Binalarınıza mantolama yaptırmadan önce maliyetleri öğrenebilmek için Mantolama Malzemesi Hesaplama yöntemleri araçlarından faydalanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda bilmeniz ve parametrelerinize eklemeniz gereken bazı hususlar vardır. Örneğin; bir yapının mantolama yapılırken hangi malzemelerin kullanacağı parametresi, uygulamanın nihai maliyetlerini doğal olarak etkiler. Kalite ve gereksinimlerin bir araya getirilerek tek kalemde hesap yapılabilmesi ihtimali ise oldukça düşük bir olasılıktır.

Mantolama Nedir?

Mantolama, ısı kaybı yaşanan alanların çeşitli yalıtım malzemeleri kullanılarak kaplanması işlemidir. Daha çok dış cephe mantolama olarak bilinse de iç mantolama da yaygın olarak yapılan bir ısı yalıtım yöntemi olarak uygulanmaktadır. Dış cephe mantolama; binalardan en fazla ısı kaybı yaşanan dış cephe duvarlarının ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır. Mantolamada kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçilik mantolama fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerdir. Mantolama malzemesi hesaplama yöntemleri; malzemenin türüne, markasına, miktarına göre belirlenir. Mantolama fiyatları, tüm bu faktörlerin bileşenidir. Mantolama fiyatı metrekare cinsinden hesaplanır. Fiyatlar, binanın yüz ölçümünün birim fiyat üzerinden tespit edilmesi ile elde edilir.

Mantolamada Kullanılan Malzemeler

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında birçok binada hayata geçirilen, özellikle eski binalarda zorunlu bir ihtiyaç halini alan dış cephe mantolamada kullanılan malzemelerin başında ısı yalıtım levhaları gelmektedir. Birçok farklı yalıtım levhası bulunmakla birlikte Türkiye’de en çok tercih edilen levhalar EPS, XPS, cam yünü ve taş yünüdür. Mantolamada kullanılan ısı yalıtım levhaları belirli standartları taşımak zorundadır. Yalıtım levhaları taşımış oldukları ısı iletkenlik katsayısı, su geçirmezlik, yangın yalıtımı, ses yalıtımı, buhar geçirgenliği, kalınlık gibi özelliklerle uluslararası standartlara uygun olmak zorundadır. Bazı firmalar, daha ucuz mantolama hizmeti vermek adına ucuz ve kalitesiz malzemeleri kullanarak insanların beklentilerini karşılamayan mantolama hizmeti sunmaktadır. Mantolama yaptırmak isteyenler ön keşif hizmeti almadan fiyat veren firmalar yerine binayı yerinde inceleyerek binanın ihtiyaçlarını belirleyen ve gerekli ölçümleri yaptıktan sonra fiyat bilgisi veren firmaları tercih etmelidir.

Mantolama Fiyatları

Mantolama fiyatları metrekare cinsinden hesaplanır ve binalara özeldir. Her binanın yüz ölçümü farklıdır. Bu nedenle yüz ölçümü yapılmadan net mantolama fiyatı vermek imkansızdır. Mantolama firmaları ön keşif yaparak binanın tüm dış yüzeyini ölçerek yüz ölçümü bilgisine ulaşırlar. Kullanılacak malzeme miktarı bu bilgiye istinaden elde edilir. Ne kadar malzeme gideceği ve malzemelerin kalitesi belirlendikten sonra net fiyat bilgisi elde edilir. Mantolama fiyatlarını etkileyen faktörlerden birisi de bina dış yüzeyinde yapılacak ekstra işlemlerdir. Boya, kaplama, süsleme gibi detaylar da mantolama fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Mantolama Malzemesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hesaplama yapılırken öncelikle yüzey alanı hesaplaması yapılmalıdır. Yalıtımda kaç metrekare alanın kaplanacağı elbette birinci sabit değerdir. Bununla birlikte uygulamanın söve ve benzeri detayları da maliyetini değiştirecektir. Maliyetlerin değişmesi noktasında bu unsurlar her yapı için aynı değeri gösterir. Ancak, yapının ihtiyaçlarına bağlı olarak değişen malzeme niteliği ve kalınlığı gibi faktörler; birer sabit değil, değişkendir.
Mantolamanın taşyünü veya eps ile ile yapılıyor olması maliyetlerini ciddi biçimde değiştirebilir. Zira taşyünü sektördeki en pahalı malzemedir. Bu malzemenin ne kadar kullanılacağını gösteren sabitler ise yukarıda değindiğimiz alan ve ihtiyaca bağlı olarak kalınlık olacaktır.

Mantolama Malzemesi Hesaplama Yapılırken Kalite Standartları

Kalite, malzeme fiyatlarının değişkenliği üzerinde alan hesabından sonraki en büyük değişkendir. Uygulama yapılırken kullanılan malzemenin miktarı ve özellikleri kadar kalite standartları da mantolama maliyetlerini ciddi oranda değiştirir. Zira malzemelerin bir kısmının neredeyse hiç bir fonksiyonu bulunmayacak kadar kalitesiz olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle Uzak Doğu ve İran gibi ülkelerden ithal edilen ürünlerin fiyatları gibi nitelikleri de oldukça düşüktür. Türk Malı mantolama malzemeleri ise dünyanın en nitelikli ürünleridir.
Seçim yapılırken, uygulamanın selameti bakımından Türk Malı malzemeler ve Avrupa imalatı malzemeler kullanılması oldukça önemlidir. Bu durumda maliyetler ortalama bir seviyede ve belki biraz pahalı olurken, uygulamanın sonuçları bakımından oldukça nitelikli olacağı söylenebilir. Bu noktada açıkça ifade edilebilir ki, Mantolama Malzemesi Hesaplama Yöntemleri karmaşık işlemler değildir. Ancak, uygulama detayları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmak, gerekliliktir.

Mantolama Malzemesi Hesaplama Yöntemleri

Mantolama hesaplama yöntemleri dendiğinde, yukarıdaki verilerden hareketle bir çok farklı uygulama gündeme gelecektir.

  • Online Hesaplama araçları
  • Elle Hesaplama
  • Firmalardan destek alma
  • Kale Yapı Ücretsiz Keşif Hizmetinden Faydalanama

gibi seçenekler, Mantolama Malzemesi Hesaplama Yöntemleri arasında sayılabilir. Sektör profesyoneli olmayanların, bu hesaplamaları verimli biçimde yapabilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle siz en iyisi bu hesaplama araçlarına ulaşıp, kendinizce sonuç elde etmeye çalışmak yerine, bize ulaşıp, ücretsiz keşiften faydalanın. Sizin için mükemmel ölçüm ve alternatifli fiyat opsiyonlarını oluşturup, en nitelikli sonuçlara ulaşmanızı sağlıyor olacağız.
Tek yapmanız gereken, internet sitemizde yer alan ücretsiz keşif formunu doldurmak veya bize telefonla ulaşarak, Mantolama Malzemesi Hesaplama Yöntemleri hakkında bilgi almak istediğinizi belirtmek olacaktır. Uzman ekibimiz size en hızlı biçimde detsek verecek ve nitelikli uygulamalara erişmeniz için gerekli aksiyon alınacaktır. Firmamızdan alacağınız mantolama hizmetleri, 10 yıl garanti ve 2 yıl sigorta uygulamasına tabidir. Ayrıca enerji kimlik belgesi de uygulamalarımız kapsamında ücretsiz verilmektedir.