Yalıtım, küçük veya büyük fark etmeksizin tüm yapıların temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Doğal olarak Tüm Yapı sahipleri, ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı uygulamaları bina inşaat halindeyken veya kullanımı devam ederken yaptırmak isteyebilir. Siz de ısı yalıtımı yaptırmak istiyorum diyorsanız bu yazımızı dikkatle okuyunuz. Hangi yalıtım türlerinin nasıl yapıldığını size bu yazıda kısaca anlatacağız.

Isı yalıtımı nasıl yapılır?

Isı yalıtımı, ısı geçirgenlik oranı düşük olan yalıtım materyalleri kullanılarak, bina içinden veya dış cepheden gerçekleştirilebilen uygulamalardır. Mantolama, son zamanlarda ısı yalıtım uygulamaları içerisinde popüler olan uygulamalardan bir tanesidir. Tabii, ısı yalıtımı yalnızca mantolama şeklinde de yapılmaz. Bina içerisinde lokal veya genel ısı yalıtımı uygulamaları da yapılabilir. Ancak gerek uygulamanın efektif hale gelebilmesi gerekse maliyetlerinin daha uygun olabilmesi için tüm binaya gerçekleştirilecek ısı yalıtım uygulamaları bina dışından yapılır. Bu nedenle mantolama ve dış cephe kaplama uygulamaları ısı yalıtımı için konvansiyonel binalarda daha çok tercih edilen uygulamalardır. Çatı tamiratı sonrasında çatıya yapılacak ısı yalıtımı veya kazan dairesi tavan yalıtımı (bodrum kat yalıtımı) gibi uygulamalar elbette mantolama dışında tercih edilebilecek uygulamalardandır.

Su yalıtımı

Binaların inşaatı esnasında Temel de yapılmaması halinde uzun vadede ciddi problemlere neden olabilecek su yalıtımı, çatılarda ve bina dış yüzeylerinde de gerçekleştirilebilen uygulamalardır. Hatta ekseriyetle su yalıtımı uygulamaları Çatılarda gerçekleşir. Binanın drenaj uygulamalarını da kapsayan su yalıtımı uygulamaları; su geçirgenliği düşük sentetik veya petrokimya ürünleri ile gerçekleştirilir. Tabii bu noktada uygulamanın işçilik niteliklerinin de belli bir seviyenin üzerinde olması gereklidir aksi halde uygulama yetersiz özellikleri nedeniyle anlamsız olacaktır.

Ses yalıtımı

Ses yalıtımı evsel veya endüstriyel amaçlarla tercih edilebilen uygulamalardandır. Genellikle zorunluluk değil keyfi maksatlarla tercih edildiği düşünülüyor olsa da esasında ciddi bir uygulama olduğu söylenebilir. Örnek büyük motorların çalıştığı alanların izole edilmesi, çevresinde çok fazla ses kaynağı bulunan yapıların içerisine ses girmemesinin sağlanması ve endüstri işletmelerinin ses seviyesinin azaltılması için ses yalıtımı gereklidir. Mantolama ile benzeşen materyaller ile yapılan ses yalıtımı, uygulama gereksinimlerine bağlı olarak farklı niteliklerde yapılabilir.

Yangın yalıtımı

Yangın bakımından riskli binalarda ve tercihen herhangi bir binada yangın yalıtımı uygulaması gerçekleştirilebilir. Uygulamada çok yüksek ısılara dayanıklı materyaller kullanılıp, yangının birbirinden diğer birbirine geçmesi ve bir noktada ortaya çıkan yangının diğer birimleri etkilemesi engellenir. Yangın yalıtımında petrokimya ürünleri veya sentetik ürünler yerine yanmaz yapışmaz ve yüksek ısılara dayanıklı materyaller kullanılmak durumundadır. Bu materyaller yangın yalıtımı için özel olarak üretilir.

Sizde binanıza veya yapılarınıza yalıtım yaptırmak istiyorum diyorsanız firmamızın ücretsiz keşif hizmetinden yararlanıp karşınıza çıkabilecek yüksek maliyetleri ön görebilir ve bu duruma göre hareket edebilirsiniz.