Evinizin temel ihtiyacı olan, özellikle kış aylarında daha çok kendini belli eden mantolama sistemi yeni evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski binalarda da dış yüzeylerine de artık mantolama uygulanabilmektedir. Isı tasarrufunda oldukça önemli derecede tasarruf sağlayan bu yöntem cep dostunuzdur.

Yalıtım Nedir?

İçerisinde lastik ve kauçuk barındıran panel şeklinde oluşturulmuş düz yapıdaki koruma kalkanıdır. Binanın dışarısından uygulanabildiği gibi ev içerisinden de istediğiniz yerlere yapımı sağlanabilir. Soğuk ya da sıcak hava dışında ses ve nem üzerinde de büyük ölçüde etkisi vardır. Yan binadan gelen sesleri duymazsınız ve sizin sesiniz de diğer dairelere ulaşmaz. Yazın evinizin içini serin tutarken kışın ise yaktığınız yakıtın sıcaklığının size kalmasını sağlar. Küflü, rutubetli ortamlarda da suya dayanıklı olma sebebi ile oldukça tercih edilir.

Yalıtım Türleri Nelerdir?

  • Yalıtım türleri uygulanacak yere göre değişir. Bunların başında su yalıtımı, yangın yalıtımı, ses ve ısı yalıtımıdır.
  • Su yalıtımları daha çok çatı akması, rutubetin oluşumu ya da bina zeminindeki su almalarda kullanılır. Binanın alacağı zararı minimuma indirmek için uygulanır.
  • Yangın yalıtımı, tamamen yanmaz ya da yanmaz malzeme özellikli değildir. Sadece oluşmuş bir yangında dışarıya ya da çevre binalara zarar gelmemesi için zaman kazandırır.
  • Ses ve ısı yalıtımları da tasarruf etkenidir. Sıcak havanın içeride kalıp soğuk havanın sızmasını engeller.
  • Yalıtımların asıl amacı korumaktır. Bu mantık çerçevesinde uygulaması yapılır.

Yalıtım Fiyatları İstanbul

Yalıtım fiyatları uygulanacak alana göre ve marka seçimine göre değişiklik gösterir. M2 fiyatı üzerinden hesaplanması yapılır. Dış cephe de mantolama fiyatları yaklaşık olarak en az M2 60 TL+ KDV ile 120 TL+ KDV arasında değişiklik göstermektedir. Bunlara ek olarak da işçilik ve boya masraflarını da ilave etmeniz gerekir. Eğer toplu olarak apartman üzerinden anlaşım sağlanırsa daire başı ücret ödenmesinden dolayı daha uygun fiyata mal olacaktır. Masrafları tamamen size ait müstakil bir eviniz varsa biraz daha pahalı olabilir fakat ısı tasarrufu göz önüne alındığında kışın ödeyeceğiniz miktarı yalıtıma aktarmak size daha uygun fiyata neden olacaktır.