Mantolama Nedir?

Isı yalıtımında en modern yöntem olarak yoğun bir uygulama sıklığına sahip mantolama nedir? Sorunuza cevaplar verdiğimiz bilgilendirme yazımızdır.
Mantolama nedir?, Sorusu günümüzde oldukça sık sorulan bir sorudur, zira özellikle yeni yapı yönetmelikleriyle mantolama kavramı gündemimize gelmiş ve bu zorunluluğun sebebi elbette merak edilmekte ve mantolama nedir? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Mantolama, gerçekleştirilen yapı yalıtım tekniklerinin en etkilisidir ; tanımı doğru olacaktır. Zira dahili yalıtım uygulamalarında bütünüyle kaplama yapılamadığından verim daha düşük olmaktadır. Bu durumda yapılan yatırımın da boşa gitmesi söz konusu olabilmektedir. Oysa mantolama nerdeyse %100 etkili bir yöntemdir ve maliyetleri bakımından da oldukça büyük avantajlara sahiptir. Pekiyi bu kadar önemli olan mantolama nedir?

Mantolama

Mantolama nedir ? Sorumuzun cevabı esasında sorunun içerisinde yer almaktadır. Mantolama yapının dışarıdan çeşitli materyaller kullanılarak giydirilmesi uygulamasıdır. Yalıtım malzemelerinin uygun biçimde kullanılarak binaya giydirildikten sonra, üst kaplamanın dekoratif biçimde yapılması ile estetik bir görsel elde edilerek uygulama tamamlanır. Mantolama nedir? Sorusunun kabaca cevabı bu şekilde olmakla birlikte konuyu daha iyi anlayabilmek için yalıtım konusunda bilgilere de sahip olmakta fayda vardır. Kale Yapı Yalıtım, olarak yapı endüstrisini anlık olarak takip ederek, yeni teknoloji ve kimyasalları en iyi biçimde kullanmaya özen gösteriyoruz. Mühendislik unsurlarda gerçekleşen gelişmeleri de hassasiyetle takip ederek uygun çözümler elde etmek üzere faaliyet göstermekteyiz. Mantolama nedir? Sorunuzun cevabı genel olarak hiçbir zaman değişmeyecek olmakla birlikte, teknolojinin kendi içerisinde değişmesi söz konusudur. Öyle ki, geçmişte yalıtım materyallerinin çok kalın katmanlar halinde kullanılması gerekliliği söz konusu iken, günümüzde yalıtım boya ve sıvaları ile dahi yalıtım sağlanabilmesi söz konusu olmaktadır. Yani mantolama nedir? Sorusuna verilecek detay cevaplarda teknoloji ve endüstri geliştikçe değişebilmektedir.

Geleneksel olarak mantolama nedir? Sorusunun cevabı, sıva üzerine kaplanan mineral yün levhalar veya polistren levhaların üzerine yalıtım sıvası uygulanması olacaktır. Ancak eski teknolojilerin de yalıtımın verimini azaltacağı kuşkusuzdur. Kale Yapı Yalıtım, olarak biz hangi standartta yalıtım yaparsak yapalım en yüksek nitelikleri baz almaktayız. Bizim için mantolama nedir? Sorusunun cevabı, o gün itibariyle sektörde var olan en yüksek standartlardır. Bu nedenle bizden alacağınız hizmetlerin güncel yalıtım teknolojilerinin son unsurları olacağından kuşkunuz olmasın.

Mantolama Nedir? – Teknik Açıklama

Teknik tanımlama olarak mantolama nedir? Sorusuna cevap verelim; Yapılar inşa edilirken, genel bir prosedür olarak, kaba inşaatın yapılmasından sonra uygun yöntemle sıva yapılır. En modern inşaatta dahi yalıtımla ilgili uygulamalar özel olarak gerçekleştirilir. Hatta pek çok yapıda müteahhit ısı yalıtımı yapmadan yapıyı teslim eder. Bu özellikle son yönetmelikten önce neredeyse normal bir durum iken, yapı ruhsatı alabilmek için belli yalıtım standartların sahip olmak zorunluluğu sonrasında bir miktar daha özenli davranıldığı bilinmektedir. Maalesef pek çok müteahhit ve tabii ki ev sahibi mantolama nedir? Sorusunun cevabını bilmez. Buna mukabil kimi kötü niyetli kişi ve kuruluşlar yalıtım uygulamalarında verimsiz teknikler kullanabilmektedir. Görünüşte birbirinden çok farklı olmayan uygulamaların efektleri çok büyük farklar arz edebilecek niteliktedir.

Tabii sizlerin bunu anlayabilmesi oldukça zordur. Mantolama nedir? Sorusuna cevap verebiliyor olsanız dahi, verimli yalıtım ile, kalitesiz yalıtımı ayırt edememeniz söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bizim tavsiyemiz mantolama nedir? Sorusunun cevabını bizden almanız ve bize bu hususta güvenmenizdir. Sektörde uzun yıllardır sürdürdüğümüz faaliyetlerimiz referansımızdır ve tüm iyi niyetimizle sahip olduğumuz deneyim ve profesyonelliği sizlere sunduğumuzu garanti etmekteyiz. Kale Yapı Yalıtım, mutlu müşterilerinin referansı ile geliştiğinin bilincinde olan ve kaliteli faaliyet vizyonundan uzun yıllardır asla sapmamış ve bundan sonra da sapmayacak bir işletme olarak, ihtiyaçlarınızı en iyi biçimde gidermektedir.

Mantolama Neden Gereklidir ?

Mantolama isminden de anlayacağınız gibi bir yapı giydirme işlemidir. Pek çok biçimde gerçekleştirilebilen yapıların ısı yalıtımında en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Her binaya uygulanabilen mantolama oldukça büyük oranda ısı tasarrufu ve elbette buna bağlı olarak maddi tasarruf sağlar. İklim koşulları ne olursa olsun, ısı yalıtımı yaptırarak yapının sizin ihtiyacınıza göre belirleyeceğiniz sıcaklığa uygun maliyetlerle ulaşmasını sağlayabilir, konforlu ve ucuz bir ısı elde edersiniz. Mantolama sanıldığı gibi yalnızca sıcak havayı tutmakta değil, yaz aylarında aşırı sıcak havanın içeriye girişinde bir engel olarak işlev gösterdiğinden, her iklim tipinde etkilidir.

Çok iyi yapılan bir mantolama uygulamasında çok düşük enerji sarfiyatı ile ısınma veya soğutma elde etmek mümkündür. Konuyu somutlaştırmak için buzdolabını örnek olarak verebiliriz. Buzdolapları sürekli soğutma yapan bir motora sahiptir. Ancak, buzdolabı motoru sürekli çalışırsa bozulur. Yani bu durumda soğuyan havayı tutacak bir yapıya ihtiyaç vardır. İşte aynen yapılarda gerçekleştirilen mantolama uygulamalarında olduğu gibi buzdolapları da dört bir taraflarından mantolanır ve üzeri emaye bir kaplama ile örtülüp, estetik bir görünüm sağlanır. Sonuç olarak, buzdolabının içerisindeki ısının dışarı kaçması ve dışarıdaki havanın içeri girmesi engellenir.

Mutfağınızda 25 derece sıcaklık söz konusu iken, buzlukta -25 derecenin sağlanabilmesinin ve sizin bunu hiç hissetmemeniz de mantolama uygulamasından kaynaklanmaktadır. Bu örnek dahi, binaya yapılacak Mantolama uygulamasının nasıl bir etkiye sahip olabileceğinin net bir göstergesidir. Binalara yapılan mantolama uygulamaları tıpkı buzdolaplarında olduğu gibi gerçekleştirilir ve hemen hemen aynı materyaller kullanılır. Tabii bina mantolama uygulamalarında binaya emaye bir dış kaplama yapılmaz, yalıtım malzemelerinin üzeri yalıtım sıvası ile örtülür ve yine sizin tercih edeceğiniz renklerde yalıtım boyaları ile boyanarak estetik şartlar da tamamlanır.

Yazın serin, kışın sıcak

Sonuç olarak mantolama uygulaması sonrasında, kocaman bir buzdolabı elde edersiniz. Ve isterseniz içeride buzluk şartları, isterseniz fırın kadar sıcak bir ortam tesis edebilirsiniz. Mantolama yapılmamış yapılarda bu imkanları çok yüksek maliyetlerle dahi elde edemeyebilirsiniz. Zira çok fazla enerji harcasanız dahi ısı kaçağı nedeniyle etki bu düzeyde olmayacaktır. Oysa mantolama sonrasında biriken ısı kaçamadığından, çok daha düşük; %50’e varan oranlarda tasarruf sağlanarak istenilen ısı seviyesine ulaşılabilir ve konforlu bir ısınma elde edilir.

Örneğin yapılmış bir yapı her zaman yaklaşık aynı ısı değerinde kalır. İçeride bulunan elektrikli cihazların çalışması ile dahi belli bir ısı seviyesine ulaşabilen yapılar mantolama yapılmış yapılardır. Hiç düşündünüz mü, binaların bodrum katları içerisinde hiçbir şey yanmıyor olmasına karşın neden daha sıcak olur? Kabaca tanımlanacak olursa, dört tarafı toprak altında olan bir ortamın ısınması veya soğuması için bir sebep olmadığı tarifi yapılabilir. Mantolama uygulamaları ile de ulaşılmaya çalışılan aşağı yukarı bu seviyedir. Hatta mantolama ile bundan çok daha ileri seviyelerin tutturulabildiğini söyleyebiliriz.

Özellikle Kale Yapı Yalıtım, olarak bizim gerçekleştirdiğimiz mantolama uygulamalarından azami düzeyde verim elde edebilir, yüksek nitelikli çalışmalarımız sayesinde büyük avantaj elde edersiniz. Mantolama uygulamalarımızda yüksek kaliteli materyal ve ince bir işçilik kullanırız. Deneyimli kadromuzun sektörde uzun yıllardır sürdürdüğü faaliyetlerimizin de katkısıyla mükemmel biçimde sunacağı hizmetlerimiz en iyi sonuçları ortaya koyacaktır. Unutmayın ki her firma mantolama yaptığını iddia edebilir. Ancak mantolama basit bir dekorasyon faaliyeti değil, kapsamlı bir projelendirme ve uygulama sürecidir. Kullanılacak en küçük detayın dahi hassasiyetle hesaplanması ve hiçbir hususun atlanmaması gereklidir. Firmamız sizlere en yüksek kaliteyi sağlamaya yönelik hizmetler vermekte ve en iyi sonuçları vaad etmektedir.

mantolama nedir

Bina Mantolama Neden Gerekli? Faydası Nedir?

Bina mantolama, yeni binalar için yasal bir zorunluluğu ifade etse de, sağladığı faydalar düşünüldüğünde herkesçe uygulanabilir bir çalışmadır. Daha kaliteli yaşam alanlarının ortaya çıkarılması açısından binanın fiziki görünümünün yanı sıra; uzun süre kullanılabilir olması, iklim şartlarından etkilenmemesi gibi önemli yararlar bina mantolama çalışmasıyla elde edilebiliyor.
Yalıtım çalışmasında en iyi sonucu alabilmek için bütünsel bir yaklaşımla uygulama yapılması gerekiyor. Bu anlamda; kolon, perde duvarlar, kirişler, lento gibi yüzeyleri de içerisine alacak bir uygulama hesaplanmalıdır. Burada uygulama yapacak firma ve firmanın sahip olduğu ekibinin tecrübeli ve deneyimli olması gerekiyor. Bina mantoloma çalışmasında verimlilik, malzemedeki kalite ve uygulayıcıların yetenekleriyle sağlanabilir.
Mantolama sayesinde rutubet ortadan kalkar.

Suyun mevsimsel farklılıklara göre buharlaşması neticesinden oluşan buharın sebep olduğu rutubet, insan hayatı için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kaliteli bir yaşam alanı için rutubet veya benzeri zararlı oluşumların söz konusu olmadığı mekanlarda yaşamak gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında bina mantolama çalışması, buharlaşma gibi sorunların ortadan kalkmasını sağladığı için bina içerisinde meydana gelebilecek insan sağlığına zararlı her türlü oluşum için önleyici vazife görüyor.

Binaların ömrü uzuyor.

Yeni yapılan binalar için mantolama çalışmasının zorunlu olması, bina yüklenicileri açısından da birçok fayda sağlıyor. Bunların başında daha sağlıklı bir yaşam alanının sunulması geliyor. Ayrıca daha uzun ömürlü bina yapılarının ortaya çıkması da, mantolama işleminden elde edilen fayda arasında yer alıyor. İklimsel şartlardan dolayı bina yapı maddelerinde meydana gelebilecek genleşme ve büzüşme tepkimeleri, çatlak gibi bina ömrünü tehlikeye atan olumsuzluklara neden oluyor. Bina mantolama ise, bu tepkimelerin yaşanmasını önlediği için bina ömrünün daha uzun olmasını sağlıyor.
Yakıt tasarrufu için birebir.

Elbette bina mantolama çalışmasının faydaları saymakla bitmiyor. Günümüz modern yapıları için oldukça önemli mantolama işleminin bir diğer yararı da, yakıt tüketiminde sağladığı avantajdır. Kış mevsiminde daha az yakıtla daha fazla ısı enerjisi sağlanması, yaz mevsiminde ise, soğutma harcamalarını düşürmesi açısından verimlilik sunuyor.

Son olarak, bina mantolama çalışması için bahsedeceğimiz yarar içerisinde, yapı değerinin artması geliyor. Yatırımcılar için oldukça önemli bir nitelik ifade eden bina değeri, mantolama sistemleri sayesinde artıyor.

Bu site çerezler ile istatistik bilgi toplamaktadır. Detaylı Bilgi

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close