Yapılarda ısı köprüleri oluşturmadan ısı yatılımın sürekliliğini sağlamak amacıyla yapılan uygulamalar mantolama adını almaktadır. Binalara ısı yalıtımı için içten, dıştan veya sandviç duvar olarak 3 farklı yöntemle uygulaması yapılabilen mantolama binalarda ısı kayıplarının önüne geçebilmektedir. İnsanın bulunduğu evlerden iş yerlerine kadar her türlü yapı için yaşam alanlarında ısı konforu sağlayan işlem ve uygulamalar enerjiden de tasarruf edilmesini sağlayabilmektedir.

Özellikle dış cephe mantolama uygulamaları yapının fiziki açıdan en uygun olan ısı yalıtım sistemi olarak bilinir. Bu sayede kış aylarının soğuk yüzünü iç mekanda hissetmeden hem enerji tasarrufu hem de bütçenizden tasarruf sağlanabilmektedir.

Mantolama Faydaları

Değişen mevsim şartlarında ısı kayıpları veya kazançlarını dengelemek amacıyla özellikle binanın dış yüzeyinin mantolama yöntemiyle ısı yalıtım malzemeleriyle kaplanması amacını taşımaktadır. Isı yalıtım malzemelerinin yapının dış yüzeyine uyarlanması ile bina yapım aşamasında yapılar ısı yalıtımı tamamlanmış olarak kullanıma hazır hale getirilmektedir.

Teknik olarak düşünüldüğünde ise ısı köprüsü oluşmasına izin vermeden ısı iletim katsayısına ulaşılarak binanın dış yüzeyindeki uygulamalar ısı kalitesini de mantolama sayesinde ortaya koyabilmektedir. Binalarda özellikle betonarme yapı elemanları tamamen yalıtılarak ısı köprülerinin oluşması mantolama sayesinde engellenebilmektedir.

Yapının dış duvarları için yapılan mantolama uygulamalarında dış ortam koşullarından etkilenme riskini de azaltan mantolama yapının ömrünün uzun olmasını ve yıpranmasını engelleyecektir. Yapılara sağladığı pek çok faydasında %50’ye varan ısı tasarrufu ile özellikle kış aylarını yaşam alanlarınızda rahat geçirebileceğiniz mantolama sayesinde enerji tasarrufu da bütçenizi rahatlatacak.

Yapılarda Mantolama Etkisi

Binanın dış duvarlarından çatılarına, toprak temaslı mahallerinden katları ayıran döşemelere kadar mantolama yapılabilmektedir. Isı yalıtımı sağlanmak istenen binada mutlaka uygulaması yapılması gereken mantolama yaşam alanlarınızı her açıdan rahat ve konforlu kullanımlarınıza imkan tanımaktadır. Kale Yapı Yalıtım’a danışarak tekniklerine uygun olarak konunun uzmanı ekiple yapılacak mantolama uzun yıllar ısı yalıtımında sorun yaşamayacağınız avantajları da beraberinde getiriyor. Yapılar için zorunlu olarak mutlaka uygulaması yapılması gereken ısı yalıtımı için tercih edilen mantolama işlemi yapının değerini artmasına da katkı sağlamaktadır. Her yönüyle rahatlığı, konforu ve güvenli yaşamı bir arada sunan yapılar için mantolamanın kusursuz yapılması gerekir.