Mantolama Nedir

Mantolama; değişen mevsim özelliklerine göre yapılarda ısı kaybı ve kazancının engellenmesi adına yapıların dış kısmına ısı yalıtım malzemelerinin uygulanması işlemidir. Yapılarda kullanılan bu sistem ısı izolasyonu adı ile de bilinir.

Isı yalıtımı son yıllarda hem yasal düzenlemeler hem de insan ihtiyaçları neticesinde bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Bu gerekliliği karşılamak adına yapı firmaları mantolama uygulamaları ile enerji verimliliği konusunda maksimum faydayı elde etmeyi amaçlamıştır. Siz de eviniz veya iş yerinizin dış cephesinde izolasyon uygulamaları ile pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Peki, bu avantajlar nelerdir? Gelin hep birlikte bu avantajlara göz atalım!

Mantolama Uygulamalarının Avantajları

  • Binaların dış yüzeyine yapılan uygulama ile binanın dış etkilerden korunması sağlanırken bakım onarım konusunda ciddi bir tasarruf sağlanır.
  • Dışarıdan gelen etkilere karşı kat be kat korumalı bir hale gelen yapıda iç mekanın soğuktan ve sıcaktan etkilenmesi ciddi derecede minimum seviyeye indirilir.
  • Isı yalıtımının yanı sıra yağmur ve kar suyunun yapının içine sızması engellenir. Böylece iç mekanda nemlenme ve küflenme gibi problemlerle karşılaşılmaz.
  • Isı yalıtımı sayesinde dış mekan ile iç mekan arasındaki sıcaklık farkı korunurken enerji harcaması azaltılarak bütçenize olumlu katkı sağlanır.
  • Yakıt tüketiminin azaltılması sayesinde çevre de korunur ve gelecek nesillere daha yaşanılası bir dünya miras bırakılır.
  • Bu sistem sayesinde bina içinde yoğuşma olmaz iç mekanda daha sağlıklı bir yaşam alanı ortaya çıkar.

Mantolama Nerelere Uygulanır?

Isı yalıtımı konusunda yüksek performans elde etmek için yapılarınızın dış mekanlarında mantolama sistemlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bina dış mekanlarının yanı sıra çatı, kat arasındaki döşeme, depo ve garaj gibi bölümlerde de kullanılabilir.

Mantolama Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Uygulama yapılacak alanın büyüklüğü süre konusunda belirleyici olan temel faktördür. Bu nedenle kaç metrekarelik bir alanın mantolanacağını belirleyerek net bir süre tespit etmek mümkün olacaktır. Yine de uygulamanın 1 ila 4 hafta arasında değişebileceğini ifade etmek gerekir. Siz de yapılarınızın ısı yalıtımını sağlamak için Kale Yapı Yalıtım ile iletişime geçerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.