Çatılar, çoğunlukla eski binalarda kış aylarında akmalara neden olmaktadır. Bu da özellikle en üst katta oturan kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde bozmaktadır. Oluşan hasarın büyüklüğü çatı izolasyon fiyatları konusunda farklılıkların oluşmasına yol açmaktadır. Yapılan izolasyon işleminin büyüklüğü kullanılan malzemenin kalitesi de işlemin süresini ve kalitesini belirlemektedir.
Çatı izolasyon fiyatları için her firmanın farklı bir politikası bulunmaktadır. Ancak bazı firmaların ekstra yüksek fiyatlar verdiği bilinmektedir. Önemli olan işini gerçekten titizlikle yapan bir firma tercih etmektedir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı kıstaslar bulunmaktadır.

İzolasyon Nedir?

İzolasyon, yalıtım anlamında da kullanılan bir sözcüktür. Teknik itibariyle su yalıtımı uygulamalarını ifade eden kelimenin orijinali Insulation olarak İngilizce’den dilimize geçmiştir. En yaygın izolasyon ihtiyaçları çatı izolasyonu ve temel izolasyonu uygulamalarıdır.

İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

İzolasyon, sıcak, soğuk, nem, su, yağmur, kar, ses gibi binalara ve binada yaşayanlara zarar veren dış etkenlerin yaşam alanlarına ulaşmasını engellemek, bu tür olumsuzlukları tecrit etmek demektir. İzolasyon ya da yalıtım yapılması hem binayı korur hem de insanların yaşam kalitesini artırır. Binalarda yapılanı yalıtım türleri şunlardır:

  • Isı yalıtımı
  • Su yalıtımı</lİ>
  • Ses yalıtımı
  • Tesisat yalıtımı
  • Yangın yalıtımı

Yalıtım denilince akla ilk olarak ısı yalıtımı gelmektedir. Bina dış yüzeylerinde yapılan ve binayı sıcaktan, soğuktan, rüzgardan ve yağmurdan koruyan ısı yalıtım uygulamaları son yıllarda mantolama adı altında yapılmaya başlanmıştır.
Su yalıtımı daha çok binaların dıştan gelen suya karşı korumak için yapılan bir izolasyon çalışmasıdır. Temelden başlayarak binanın suya maruz kaldığı en üst noktası olan çatıda dahil olmak üzere suyu uzaklaştırmak için yapılan bir yalıtım türüdür.
Ses yalıtımı bina içinde ve dışında oluşan gürültünün yaşam alanlarından uzak kalması için yapılan bir izolasyon türüdür. Ses yalıtımında ses geçirgenlik düzeyi düşük olan zemin kaplama malzemeleri, duvar kaplama malzemeleri ve tesisat kaplama malzemeleri kullanılır. Böylece dış ortamın sesi kapalı alana ulaşmaz. Ayrıca zemin ve tavanlarda yapılan ses yalıtımı ile bina sakinlerinin birbirlerinin sesini duyması engellenmiş olur.
Tesisat yalıtımı; elektrik, su, doğal gaz gibi tesisat sistemlerinin korunması ve bu alanlarda meydana gelen problemlerin giderilmesi amacıyla yapılan bir yalıtım türüdür.
Yangın yalıtımı kendi başına bir yalıtım uygulaması değildir. Diğer izolasyon çeşitlerinde kullanılan malzemelerin yangına karşı dayanıklı olması yangın yalıtımı sağlanması açısından son derece önemlidir.

Çatı Yalıtımı Gerekli midir?

Çatı yalıtımı binalarda yapılması gereken en önemli izolasyon türüdür. Çatı, yapının en önemli aksamıdır. Bu aksamda ortaya çıkan bir problem tüm yapıya sirayet eder. Çatılar; yağmura, kara, sıcak ve soğuk havaya en fazla maruz kalan yerlerdir. Bu nedenle çatı katında ikamet eden bina sakinleri kışın ısınamamaktan yazın ise aşırı sıcak olmasından şikayet ederler. Oysa yalıtım yapılarak tüm bu problemler ortadan kaldırılarak bina sakinlerine daha konforlu bir yaşam alanı sunulabilir. Çatı izolasyon fiyatları yapıların ömrünü uzatan bir bu uygulama karşısında gayet makul düzeydedir.

İzolasyon Yapılmazsa ne Olur?

İzolasyon yapılmadığı takdirde, yapının ana elementleri su alır ve mukavemetini yitirir. Görünmeyen su kaçakları olsalar dahi, bu su kaçakları, temele adar inebilir ve yapının statik özelliklerine zarar verir. Ayrıca, yapının görsel özelliklerine de su kaçakları sebebiyet verecektir. Öyle ki, tavan akıntıları beraberinde yabancı maddeleri taşıyacağından, belirgin izler bırakır. Tün bunların yanında betonun suyu doğrudan iletiyor olması nedeniyle çatı ile doğrudan ilişkili katlarda yapı içerisine su dolar.

Çatı İzolasyon Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

İhtiyaç duyulan izolasyon işleminin ne olduğu, fiyat belirlemede büyük bir etken olmaktadır. Çatı izolasyonu için kullanılan malzemenin ne olacağı da fiyat belirlerken dikkat edilen bir faktördür. Ayrıca müşterilerin hangi kalite ürüne karar vereceği ve nasıl bir işlem yaptırmak isteyeceği nihai fiyatı büyük ölçüde belirlemektedir. Çatı izolasyon fiyatları, çatı aktarma, komple izolasyon, gizli dere izolasyonu gibi işlemlerde farklılık göstermektedir.
Ancak firmaların kendi belirledikleri ve potansiyellerine göre piyasa fiyatlarının üstünde istedikleri ücretler olabilmektedir. Bu durumda hem güvenilir hem kurumsal hem de piyasa şartlarına uygun fiyatları tercih etmek en doğru karar olacaktır. İşini bilen ve en iyi kalite ürünleri tercih eden firmalarla iş yapmak, her zaman için müşterilere kazanç getirmektedir. Aksi takdirde harcanan zaman ve para boşa gitmiş olacaktır.

İzolasyon Fiyatları

Çatı İzolasyon Fiyatları ve mantolama fiyatları, anlık olarak değişiklik gösterir. Özellikle su yalıtımı malzemelerinin bir kısmının bütünüyle ithal ürünler olmaları nedeniyle, yabancı para birimlerindeki değişiklikler bu ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkiler. Mantolama veya su izolasyonu yaptırmak üzere alacağınız fiyatlar, çok kısa bir periyotta değişiklik gösterebileceğinden, ihtiyaçlarınızı en kısa süre içerisinde gidermeniz ekonomik bir davranış olacaktır.