Yapı izolasyonunda yüksek kapasiteli çözümlerden olan dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları ile ilgili detaylı bilgilere yer verdiğimiz yazımızdır. Mantolama son yıllarda oldukça büyük önem arz eden bir konudur. Farklı biçimlerde yapılabilen mantolama uygulamalarının en yüksek niteliklere sahip olan biçimi ise kuşkusuz taş yünü uygulamalardır. Geçmiş dönemlerde dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları geleneksel mantolamadan bir miktar yüksek olmasından dolayı daha az tercih ediliyor olsa da günümüzde efektifliği anlaşılmaya başlandıkça çok daha yoğun bir kullanım alanına sahip olmaktadır. Zira taş yünü, ısı, ses yangın yalıtımında en üstün niteliklere sahip mineral yündür ve en yüksek dansiteye sahip ürün olduğu için mantolamada levha biçiminde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bu sebeple dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları yüksek de olsa günümüzde daha çok tercih edilmektedir demek yanlış olmayacaktır.

Taş Yünü Mantolama Nedir?

Taş yünü doğal taşların binlerce derece sıcaklıkta eritilip yüne dönüştürülmesinden sonra preslenmesi ile elde edilen bir mineral yün türüdür. Kimyasal barındırmaz ve bütünüyle doğaldır. Taşyününün sağlık üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadığı bilinmekte olup, ısı ve ses yalıtımı faktörü en yüksek ürünlerden birisidir.

Geleneksel mantolamada EPS ismi verilen ve halk arasında strafor köpük olarak da bilinen sentetik malzeme kullanılmaktadır. Esasında EPS levhaların da ısı yalıtım faktörü oldukça yüksektir ancak taş yünü ile kıyaslandığında, oldukça yüksek bir değer farkı çıkmaktadır. Kabaca ifade edilmesi gerekirse, taş yünü kullanılarak doğru dansitede ürünle, yeterince yalıtılan bir yapı, nefesle dahi ısınır tanımına yakın bir sonuç elde edilebileceğinden söz etmek mümkündür. Bu nedenle dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları diğer uygulamalarla kıyaslanarak yapılacak yorumlar pek de doğru olmayacaktır. Taş yünü o kadar güçlü bir yalıtım faktörüne sahiptir ki, bir sobayı bu ürünle kaplayıp ortama hiç ısı vermemesini sağlayabilirsiniz. Bu sebeple fiyat-performans mukayesesi yapıldığında dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları uzun vadede büyük avantaj sağlarlar.

Taş Yünü Isı Yalıtım Levha Özellikleri

Taş yünü ısı yalıtım levhaları, volkanik bir taş türü olan bazaltın eritilerek elyaf haline getirilmesi ve bu elyafın preslenerek şilteli levha ya da boru şeklinde kullanıma hazır hale getirilmesi ile elde edilir. Doğal bir taş türü olan bazalttan elde ediliyor olması bu levhaların insan ve çevre sağlığı açısından hiçbir risk teşkil etmemesini sağlar. Taş yünü ısı yalıtım levhaları ısı yalıtımın yanı sıra ses ve yangın yalıtımı da sağlar. Çok fonksiyonel bir ürün olması nedeniyle binalarda mantolama uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Taş yünü mantolama uygulamaları ile konforlu bir yaşam alanı oluşturulabilir, bina ömrü uzatılarak daha estetik şehirler yaratılabilir.

Taş Yünü Isı İletkenlik Katsayısı

Isı yalıtımı amacı ile kullanılan levhalar arasında en düşük ısı yalıtım oranına taş yünü levhalar sahiptir. Taş yünü ısı yalıtım levhaları 0,035-0,040 W/mK ısı iletkenlik katsayısı ile yüksek performans gösterir. Taş yünü mantolama uygulamaları ömürlüktür, taş yünü bozulma yapmaz, şekil değiştirmez. Isı geçirgenliği düşük olduğu için ısınma ve serinleme amacıyla kullanılan enerji miktarında önemli oranda azalma sağlar.

Taş Yünü Yanmazlık

Taş yünü mantolama yanmazlık özelliğine sahiptir. Özünde taş olan taş yünü, yüksek sıcaklıkta eritilen bazalt taşından elde edilir. 1000 derecenin üzerine kadar ateşe dayanıklı olan taş yünü özellikle yangın riskine karşı tercih edilmesi gereken bir yalıtım malzemesidir.

Su İticilik ve Su Buharı Geçirgenliği

Taş yünü yalıtım levhaları suyu itme özelliğine sahiptir. Bu levhalar suyu emmediği için yüzeyden iter. Yağmur, kar suyu taş yünü elyafın yüzeyinden akar gider, iç kısmanı ilerleyemez. Taş yünü mantolama, nem ve rutubet sorunu yaşayan binalar için ideal bir uygulamadır. Taş yünü su buharını geçirerek yüzeyde kalmasını, su buharından kaynaklanan nem küf, yosun gibi problemlerin  oluşmasını engeller.

Taş yünü levhaları tüm bu özellikler ile birlikte ses emicilik ve stabil boyut özelliğiyle de mantolama uygulamalarının tercih edilen ürünü olmaya devam etmektedir.

Taş Yünü Isı Yalıtım Levhalarının Kullanım Alanları

Taş yünü ısı yalıtım levhaları, başta dış cephe mantolama olmak çatı mantolama, depo yangın yalıtımı, zemin yalıtımı amacıyla kullanılmaktadır. Kolay uygulanan, uygulandığı yüzeye estetik güzellik kazandıran ve uzun ömürlü olduğu için bina bakım ve onarım masraflarını azaltan taş yünü levhalar ile yaşam alanlarınızı daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Taş yünü Mantolama Nasıl Uygulanır?

Taş yünü ile yapılacak yalıtım, diğer yalıtım tiplerinden farklı değildir. Taş yünü paneller de yine EPS paneller gibi yapıştırılıp, yalıtım dubelleri ile entegre edilirler. Tabii taş yünü panelin uygulanmasında kullanılan ara ekipmanlar diğer uygulamalara göre bir miktar daha niteliklidir. Zira taş yünü sentetik ürünlere göre daha ağırdır.

Duvarlara kapanan taş yününün üzeri yine yalıtım sıvarsı veya kaplama ile kapatılarak işlem tamamlanır. Dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları son kat uygulamasına bağlı olarak da değişen fiyatlara sahiptir. Elbette dekoratif unsurlar dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları üzerinde belirleyici olmaktadır.

Taş yünü Mantolama Fiyatları ile Kalite İlişkisi

Tabii ki dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları ile kalite doğrudan ilişkilidir. Kullanılan taş yünü ürününün pek çok farklı kalite sınıfı ve yoğunluğu bulunmaktadır. Uygulamayı yapan müessesenin iyi niyeti ile doğru orantılı olarak kullanacağı materyalin niteliği ve dolayısıyla fiyatı da değişecektir. Kimi firmalar, görünüşte pek bir farkı olmayan ama, yoğunluğu farklı ürünleri kullanmak sureti ile tüketiciyi yanıltabilmektedir. Bu bakımdan dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları analizi ile sorumluluk yükleyen bir teknik şartname elde edilmesi de doğru olacaktır. Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleştirilen uygulamalarda zaten teknik şartname zorunludur. Bunun dışında dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları unsurları ile kullanılacak materyalin net biçimde ifade edildiği teknik metinler de sözleşmeye eklenmelidir.

Kale Yapı Yalıtım Farkı

Firmamız, tüm izolasyon faaliyetlerinde en üst niteliklere sahip ürünleri kullanmaktadır. Hiçbir biçimde niteliksiz ürünleri tercih etmemekte, size şartnamede belirtilen vasıflarda ve birebir aynı marka ürünleri kullanılmaktadır. Sektörün önde gelen firmalarından olarak, uygulamanın neticesine etki etmesi muhtemel ve uzun vadede verimliliği önleyecek uygulamalardan kati suretle kaçınırız. Bu noktada dönemlerde taş yünü mantolama fiyatları yanı sıra, uygulamanın verimliliğini de önemser ve uzun vadeli çözümler için maliyet faktörünü kendi aleyhimize olsa dahi dikkate almaz ve en iyi sonucu üretiriz.