Mantolama binalarda ısı yalıtımını sağlamak amacı ile gerçekleştirilen işlemi ifade etmektedir. Bu doğrultuda mantolama için ısı yalıtımını sağlayan işlem olarak de denilebilmektedir. Isı yalıtımını ise ortamdaki sıcaklık farkını ortadan kaldırabilmek için yapılan işlemlerin tümü şeklinde açıklayabiliriz. Isı yalıtım işlemi sırasında ısı transferini azaltmak için çeşitli malzemeler kullanılır. Bu noktada ısı yalıtım işlemlerinden biri olan mantolama sırasında da çeşitli malzemelerin kullandığını ifade edebiliriz. Söz konusu malzemelere ise mantolama malzemeleri adı verilmektedir. Peki, mantolama işlemleri sırasında kullanılan mantolama malzemelerini nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Mantolama Malzemeleri Nelerdir?

Mantolama işlemi sırasında kullanılan çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Söz konusu malzemeleri aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Isı Yalıtım Levhaları: Isı yalıtım levhaları, dış cephe mantolama işlemi sırasında kullanılmaktadır.

Yapıştırma Harçları: Yapıştırma harçları binaların dış yüzeyine yatay ya da düşey şekilde uygulanan malzemelerdir. Mantolama levhalarının yapıştırılması için kullanılan yapıştırma harçları yanıcı olmayan, çimento esaslı, uzun ömürlü, suya dayanıklı malzemelerden oluşturulmaktadır.

Isı Yalıtım Sıvaları: Isı yalıtım levhalarının üzerini kapatmak için kullanılan ısı yalıtım sıvaları su itme özelliği bulunan, suya ve dona karşı dayanıklı malzemelerdir.

Mineral Esaslı Dekoratif Sıva Kaplaması: Çimento esaslı dekoratif cephe kaplama malzemesidir. Beyaz renktedir; mineral esaslı olup, kuruduktan sonra üzeri mutlaka su bazlı veya akrilik Dış Cephe Boyası ile boyanarak uygulama işlemi tamamlanması gereken malzemedir.

Donatı Filesi: Donatı filesi, mantolama levhaları üzerine uygulanan sıvalarda meydana gelebilecek çekme gerilimlerinin karşılanması ve çatlamasını önlemek için kullanılmaktadır.

Plastik Mantolama Dübeli: Mantolama levhalarının dış yüzeylerine montaj yapılması için plastik mantolama dübeli kullanılmaktadır. Mantolama yapılan cephede bu sayede rüzgarın etkisi azalmış olacaktır.

Köşe Profili: Köşe profili, binaların köşelerini ve pencerelerin kenarlarını mekanik etkilerden kurtarmak amacı ile kullanılan mantolama malzemeleridir. Köşe profili alüminyumdan ya da plastik malzemelerden üretilmektedir.

Subasman Profili: Subasman profili, mantolama levhalarının başladığı yerden sistemli bir şekilde binanın korunabilmesi için kullanılmaktadır. Subasman profili galvanizden ya da alüminyum malzemelerden üretilmektedir.

En Kaliteli Mantolama Malzemeleri

Firmamız kurulduğu günden beri müşterileri için en kaliteli ve profesyonel ürünleri sunmaktadır. Bu doğrultuda sizin de yukarıda mantolama malzemelerinden birine ihtiyacınız varsa tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. Bizimle iletişime geçerek aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilir ve en kaliteli mantolama malzemelerine sahip olabilirsiniz.