Mantolama; süreç olarak bir kaç uygulamanın bir arada gerçekleştirildiği bir yapı uygulamasıdır. İşlemlerin her biri diğeri ile ilişkili olmamakla birlikte, neticede ortaya çıkan yapı, bu işlemlerin tamamlanmasına bağlıdır. Isı Yalıtımı işlemi; yapıların enerji kaybını engellemek için yapılan bir uygulamadır. Pekiyi nasıl olur da mantolama ısı kaybını engeller, gelin bu konuda bir mülakat yapalım.

Isı Kaybı Neden Olur?

Yapıların inşa edildikleri, beton materyali aslında sanıldığı gibi güçlü bir materyal değildir. Geçirgenliği ile birlikte kırılgan da olan bu materyal 50-80 yıl arasında formunu koruyan suni bir taş gibi düşünülebilir. Oysa taş materyali yüz binlerce yıl ilk günkü formunu korurken, geçirgenlik düzeyi de oldukça düşüktür. İşte bu yüzden taş evlerin, yazın serin, kışın sıcak olmaları mümkün olur.

Mantolama Uygulama

Ancak, maalesef modern yapıları taş ile inşa edebilmemiz mümkün değildir. Zira betona göre 10 kata kadar daha ağır doğal taşları taşıyacak bir apartman iskeleti inşa edilemez. İnşa edilse de güvenli olmayacaktır. Bunun yerine, daha hafif beton ve tuğla uygulamalarını tercih etmek, aslında buradan bakıldığında bir tercih değildir. Tuğla ve betonun bir araya geldiği yapıların da, ısı kaybı sorunu yaşaması çok şaşırtıcı değildir.

Mantolama Uygulama Dışında Bir Seçenek Var mıdır?

Teorik olarak bir çok farklı ısı yalıtımı uygulaması mantolama yerine kullanılabilir. Ancak bu uygulamaların orta nitelik seviyesinde olanlarından herhangi birisi, en düşük seviyede mantolamanın misli ile üzerinde olacaktır. Bunun yanı sıra efekti mantolama kadar verimli olmayabilir. Bu nedenle, mantolama en verimli uygulama olarak kabul edilir ve tüm Türkiye’de etkin biçimde kullanılır. Özellikle Ankara, Eskişehir, Kütahya gibi illerde kış sıcaklıklarının negatif derecelerde olduğu için bu uygulama tercih edilirken, doğu illerinde farklı mukavemetlere sahip mantolama uygulama türlerinin gerçekleişirilmesi gerekir. İstanbul ise kaliteli ve yeterli bir uygulama ile ciddi tasarrufların elde edilebileceği bir iklime sahiptir ve bu uygulama fazlasıyla yeterlidir.

Mantolama Uygulama

 

Mantolama Nedir?

Mantolama; Yapının dışarıdan, ısı yalıtım malzemeleri ile bütünüyle kaplanması ve dış cephesinin dekorasyon ürünleri ile iyileştirilmesi uygulamasıdır. Evet, mantolama sadece bir ısı yalıtım uygulaması değil, komple bir dış cephe uygulamasıdır ki, bu sayede uygulamayı gerçekleştiren yapı sahipleri ciddi bir avantaj elde eder. Uygulamaya ihtiyaç duyan yapılar, genellikle dış cephe uygulamasına da ihtiyaç duyarlar. Mantolama ile birlikte dış cephe uygulamasının da doğal olarak yapılıyor olması elbette oldukça iyi bir avantaj olacaktır.