Mantolama Nedir

Bina mantolama, yeni binalar için yasal bir zorunluluğu ifade etse de, sağladığı faydalar düşünüldüğünde herkesçe uygulanabilir bir çalışmadır. Daha kaliteli yaşam alanlarının ortaya çıkarılması açısından binanın fiziki görünümünün yanı sıra; uzun süre kullanılabilir olması, iklim şartlarından etkilenmemesi gibi önemli yararlar bina mantolama çalışmasıyla elde edilebiliyor.
Yalıtım çalışmasında en iyi sonucu alabilmek için bütünsel bir yaklaşımla uygulama yapılması gerekiyor. Bu anlamda; kolon, perde duvarlar, kirişler, lento gibi yüzeyleri de içersine alacak bir uygulama hesaplanmalıdır.

Bina Mantolama Neden Gerekli? Faydası Nedir?

Burada uygulama yapacak firma ve firmanın sahip olduğu ekibinin tecrübeli ve deneyimli olması gerekiyor. Bina mantoloma çalışmasında verimlilik, malzemedeki kalite ve uygulayıcıların yetenekleriyle sağlanabilir.
Mantolama sayesinde rutubet ortadan kalkar.

Suyun mevsimsel farklılıklara göre buharlaşması neticesinden oluşan buharın sebep olduğu rutubet, insan hayatı için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kaliteli bir yaşam alanı için rutubet veya benzeri zararlı oluşumların söz konusu olmadığı mekanlarda yaşamak gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında bina mantolama çalışması, buharlaşma gibi sorunların ortadan kalkmasını sağladığı için bina içerisinde meydana gelebilecek insan sağlığına zararlı her türlü oluşum için önleyici vazife görüyor.

Binaların Ömrü Uzuyor

Yeni yapılan binalar için mantolama çalışmasının zorunlu olması, bina yüklenicileri açısından da birçok fayda sağlıyor. Bunların başında daha sağlıklı bir yaşam alanının sunulması geliyor. Ayrıca daha uzun ömürlü bina yapılarının ortaya çıkması da, mantolama işleminden elde edilen fayda arasında yer alıyor. İklimsel şartlardan dolayı bina yapı maddelerinde meydana gelebilecek genleşme ve büzüşme tepkimeleri, çatlak gibi bina ömrünü tehlikeye atan olumsuzluklara neden oluyor. Bina mantolama ise, bu tepkimelerin yaşanmasını önlediği için bina ömrünün daha uzun olmasını sağlıyor.
Yakıt tasarrufu için birebir.

Elbette bina mantolama çalışmasının faydaları saymakla bitmiyor. Günümüz modern yapıları için oldukça önemli mantolama işleminin bir diğer yararı da, yakıt tüketiminde sağladığı avantajdır. Kış mevsiminde daha az yakıtla daha fazla ısı enerjisi sağlanması, yaz mevsiminde ise, soğutma harcamalarını düşürmesi açısından verimlilik sunuyor.

Son olarak, bina mantolama çalışması için bahsedeceğimiz yarar içerisinde, yapı değerinin artması geliyor. Yatırımcılar için oldukça önemli bir nitelik ifade eden bina değeri, mantolama sistemleri sayesinde artıyor.

Open chat
1
Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by