Teraslarda Su İzolasyonu

Teras tipi çatılar, modern yapı standartlarının içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bilhassa yeni nesil yapılarda çeşitli amaçlarla açık bırakılan çatıların kullanışlı özelliklerinin yanı sıra, maalesef bu tip çatıların iklim koşullarından doğrudan etkilenmeleri söz konusudur. Bu nedenle Teraslarda Su İzolasyonu, yapıların en çok ihtiyaç duydukları uygulamaların başında gelir. Biz Kale Yapı Yalıtım olarak, yapıların ihtiyaç duydukları tüm izolasyon uygulamalarını nitelikli biçimde gerçekleştiriyor ve mükemmel sonuçların üretilmesini sağlıyoruz.

Çatı İzolasyonu Neden Gereklidir?

Betonarme yapıların çatı katları, ara katların tavanlarında olduğu gibi betondur. Teraslarda Su İzolasyonu yapılmaması durumunda suyun betonu aşması olasıdır. Hatta su ile betonunun bir kaç saatlik temasının suyun geçişi için yeterli olacağı söylenebilir. Zira beton geçirgen bir materyaldir. Ayrıca betonun ek yerleri ve çeşitli çatlaklar da suyun geçişine izin verebilir. Bu sonra derece normal bir durumdur. Yalıtılmamış bir teras muhakkak suretle suyu geçirecektir. Bu nedenle Teraslarda Su İzolasyonu gereklidir.

Teras Yalıtım Teknikleri

Teraslarda eğim evin diğer bölümlerinden farklıdır. Her ne kadar inşa esnasında belli bir eğim veriliyor olsa da, eğim daha az olduğu için su tahliyesi daha yavaş olmaktadır. Yapılardaki yağmur ve kar sularının mümkün olan en kısa sürede tahliye edilmesi yapının güvenliğinin sağlanması için hayati öneme sahiptir. Teraslarda Su İzolasyonu işleminin sağlıklı bir şekilde yapılması için kullanılacak malzeme bitümlü su yalıtım membranıdır terasta tam bir yalıtım sağlamak için bitümlü malzemenin iki kat halinde uygulanması gerekir ilk kat malzeme uygulandıktan sonra ikinci kat uygulanmadan astar olarak 3 milimetre kalınlığında beton uygulanır astarın kurumasından sonra ikinci kat olarak uygulanacak malzeme ısıtılarak tabandaki yalıtım malzemesine sıkıca yapışması sağlanır doğru şekilde izolasyon yapılması tam bir sızdırmazlık sağlamada en önemli etkendir.

Yeni Nesil Yalıtım Teknolojileri

Teraslarda Su İzolasyonu prensipleri;

  • Suyun tahliyesi
  • Suyun yapıya ulaşmasının engellenmesi

aşamalarına tabidir. Suyun hızlıca tahliye edilmemesi durumunda teras üzeride oluşacak havuzun yalıtılması oldukça zor bir işlemdir. Hatta suyun hızlı tahliyesi sağlanırsa çok ciddi kimyasalların kullanılması dahi engellenebilir. Kiremit çatıların teraslara karşı en büyük avantajı da budur. Ciddi bir eğime sahip olan kiremit çatılarda su birikmez ve ek bir yalıtıma ihtiyaç duyulmaz. Oysa teraslarda su birikimi doğal bir durumdur.

Çatılarda Su Tahliyesi Uygulamaları

Çatılarda suyun hızlı tahliyesi için öncelikle tahliye hatları tesis edilir. Bu hatların mükemmel biçimde çalışıyor olması gereklidir. Bunun yanında elbette suyun başka noktalarda birikmeden bu tahliye hatlarına erişmesi için zemine meyil verilmesi gerekir.  Eğer hatalı bir zemin yapılmış ise zeminin yeniden tesfiyesi gereklidir. Aksi halde ne kadar yalıtım yapılırsa yapılsın zaman içerisinde akıntılar söz konusu olacaktır.

Yapı Kimyasalları ile Yalıtım

Uygun meyil verilen ve tahliye hatları tesis edilen zeminin, yapı kimyasalları kullanılarak yalıtılması gerekir. Teraslarda Su İzolasyonu uygulamalarının son aşamasında, zeminin geçirgen olmayan materyal ile yalıtımı gereklidir. Biz uygulamalarımızda son jenerasyon yapı kimyasallarını en iyi biçimde kullanıyor ve mükemmel yalıtım özelliklerine ulaşıyoruz. Uzun yıllar güvenle kullanacağınız uygulamalar için bizimle hemen iletişime geçebilir ve fiyat talebinde bulunabilirsiniz. Yılın her döneminde sizin için efektif uygulamalarımızla hizmet veriyoruz.