Isı yalıtımı, sadece yapılar için değil, sanayiden otomotive kadar birçok alanda kullanılan bir teknolojidir. Tabii konutların ısınma ihtiyacı dikkate alındığında ve bu maliyetlerin miktarı hesaba katıldığında ısı yalıtımının aslında ne kadar önemli bir uygulama olduğu ortaya çıkar. Binaların enerji sarfiyatını en az %50 oranında azalttığı bilinen ısı yalıtım uygulamaları, uygulamanın niteliğine bağlı olarak çok daha yüksek verimlilik seviyelerine her işe bilmemizi sağlamaktadır. Tabii yapılar için uygulanan ısı yalıtımı teknikleri ile sanayi ve diğer alanlarda uygulanan ısı yalıtımı teknikleri aynı değildir. Yapı teknolojisinde daha çok dış cephe yalıtımı şeklinde yapılan uygulamalar sanayi ve diğer alanlarda farklı şekilde uygulanabilmektedir.

Yapılar için hangi ısı yalıtımı metodu uygundur?

Yapıların niteliğine bağlı olarak birçok farklı ısı yalıtım metodu kullanılabilir. En çok tercih edilen ısı yalıtım teknolojisi mantolama olarak tanımlanan dış cephenin yalıtım malzemeleri ile tamamen kaplanması uygulamasıdır. Bu uygulama gerek maliyetleri gerekse kullanım ömrü nedeniyle en çok tercih edilen ısı yalıtım uygulamasıdır.

Kimi yapılarda ise içeriden mantolama veya duvar arası mantolama ya da ısı yalıtımı uygulanabilir. Sandviç duvar olarak tarif edilen uygulamalarda iki tuğla arasına ısı yalıtım malzemesi konularak uygulama tamamlanır. Nispi olarak bu uygulamanın da belli ölçüde ısı yalıtım özelliğine sahip olduğu söylenebilir ancak, yapıların en yüksek verimlilik seviyesinde yayılmasını sağlayan uygulama tartışılmaz olarak mantolamadır. Alüminyum dış cephe kaplama ve diğer uygulamalar ile desteklenen mantolama bu sayede dekoratif özelliklerini de ortaya koymaktadır.

Mantolama fiyatları yüksek midir?

İlk yatırım maliyetini bakılacak olduğunda tek kalemde ödenmesi durumunda mantolama fiyatları göz korkutucu olabilir. Fakat bu uygulama orta ve uzun vadede konut sahiplerine en az %50 tasarruf etme imkanı sağlayacağından aslında yüksek bir maliyet değildir. Daha önemlisi uygulamalar tek kalemde ödenmek zorunda değildir. Devlet teşvikleri sayesinde mantolama uygulamaları için 60 aya kadar vade yapılabilmekte bu alanda devletin sunduğu imkanlardan faydalanabilmektedir.

Kabaca yapılacak bir hesaplama ile mantolamanın ilk yatırım maliyetini ortalama 3 yıl içerisinde geri getireceği söylenebilir. Bu durumda örneğin 60 aylık vade ile yaptırılan mantolama 36 aydan sonra kar boyutuna ulaşacaktır. Tabii mantolama yapılan binanın özellikleri de yapılan Mantolamanın ne kadar tasarruf ettireceğini bağlı olarak sağlayacağı faydalar da etkileyecektir. Yani kimi binalarda ortalama %50 olarak tanımlanan tasarruf oranı, yüzde seksen seviyesine kadar çıkabilmektedir. Yapının konumu ve bulunduğu coğrafyanın iklim özellikleri bu faktörleri doğrudan etkileyecektir.