Yalıtım dendiğinde yıllardır akla ilk gelen kuruluşlardan olan, hatta yalıtım malzemelerinin isimlerine bile markasını kazıyan İzocam, sektörün en nitelikli ürünlerini üretmekte olup, bir çok farklı alanda kullanılabilen yalıtım ürünü imal etmektedir. Mineral yünlerden yapı kimyasallarına, cam ürünlerinden yapıştırıcılara kadar bir çok ürün, izocamın ürün gamı içerisinde yer almaktadır.

 

Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. 1986 yılında Tarsus’ta ikinci bir camyünü fabrikası 10 bin ton/yıl kapasiteyle kurulmuş, 1992 yılında kapasite iki katına çıkartılarak 20 bin ton/yıl’a ulaşılmıştır. Tarsus’taki fabrikanın kapasite artışı nedeniyle Gebze tesislerindeki üretim 1993 yılında taşyününe çevrilmiştir. 10 bin ton/yıl olan kurulu kapasite, 1997 yılında 15 bin ton/yıla çıkarılmıştır. Halen; camyünü tesislerinde 55 bin ton/yıl, taşyünü tesislerinde ise 75 bin ton/yıl kapasiteye ulaşılmış olup, İzocam sahip olduğu Mineral Yün Üretim Kapasitesi ile açık ara Pazar Lideridir. İzocam camyünü ürünleri, Isover Saint-Gobain lisansı ile taşyünü ürünleri ise Isover Saint-Gobain G+H lisansı ile üretilmektedir. İzocam, 1982 yılında Gebze’de kurulan tesisi ile genleştirilmiş (ekspande) polistiren (EPS) üretimine başlamıştır. Toplam 6.000 ton/yıl üretim kapasitesi ile pazarda önemli oyunculardan olan İzocam; tesisini 2012 yılında plastikler üretimlerini bir araya toplayarak sinerji yaratma gayesi ile Gebze Kimyasalcılar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (GEBKİM) toplam 20 dönüm kapalı ve 86 dönüm açık alan üzerine kurulu olan kampüsüne taşımıştır.

 

Haddelenmiş (ekstrüde) polistiren (XPS) üretimine ise; 1995 yılında Gebze tesislerinde Foamboard markasıyla ve yılda 90.000 m³ kapasite ile başlayan İzocam, Owens Corning lisansı ile üretim yapmaktadır. Bugün Gebkim Tesislerinde 560.000 m3/yıl, Tarsus Tesislerinde 160.000 m3/yıl olmak üzere toplam 720.000 m³/yıl olan kurulu kapasitesi ile açık ara Pazar Lideridir.

 

İzocam, hali hazırda Alghanim Izolasyon Ticaret ve Sanayi A.S ve Saint Gobain Weber Yapi Kim. Sanayi ve Ticaret A.S ortaklığı bünyesinde yer almaktadır ve ülkenin önemli sanayi  firmalarının başında gelmektedir. Bir çok ülkeye aktif ihracat yapmakta olan firmanın ürünleri A sınıfında yer alır ve Avrupa standartlarının da üzerinde üretim kalitesi söz konusudur. Bunun yanında tamamı yerli hammadde kullanılarak üretimi yapılan ürünlerin üreticisi olan firma, uzun vadede  hasıla üzerinde de ciddi anlamda olumlu etkilerin ortaya çıkmasının baş mimarlarındandır.