Enerji etkinliği açısından yapılarda mantolama teknik şartname esaslarına uyulması gerekir. Özellikle yeni yapılacak binalar için ısı yalıtımı için alınacak önlemlerin başında gelen ısı yalıtım sistemleri yapı dış yüzey cephelerinin ısı geçirme katsayısını istenilen düzeye getirebilmektedir. Isı yalıtımında sistemin amacı yapıyı mantolama işleminden geçirerek düşük ya da yüksek ısının içeri girmesini engellemek ya da içerideki ısının korunmasını sağlamaktır. Teknik şartnameye uygun olarak mantolamanın amacına uygun bir şekilde yapılması evlerde yaşamını sürdüren bireylerin rahatlığı ve konforu bir arada yaşamasına imkan tanıyacak. Dışarıdan yapıya uygulanabilen mantolama işlemi içeriden veya iki duvar arasına sandviç sistem olarak da uygulanabilmektedir.

Eski yapı binalar için de uygulaması yapılabilecek olan mantolama işlemlerinde şartnamede tüm hususlar açıkça belirtilmiştir. Kalınlıkları ve yoğunlukları binanın ısı yalıtımına ihtiyaç duyduğu niteliklere göre değişkenlik gösteren ürünlerde en düşük kalınlık ve en yüksek kalınlıkta yoğunlukları değişen malzeme çeşitlerini bulabilirsiniz. Mantolama teknik şartname içerisinde ısı yalıtım sistemleri için tercih edilen malzemenin kalitesinden tekniklerine uygun olarak mantolama işleminin uygulanmasına kadar pek çok hususa dikkat edilmesi istenilen ısı kalitesinin yakalanması açısından önem arz etmektedir. Şartnamede belirtilen kalite standartlarına uygun malzeme seçenekleriyle yapılarınızın kullanım ömrünün uzatabilir ve enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Müşteri memnuniyetine hitap edecek niteliklerde kaliteli malzeme özelliklerinin şartnamede belirtilmesinin yanı sıra profesyonel işçilik de oldukça önemlidir.

Bina mantolama teknik şartnamesi olarak da bilinen mantolama teknik şartname esasları yapıların rahat ve konforlu kullanıma elverişli bir ortam yaratılması için tüm ihtiyaçların giderilmesini sağlayacak niteliktedir. Ortalama 16 maddeden ibaret olan şartnamede mantolama uygulaması öncesi binanın dış cephesinde tamir ve bakım gerektiren alanların onarılarak mantolamaya hazır hale gelmesini de kapsamaktadır. Ayrıca iş güvenliği yasalarında belirtilen şartlara göre yüksek yapılı binalar için iskele kurulması şartı da belirtilen belgede konunun uzmanı kişilerin güvenliği de garanti altına alınacak nitelikler taşımaktadır. Şartnamede belirtilen tüm hususlara dikkat edilerek ısıdan ve bütçenizden tasarruf sağlayarak yapılarınızı koruma altına alabilir ve kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.