En ucuz mantolama uygulamasına sahip olmak elbette her yapı sahibinin isteğidir. Pekiyi bunun için nasıl bir yol izleyeceğinizi biliyor musunuz? Ekonomik mantolama yaptırmaya çalışırken, işinin ehli olmayan bir mantolama ustası veya mantolama firması tarafından mağdur edilebileceğinizi biliyor musunuz? Gelin size bu konuda neler yapabileceğiniz, ucuz yalıtım yaptırmanın püf noktalarını kısaca anlatalım. Böylece tasarruf elde etmeye çalışırken ciddi mağduriyetler de yaşamanız söz konusu olmayacaktır. Mantolama Ustası mı? Mantolama Firması mı? sorunuzu cevaplamaya başlayalım…

Mantolama Ustası Seçimi

Öncelikle çok açık biçimde ifade etmek gerekir ki, mantolama bir tek ustanın üstesinden gelebileceği bir uygulama değildir. Müstakil ve hatta tek katlı bir yapıda dahi bir kişinin uygulamayı tamamlaması mümkün değildir. En az 3-5 kişilik bir ekibin bu uygulamalarda çalışması, en azından aşamalı olarak faaliyetlere katılması gereklidir. Bu nedenle, anlaşma yaparken, bir ekiple anlaşıyor olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Tabii, bu noktada bazı ek bilgileri de almalısınız. Örneğin, anlaşacağınız usta veya ekip mevzuata hakim midir? Bu nokta oldukça önemlidir, zira kanunun gerekliliği olarak yaptırdığınız mantolama mevzuata uygun değilse, hiç bir anlamı olmayacaktır. Enerji kimlik belgesi edinme noktasında da bu kişi veya ekiplerin size yardımcı olacağından ayrıca emin olmanız gerekir.

Uygulama Nasıl Yapılır?

Mantolama, binanın dışarıdan bütünüyle kaplanmasıdır. Buradan bakıldığında örneğin 10 katlı bir apartmanın mantolama yapılmasının hayli sıkıntılı bir iş olduğu herkesçe anlaşılabilir. Onun için; yapılacak uygulamalarda kullanılacak donanım ve deneyimin seçilecek ekipte öncelikle var olması gerekir. İş güvenliği yasasına uygun biçimde tesis edilecek iskelelerde, nitelikli uygulamaların yapılması büyük önem arz edecektir. Uygulama sırasında resmi yetki ve izinleri olmayan bir ekibin başına gelebilecek her türlü olumsuzluktan yapı sahiplerinin müteselsil olarak sorumlu olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca deneyimli ekipler neyi nasıl yapacaklarını çok iyi bildiklerinden uygulama süresi kısalacak ve verim artacaktır. Böylece inşaat durumundan kısa zamanda çıkar ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ayrıca sahip olunan bilgi ve deneyim, size maliyet avantajı olarak da döner. Örneğin biz Kale Yapı olarak sahip olduğumuz tedarik kanalları ve optimizasyon deneyimi sayesinde size en uygun fiyatları sunarız.

Mantolama Uygulaması Aşamaları

Mantolama ustası mı mantolama firması mı sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle mantolama uygulaması tek bir ustanın yapacağı bir iş değildir. Her aşaması dikkat ve özen isteyen ortak bir çalışmanın sonucudur. Her bir mantolama aşaması ayrı ustalık gerektirir. Bu nedenle profesyonel mantolama firması ile birlikte işinde uzman olan tecrübeli ustaların bir araya gelmesi son derece önemlidir.
Mantolamanın en önemli aşaması firma seçimidir. Firma seçiminde profesyonellik aranmalı, firma personelinin ve ustalarının da alanında uzman kişiler olması talep edilmelidir. Mantolama uygulaması şu aşamalardan oluşur:

  • Subasman profillerinin yerleştirilmesi,
  • Isı yalıtım levhalarının yapıştırılması,
  • Isı yalıtım levhalarının dübellenmesi,
  • Köşe profillerinin yerleştirilmesi,
  • File sıva uygulamasının yapılması,
  • Dekoratif dış cephe kaplama uygulaması,
  • Dekoratif dış cephe boya uygulaması.

Mantolamadan beklenen performansın elde edilmesi için tüm bu aşamalarda işini layıkıyla yapan ustaların çalışması gerekmektedir. Önemli bir yapı uygulaması olan ve maliyeti yüksek olduğu için bina sakinlerinin bütçesini zorlayan mantolamada görev alan usta personelin tecrübesi en az seçilen firma kadar önemlidir.

Mantolama Firması

Firma olarak mantolama uygulaması işlerini devretmek her zaman en doğru yöntemdir. Firmanın referanslarını inceleyerek, konu hakkında yetkin olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Uzun yıllar sektörde deneyim gösteren firmalar içerisinde seçim yapmanız elbette faydanıza olur ve bu sayede en başta belirttiğimiz ucuz mantolama sonucuna ulaşabilirsiniz.

Mantolama Firması Seçimi

Mantolama firması seçerken usta bir ekiple hizmet veren firmaları tercih etmek gerekir. Yapmış olduğu mantolama çalışmaları ile sektörde isim yapmış firmalar ile çalışmak hem binanızın ömrünü uzatır hem de ortaya çıkan işin kalitesini artırır. Piyasada pek çok ısı yalıtım ve mantolama firması olması seçiminizi zorlaştırabilir. Bu aşamada bakmanız gereken ilk şey firmanın referanslarıdır. Önünüze zengin bir referans sunan, yapacağı iş için yasalarda belirtilen garanti şartlarını sağlayan, mühendisinden saha çalışanına kadar uzman bir ekibe sahip olan firmalar ile çalışmak paranızın çöpe gitmemesini sağlar. Yüklenici firma, mantolama teknik şartname sunabilmeli, sözleşme yaparak sunacağı hizmet ile ilgili detaylı bilgi vermeli, yükümlülüklerini sözleşme aracılığı ile ilan etmelidir. Böylece işveren (bina yönetimi) firmadan alacağı hizmet konusunda detaylı bilgi almış olur. Mantolamada kullanılacak malzemelerin seçimi de iki tarafın karşılıklı görüş alışverişi ile belirlenmeli, firma teknik ekibi tarafından yapılan inceleme sonrası yapının ihtiyacı olan ısı yalıtım levhası türü net bir şekilde ortaya konulmalıdır. Yüklenici firmanın mali yapısı, mantolama uygulaması maliyetini kaldıracak şekilde olmalıdır.

Ucuz Etin Yahnisi…

Unutmayın, bir ürün veya hizmet sektör ortalamalarının oldukça altında bir fiyata satılıyorsa bu noktada bir problem vardır. Mantolama, maliyetlerinin hatırı sayılır bir kısmını malzemenin oluşturduğu bir uygulamadır. Bu nedenle mantolama yapılırken, çok düşük fiyatların ortaya çıkması materyal bakımından bir soruna işaret eder. Mantolama ustası veya mantolama firması size yarı fiyatı gibi bir seçenek sunuyorsa bu uygulamaya kuşku ile bakmanız doğru olacaktır. Sektörde çok farklı kalite sınıflarında malzeme bulunur. Eğer uygulamayı yapan firma veya usta en düşük kaliteli materyali seçerse, sonuç olarak yapılacak işlem anlamsız dahi olabilir. Bu nedenle işlemler başlamadan önce, teknik şartname hazırlanması ve kullanılacak markaların size bildirilmesi elzemdir.

Dış Cephe Mantolama Ustası

Değindiğimiz gibi, dış cephe mantolama ustası tek başına çalışmaz. Bu kişilerin bir ekibe ihtiyaçları vardır. Bu nedenle bu aramayı bu şekilde yapmak yerine, kaliteli mantolama firmaları aramasını yapmanız çok daha uygun olacaktır. Bu sayede sınırsız sorumlu bir tüzel kişilikle muhatap olabilmeniz mümkün olacaktır.

Dış Cephe Mantolama Ustası Arıyorum Diyorsanız Buradan Buyurun

Kale Yapı olarak farklı noktalarda aynı anda faaliyet gösteren çok sayıda ekiple hizmet veriyoruz. İstanbul’da aynı anda sürdürdüğümüz onlarca faaliyetimizin tamamında deneyimli ekipler çalışmakta ve en yüksek kalite standartlarında hizmet vermektedir. 10 yıl garanti verdiğimiz uygulamalarımız bu sayede ortaya çıkabilmektedir.

Isı Yalıtım Ustası Arayanlar İçin Mükemmel Fırsat

Ucuz mantolama yatırmak için mantolama ustası veya diğer ismi ile ısı yalıtım ustası arayanlar için firmamız yeterlidir. Biz size %100 sorumluluk alarak sunduğumuz hizmetlerimiz kapsamında kesin sonuç vaad ediyoruz. Nitelikli uygulama ve mükemmel hizmet dendiğinde İstanbul genelinde akla ilk gelen firmalardan olan Kale Yapı, size 10 yıl garanti, 2 yıl sigortanın yanında, enerji kimlik belgesini de ücretsiz ve garantili olarak sunuyor. Ücretsiz keşif almak ve işlemlere hemen başlamak için bizi arayınız.