Tercih Edilen Cephe Kaplama Yöntemleri

Cephe kaplama, basit sıvadan granite, alüminyumdan cama kadar pek çok farklı türü bulunan, yapıların son kat uygulamalarıdır. Modern yapılarda dış cephenin yalıtımı konusuna da büyük hassasiyet gösterildiğinden, cephe kaplama yöntemlerinin hemen hepsinde aslında mantolama sistemi kullanılır.

Cam ve alüminyum gibi uygulamalarda yöntem farklı olsa da, geleneksel yapıların cephe kaplamalarında, dış cephe yalıtım malzemeleri ve yalıtım sıvalarının kullanılması genel geçer yöntemdir.

Ülkemizde hemen her yapıda, yakın zamana kadar neredeyse hiç kullanılmayan yalıtım yöntemleri, artık kanuni bir zorunluluk niteliğindedir. Bu gün hiçbir yapı doğru bir cephe kaplama uygulaması yaptırmadan, iskan izni alamaz. Ayrıca bu zorunluluk sadece yeni yapılan yapılar için geçerli olmayıp, geçmişte inşa edilen yapıları da kapsar.

Hali hazırda bir yapı sahibi iseniz ve yapınız ısı yalıtım özelliklerini sağlayan bir cephe kaplama yöntemi ile kaplanmış değilse, aslında fiilen ruhsatsız bir yapıda oturmaktasınız. Zira yapı, kanun nazarında temel niteliklerin sağlanmadığı bir standarda sahip durumdadır. Yapıların Enerji Kimlik belgesi alması, artık bir zorunluluktur. Bu nedenle, hangi tür yapı söz konusu olursa olsun, mantolama yapılmış olmalı ve ısı yalıtımı gerçekleştirilmelidir.

Cephe Yalıtımı Uygulamaları

Mantolama, en çok tercih edilen cephe kaplama yöntemidir. Sıva üzerine EPS veya Taşyünü ile oluşturulan yalıtım katmanı, mantolama kimyasalları ile sıvanarak son katta boya uygulanan bu yöntem, maliyetleri bakımından oldukça uygun seviyededir. Ayrıca bu tip mantolama uygulamaları görünüm itibariyle klasik bir sıvanın izlenimini verir ve geleneksel yapıların bu şekilde kaplanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Tabii mantolama sonrasında yapının enerji ihtiyacı yarı yarıya da düşmektedir. Zaten kamusal zorlamanın temelinde yatan husus da öncelikle harcamanın azaltılması, dolayısıyla hem maliyetlerin hem de hava kirliliğinin azaltılmasıdır.

Modern yapılarda dış cepheler, alüminyum veya cam ile de kaplanabilmektedir. Genellikle cephe duvarları yapılmayan çok katlı yapılarda tercih edilen cam uygulaması, doğrudan bir ısı yalıtımı faktörü sunar, zira kullanılan camlar yalıtımlı camlar olmaktadır. Alüminyum ise duvarın üzerine kaplanarak neredeyse hiçbir cıva veya benzeri materyal ihtiyacı olmaksızın cephenin kaplanmasını sağlar. Elbette maliyetleri bakımından bu yöntem daha az tercih edilir.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by