Şişli Mantolama Firmaları içerisinde en iyi hizmeti alacağınız yeri arıyorsanız artık durabilirsiniz. Zira aradığınızı buldunuz. Kale mantolama sizler için en nitelikli hizmetleri en yüksek kaliteli materyali kullanarak sunmaktadır. 10 yıl garantili ve 2 yıl sigortalı ısı yalıtımı uygulamalarımızdan hemen faydalanabilir, mükemmel fiyatlarla en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Firmamız ücretsiz keşif hizmeti ile sizlere en iyiyi sunar. Mantolama adı verdiğimiz işlem binalarınızın dış cephesine uygulanan ısı yalıtım sistemidir. Ülkemizde uzun yıllardır enerji tasarrufu ve çevresel faktörler amaçlı uygulanan bu yöntem tasarruf tedbirlerini artırmak amaçlı uygulanan en basit yöntemdir. Şişli mantolama firmaları evinizde ısınma ve serinleme amaçlı kullandığınız kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazlarınızın yaydığı enerjiyi bulunduğu ortama hapsederek tasarruf sağlar. Sağladığı tasarruf ile daha az fatura ödemesi yaparsınız. Mantolama ile hem kendi cebinize tasarruf sağlayabilir hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. Sistem bina dış cephesine duvarın tamamını kaplayacak şekilde uygulanması gerekir, ısı yalıtım levhaları ile doğru ve düzgün şekilde kaplanmalıdır.

Mantolama Nedir Nasıl Yapılır?

Bir yapı uygulamısı olan mantolama, bina dış yüzeyinin ısı yalıtım levhaları ile kaplanarak manto gibi giydirilmesi işlemidir. Tıpkı manto gibi işleve sahip olması nedeniyle bu ismi alan uygulama, ısı yalıtımı sağlayarak ekolojik dengenin korunmasına katkı sağlar. Mantolama ısı yalıtımı dışında bina dış yüzeyinin yenilenmesi için de tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulama ile binanın daha genç ve estetik görünmesi sağlanır. Bunun dışında mantolamanın daha konforlu yaşam olanları oluşturmada önemli katkısı vardır. İnsanların daha kaliteli yaşam alanlarına sahip olması mantolama ile mümkündür. Mantolama nasıl yapılır? Öncelikle mantolama yaptırmak için profesyonel bir yapı firmasına ihtiyaç vardır. Şişli mantolama firmaları arasında profesyonelliği ile tercih edilen marka haline gelmiş Kale yapı Yalıtım’ı tercih ederek hem estetik hem de kaliteli mantolama uygulamasına sahip olmanız, binanızın ekonomik değerini artırmanız mümkündür.

Mantolama Aşamaları

Mantolama belirli aşamaları olan bir yapı uygulamasıdır. İlk aşama firma seçimidir. Bu aşamada dikkatli olmak amatör firmalarla çalışmamak çok önemlidir. İkinci aşama ise firma ile mantolama teknik şartnamesini imzalamaktır. Bina yönetimlerinin gözden kaçırdığı önemli bir detay da mantolama sözleşmesidir. Teknik şartname ve mantolama sözleşmesi yüklenici firma ve işveren konumundaki bina yönetiminin karşılıklı sorumluluklarını ortaya koyan bir belgedir. Bu nedenle mantolama öncesi bu konular hakkında bilgi almanız gerekir. Mantolama sözleşmesi imzalandıktan sonra firma temsilcileri ile birlikte ısı yalıtım levhalarının satın alma işlemi yapılır. Bu aşamada ön keşif elemanlarınca tespit edilen bina ihtiyaçlarını karşılayacak doğru yalıtım malzemelerinin seçimi son derece önemlidir. Zaten yalıtım malzemelerinin kalitesi, markası, kalınlığı, türü sözleşmede açık şekilde ifade edilmek zorundadır. Yüklenici firma sözleşmede belirtilen malzemeleri kullanmakla yükümlüdür.

Mantolama uygulama aşamaları ise şu şekildedir:

  • Subasman profillerinin yerleştirilmesi ve terazilenmesi
  • Isı yalıtım levhalarının uygun yapıştırıcı ve uygun yapıştırma yöntemi ile yüzeye yapıştırılması
  • Köşe profillerinin yerleştirilmesi
  • Dübelleme
  • Birinci kat sıva
  • Donatı filesini uygulama
  • İkinci kat sıva
  • Astar uygulama
  • Dekoratif astar uygulama
  • Dış cephe boyama

Tüm bu aşamalardan sonra inşaat sahasının temizlenmesi, artan ısı yalıtım malzemelerinin uygun şekilde depolanması ve işin teslimi aşamaları gelmektedir.

Mantolama Nerelere Yapılır?

Mantolama genel olarak binaların dış cephelerine kaplandığı gibi iç cephelere de kaplan maktadır. Soğuk hava depoları, garaj kapıları gibi farklı alan çevrelerine de mantolama uygulaması yapılabilmektedir. Konforlu bir yaşam alanı oluşturma adına tüm bölgelere uygulanan yöntem doğru zamanda ve işini bilen kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aşırı sıcak ve soğuk havalarda yapılması uygun değildir. Mantolama, mantık olarak yapının dış cephe kaplaması yöntemi ile ısı yalıtımına tabi tutulmasıdır. Bu yalıtım uygulamaları yapının inşa bileşenlerinin de ısı değişikliklerinden etkilenmesini engellediğinden en faydalı ısı yalıtım yöntemi olarak tanımlanır. Modern yapı teknolojilerinin tamamında mantolama ana inşa bileşenidir. Ancak ülkemizde geçmiş dönemde zorunlu olmadığından yapıların neredeyse hiç birisinde kullanılmamıştır. Mevcut yasalara göre yeni yapılan binaların mantolama yaptırması zorunludur. Bu nedenle Şişli Mantolama Firmaları ile irtibata geçmeniz ve yapınızı yönetmeliklere uygun biçimde yalıtmanız gerekmektedir. Enerji performansı yönetmeliği kapsamında ısı yalıtımının enerji kimlik belgesi verilebilmesine izin vermesi gerekir. Mantolama şartnamesinin de buna uygun biçimde hazırlanıp mükemmel biçimde uygulanması gereklidir.