Teraslarda su yalıtım, çatı uygulamasında yoğun biçimde kullanılan bir yapı tekniğidir. Yapının en üst katının üzerinin çatı ile kapatılmaması biçiminde gerçekleşen uygulamanın maalesef bazı dezavantajları söz konusu olmaktadır. Bu dezavantajların başında su yalıtımı gelir ki, bu tip yapıların en üst katında yaşayanlar, tavan akması probleminin yakın şahitleridir. Geçmiş zamanlarda Teraslarda Su Yalıtım uygulamaları zift ve benzeri materyallerle yapılıyor olsa da, günümüzde bu yöntem terk edilmiş ve çok daha yüksek teknolojili yöntemler benimsenmiştir.

Terasların yalıtımı ayrıca, ısı yalıtımı ile özdeşleştirilip, daha kapsamlı bir boyut da kazanabilmektedir. Tabii bunun için bazı çatı modellerinin tercih edilmesi de gerekli olacaktır. Yani, uygulamaların ısı tasarrufu özelliği kazanabilmesi için terasın kapatılması gerekecektir. Teras katlarını çeşitli amaçlarla kullanan yapılarda bu durum söz konusu olmayabilmektedir. Yağmur yalıtımı, yapılar için gerekli ve önemli bir uygulamadır. Teras katlarınızı kullanıyor olsanız dahi, nitelikli firmalardan alacağınız hizmetlerle bu katları yalıtabilirsiniz.

Teras Neden Yalıtım Gerektirir?

Teraslar normal çatılar gibi eğimli olmadığından dolayı yağmur ve kar gibi hava olayları yaşandığında, su birikme sıkıntıları yaşanabilmektedir. Biriken su uzun süre içerisinde terastan tahliye olmaktadır. Biriken suların uzun süre içerisinde terasta bulunması, terasların bulunduğu yapının ömrünü olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için teraslarda su yalıtım işlemi yapmak gerekmektedir. Teraslarda su yalıtımı yapmak için farklı birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında poliüretan su yalıtımı, polyurea su yalıtımı, bitüm su yalıtımı ve polimer su yalıtımı gibi birçok seçenek yer almaktadır. Tercih edilen çoğu Teraslarda Su Yalıtım işlemi sonrasında terasların yüzeyine farklı malzemelerle kaplama işlemi yapmak gerekmektedir. Yapılan kaplama işlemi sonrasında sızdırmazlık en üst seviyeye çıkmaktadır.

Teras Nasıl Yalıtılır?

Teraslarda Su Yalıtım uygulamalarında temel prensip, suyun yüzeyde mümkün olduğunca az vakit geçirmesidir. Tabii kar yağışı durumunda bunu sağlamak mümkün olmayacak ve suyun zemine sızması söz konusu olacaktır. Bu nedenle Teraslarda Su Yalıtım uygulamaları gerçekleştirilirken, suyun yapı ile temasını kesecek petrokimya bazlı ürünler kullanılır. Kullanılan materyal suyun hiç bir şekilde kendi seviyesinin altına inmemesini sağlar ve yapı ile temasını engeller. Böylece suyun akması söz konusu olmasa dahi, birikmesi durumunda da binaya sirayet etmesi mümkün olmayacaktır.

Ancak, Teraslarda Su Yalıtım prensiplerinin birincisi olan suyun akmasının sağlanması gerekliliği, öncelikle sağlanmalıdır. Firmamız sizin için gerçekleştireceği uygulamalar kapsamında gerekli analizleri yaparak, meyil vermek işlemlerini mümkünse gerçekleştirmekte veya sizi bu konuda uyarmaktadır. Suyun hızlı biçimde tahliyesinin sağlanması uygulamanın önemli parametrelerinden bir tanesidir.