Cephe kaplama, basit sıvadan granite, alüminyumdan cama kadar pek çok farklı türü bulunan, yapıların son kat uygulamalarıdır. Modern yapılarda dış cephenin yalıtımı konusuna da büyük hassasiyet gösterildiğinden, cephe kaplama yöntemlerinin hemen hepsinde aslında mantolama sistemi kullanılır. Cam ve alüminyum gibi uygulamalarda yöntem farklı olsa da, geleneksel yapıların cephe kaplamalarında, dış cephe yalıtım malzemeleri ve yalıtım sıvalarının kullanılması genel geçer yöntemdir. Ülkemizde hemen her yapıda, yakın zamana kadar neredeyse hiç kullanılmayan yalıtım yöntemleri, artık kanuni bir zorunluluk niteliğindedir. Bu gün hiçbir yapı doğru bir cephe kaplama uygulaması yaptırmadan, iskan izni alamaz. Ayrıca bu zorunluluk sadece yeni yapılan yapılar için geçerli olmayıp, geçmişte inşa edilen yapıları da kapsar. Hali hazırda bir yapı sahibi iseniz ve yapınız ısı yalıtım özelliklerini sağlayan bir cephe kaplama yöntemi ile kaplanmış değilse, aslında fiilen ruhsatsız bir yapıda oturmaktasınız. Zira yapı, kanun nazarında temel niteliklerin sağlanmadığı bir standarda sahip durumdadır. Yapıların Enerji Kimlik belgesi alması, artık bir zorunluluktur. Bu nedenle, hangi tür yapı söz konusu olursa olsun, mantolama yapılmış olmalı ve ısı yalıtımı gerçekleştirilmelidir.

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe kaplama, adından da anlaşılacağı üzere, yapıların dış yüzeylerinin ısı, ses, yangın yalıtım özellikli estetik malzemeler kullanılarak kaplanması işlemidir. Bu işlem tüm yapılarda uygulanan bir yapı uygulaması olup binaların daha estetik görünmesini sağlar. Dış cephe kaplamada farklı malzemeler kullanılabilir. En çok tercih edilen cephe kaplama yöntemleri şunlardır:

  • Ahşap kaplama
  • Taş kaplama
  • Plastik kaplama
  • Yalıtımlı dış cephe kaplama
  • Metal kaplama
  • Taklit tuğla/taş kaplama
  • Kompozit dış cephe kaplama

Tüm bu dış cephe kaplama türleri yapının fiziki özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre tercih edilmeli ve uygulanmalıdır. Yapının fiziki özellikleri ile uyumlu olmayan ve yapı ihtiyaçlarını karşılamayan kaplama modelleri ne yazık ki kısa vadede sorun çıkarmaya başlar ve bu da bina sakinleri için hem maddi hem de manevi olarak zararla sonuçlanır. Bu nedenle dış cephe kaplama modele belirlenirken bu alanda profesyonel hizmet veren firmalar ile çalışılmalı, firma teknik personeli tarafından önerilen dış cephe kaplama modelleri tercih edilmelidir.

Yalıtımlı Dış Cephe Kaplama ya da Mantolama

Dış cephe kaplama yöntemleri arasında son yıllarda iyiden iyiye yaygınlaşan yalıtımlı dış cephe kaplama ya da mantolama uygulaması, ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlaması nedeniyle popülaritesini korumaya devam ediyor. Enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlayan ve dolayısıyla enerji tasarrufu da sağlayan bu uygulama ile ortalama %20 oranında enerji tasarrufu sağlanarak çevre de korunmuş olur. Sürdürülebilir bir gelecek açısından enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasına yönelik tedbirler kapsamında uygulanması zarurî bir hal alan mantolama ile ısı kayıpları önlenir ve daha kaliteli yaşam alanları yaratılmış olur.
Binaların daha estetik görünmesini de sağlayan mantolamada kullanılan ısı yalıtım levhalarının ömrü 50 yıldan fazladır. Bu da mantolama yapılan binaların uzun yıllar aynı güzellikte kalmasını sağlar. Yalıtımlı dış cephe kaplama yani mantolama bir nevi binanın yaşını sabitleyen bir yapı uygulamasıdır. Nefes alabilir özellikli ısı yalıtım levhaları aynı zamanda su buharının kaçmasına izin verir ve duvar yüzeylerinde küf, mantar, yosun, nem oluşmasına izin vermez. Birçok yönden avantaj sağlayan bu uygulama ile insanların daha kaliteli yaşam alanlarına sahip olması sağlanmış olur.

Cephe Yalıtımı Uygulamaları

Mantolama, en çok tercih edilen cephe kaplama yöntemidir. Sıva üzerine EPS veya Taşyünü ile oluşturulan yalıtım katmanı, mantolama kimyasalları ile sıvanarak son katta boya uygulanan bu yöntem, maliyetleri bakımından oldukça uygun seviyededir. Ayrıca bu tip mantolama uygulamaları görünüm itibariyle klasik bir sıvanın izlenimini verir ve geleneksel yapıların bu şekilde kaplanmasında hiçbir sakınca yoktur. Tabii mantolama sonrasında yapının enerji ihtiyacı yarı yarıya da düşmektedir. Zaten kamusal zorlamanın temelinde yatan husus da öncelikle harcamanın azaltılması, dolayısıyla hem maliyetlerin hem de hava kirliliğinin azaltılmasıdır. Modern yapılarda dış cepheler, alüminyum veya cam ile de kaplanabilmektedir. Genellikle cephe duvarları yapılmayan çok katlı yapılarda tercih edilen cam uygulaması, doğrudan bir ısı yalıtımı faktörü sunar, zira kullanılan camlar yalıtımlı camlar olmaktadır. Alüminyum ise duvarın üzerine kaplanarak neredeyse hiçbir cıva veya benzeri materyal ihtiyacı olmaksızın cephenin kaplanmasını sağlar. Elbette maliyetleri bakımından bu yöntem daha az tercih edilir.