çatı Yalıtımı Nedir?

Binaların ömrünü uzatmak üzere yapıla ve enerji verimliliği açısından acil bir ihtiyaç olun ısı yalıtımının çatılarda uygulanmasına çatı yalıtımı adı verilir. Çatılar, binaların en fazla ısı kaybı yaşadığı bölümlerdir. Bu kayıpları önlemek için çatı onarımı ve çatı yalıtımı birbirinden ayrı düşünülmemeli, onarım ile yalıtım bir arada yapılmalıdır. Çatı yalıtımı sadece ısınmak için değil serinlemek için zaruri bir ihtiyaçtır. Yazın rahatsız edici ve insanların yaşam kalitesini düşürücek düzeyde ısı kazanımına neden olan çatıların ısı kayıplarını ve ısı kazanımlarını önlemek üzere yalıtılması gerekmektedir.

Çatı yalıtımı ne yazık ki tam olarak anlaşılmayan bir konudur. Çatıda bulunan kiremit, oluk vb. alanlarda yapılan işlemler çatı onarım olarak kabul edilmekte tüm bu işlemler yalıtım ile bütünsellik sağlayacak şekilde hayata geçirilmemektedir. Oysa çatı bir binanın en önemli aksamıdır. Yağmur, kar, rüzgâr, sıcak ve soğuktan binayı koruyan çatıdır. Eğer çatı onarımı eksik ve bilinçsizce yapılırsa ekstra bakım ve onarım masrafları çıkmaya devam edecektir. Bu nedenle çatı onarım maliyeti ile birlikte ısı yalıtımı da gerçekleştirilmeli ve çatılar iklim koşullarına karşı daha dayanıklı hale getirilmelidir.

Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Binaların Isı Yalıtım Yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilmesi gerekir. Çatılarda da ısı yalıtımı ile ilgili önlemler alınması yaşam kalitesini artırmak açısından son derece önemlidir. Türkiye’de binaların çoğunda çatı arası kullanılmamaktadır. Çatı yalıtımı çatının kullanılıp kullanılmasına bağlı olarak özel malzemeler kullanılarak ve özel yalıtım yöntemleri uygulanarak yapılır. Çatı yalıtımı özelde çatı katında oturanların yaşam kalitesi üzerine olumlu etki sağlar ancak genele bakıldığında tüm bina için gerekli bir uygulamadır. Çatı yalıtımı yapılmış bir bina iklim koşullarına karşı korunaklı hale gelir ve binanın ömrü uzar.

Çatılarda yalıtım yapmak için çatının şekline bağlı olarak levha ya da şilte yalıtım malzemeleri kullanılır. Kullanılmayan çatı arası yalıtımında ısı yalıtım levhaları veya ısı yalıtım şilteleri tavana serilir. Çatı yalıtımından istenen performansın alınması yalıtım malzemeleri seçimi kadar çatı onarımının da yapılmasına bağlıdır. Çatı aktarma, oluk değiştirme vb. onarım uygulamaları ile çatı yalıtımı alanında profesyonel hizmet veren firmalarla çalışmak uygulamanın performansı açısından son derece önemlidir. Kale Yapı Yalıtım; çatı onarım, çatı yalıtım ve bina mantolama alanında profesyonel hizmet veren ve tercih edilen bir firmadır. Firmadan ön keşif hizmeti talep ederek hem çatı onarım maliyeti hem de çatı yalıtım maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz.