Mantolama binalarda ısı yalıtımını sağlamak amacı ile gerçekleştirilen işlemi ifade etmektedir. Bu doğrultuda mantolama için ısı yalıtımını sağlayan işlem olarak de denilebilmektedir. Isı yalıtımını ise ortamdaki sıcaklık farkını ortadan kaldırabilmek için yapılan işlemlerin tümü şeklinde açıklayabiliriz. Isı yalıtım işlemi sırasında ısı transferini azaltmak için çeşitli malzemeler kullanılır. Bu noktada ısı yalıtım işlemlerinden biri olan mantolama sırasında da çeşitli malzemelerin kullandığını ifade edebiliriz. Söz konusu malzemelere ise mantolama malzemeleri adı verilmektedir. Peki, mantolama işlemleri sırasında kullanılan mantolama malzemelerini nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

Mantolama işlemi sırasında kullanılan çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Söz konusu malzemeleri aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Isı Yalıtım Levhaları: Isı yalıtım levhaları, dış cephe mantolama işlemi sırasında kullanılmaktadır. Isı yalıtım levhaları, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı geçişini engellemek için kullanılan mantolama malzemeleri arasında en önemli olanıdır. Isı yalıtımı amacıyla kullanılan levhalar farklı kategorilere ayrılır. Mantolama ve ısı yalıtımı amacıyla kullanılan ısı yalıtım levha türleri şunlardır:

 • Genleştirilmiş perlit levhası
 • Genleştirilmiş vermikülit
 • Taş yünü levha
 • Cam yünü levha
 • Ahşap yünü levha
 • Cam köpüğü
 • Ahşap lifli levha
 • Mantar levha
 • Gevşek dolgu selüloz levha
 • XPS (Ekstrüde polistren köpük) levha
 • EPS (Genleştirilmiş polistren köpük) levha
 • Poliüretan sert köpük levha
 • Fenolik köpük levha
 • Vakum yalıtım paneli
 • Aerojel

Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan yalıtım levhaları EPS, XPS, taş yünü levhalardır. Bina yüzeyine ve binanın fiziki özelilklerine göre bu levhalar dışında diğer yalıtım levhaları da kullanılmaktadır.

EPS (Genleştirilmiş Polistren Köpük) Levha Nedir

Genleştirilmiş polistren köpük levha (EPS) üretiminde polistren, pentan gazı ve alev almayı geciktirici HBCD kullanılır. Polistren tanecikleri, pentan gazı ve su buharı ile genleştirilir ve kurumaya bırakılır. Bu esnada pentan gazı uçar ve onun yerine hava dolar. Bu işlemin ardından tekrar su buharı ile genleştirilen polistren tanecikleri sıkıştırılır ve kalıba alınır. Bütün bu işlemler sonucunda EPS levha adı verilen mantolama malzemeleri elde edilir. EPS levha, çatılarda, dış cephe mantolamada, zemin ve döşeme ısı yalıtımında, sandviç duvarlarda kullanılan bir levha türüdür. EPS levhalar, mantolamada ve ısı yalıtımında kullanılan kaliteli bir yalıtım malzemesidir. Isı iletkenlik seviyesi standartlara uygundur. Alev almazlık özelliği bulunan EPS levhalar, su iticilik özelliği ile binaları nem ve rutubetten korur, su buharı ve yosun oluşumunu engeller.

XPS (Ekstrüde Polistren Köpük) Levha Nedir

İlk kez 1941 yılında ABD Savunma Bakanlığı tarafından nehirleri geçmek üzere geliştirilen XPS levhalar, günümüzde ısı yalıtımı amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek su geçirmezlik özelliğine sahip olan XPS levhalar, ısı yalıtım uygulamalarında tercih edilen mantolama malzemeleri arasında yer alır. Polistren taneciklerine karbondioksit, HFC gazları ile alev almayı geciktirici HBCD katılması ile elde edilen karışımın ekstrüzyon makinesinden geçirilmesi ile elde edilen XPS levhalar, kapalı gözenekli bir yapıya sahiptir ve su iticilik özelliği çok yüksektir. Eğimli çatı yalıtımında ve sandviç duvarlarda, zemin ve döşeme yalıtımında sıklıkla kullanılır. Dış cephe mantolama uygulamalarında da tercih edilen bir levha türüdür.

Taş Yünü Levha Nedir

Volkanik bir taş olan bazalt taşından elde edilen taş yünü levhalar, yüksek ısı yalıtımı özelliği ile özellikle çatılarda ve dış cephe duvar yalıtımında kullanılmaktadır. Sıcaktan, nemden ve su buharından etkilenmeyen bir yapıya sahip olması nedeniyle bozulmaz, yapısal değişikliğe uğramaz, böceklenmez. Yapı malzemeleri standartlarına sahip olan taş yünü levhalar, mantolama malzemeleri arasında uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilen bir üründür.

Yapıştırma Harçları: Yapıştırma harçları binaların dış yüzeyine yatay ya da düşey şekilde uygulanan malzemelerdir. Mantolama levhalarının yapıştırılması için kullanılan yapıştırma harçları yanıcı olmayan, çimento esaslı, uzun ömürlü, suya dayanıklı malzemelerden oluşturulmaktadır.

Isı Yalıtım Sıvaları: Isı yalıtım levhalarının üzerini kapatmak için kullanılan ısı yalıtım sıvaları su itme özelliği bulunan, suya ve dona karşı dayanıklı malzemelerdir.

Mineral Esaslı Dekoratif Sıva Kaplaması: Çimento esaslı dekoratif cephe kaplama malzemesidir. Beyaz renktedir; mineral esaslı olup, kuruduktan sonra üzeri mutlaka su bazlı veya akrilik Dış Cephe Boyası ile boyanarak uygulama işlemi tamamlanması gereken malzemedir.

Donatı Filesi: Donatı filesi, mantolama levhaları üzerine uygulanan sıvalarda meydana gelebilecek çekme gerilimlerinin karşılanması ve çatlamasını önlemek için kullanılmaktadır.

Plastik Mantolama Dübeli: Mantolama levhalarının dış yüzeylerine montaj yapılması için plastik mantolama dübeli kullanılmaktadır. Mantolama yapılan cephede bu sayede rüzgarın etkisi azalmış olacaktır.

Köşe Profili: Köşe profili, binaların köşelerini ve pencerelerin kenarlarını mekanik etkilerden kurtarmak amacı ile kullanılan mantolama malzemeleridir. Köşe profili alüminyumdan ya da plastik malzemelerden üretilmektedir.

Subasman Profili: Subasman profili, mantolama levhalarının başladığı yerden sistemli bir şekilde binanın korunabilmesi için kullanılmaktadır. Subasman profili galvanizden ya da alüminyum malzemelerden üretilmektedir.

En Kaliteli Mantolama Malzemeleri

Firmamız kurulduğu günden beri müşterileri için en kaliteli ve profesyonel ürünleri sunmaktadır. Bu doğrultuda sizin de yukarıda mantolama malzemelerinden birine ihtiyacınız varsa tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. Bizimle iletişime geçerek aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilir ve en kaliteli mantolama malzemelerine sahip olabilirsiniz.