Mantolama malzemeleri çeşitleri dışarı da ki ısıyı içeri sokmaksızın bina içerisinde ki ısı muhafaza etme amacı ile bina kabuğu ısı yalıtım malzeme ile kaplama yapılması gerekmektedir. Günümüzde en çok tercih edilmekte olan ısı yalıtım sitemi olarak bilinmektedir. Kullanılan malzeme çeşitleri eps, xps, karbonlu eps, taş yünü ısı yalıtım levha olarak çeşitlenmektedir.

İç Cephe Mantolama Çeşitleri

Mantolama malzemeleri çeşitleri içerisinde uygulama şekli olarak dış cephe kaplama da ki gibi, duvar ısı yalıtım malzeme ile kaplama ve boyama işlemi yapılmaktadır. Kaplama üzerinde alçıpan uygulaması da yapılmaktadır. Kullanılan malzemeler ise eps, xps, karbonlu eps, taş yünü ısı yalıtım levha olarak sıralamak mümkün olmaktadır.

Ortadan Mantolama Çeşitleri

İki duvar yapı kabuğu ve bunlar arasında yer alan ısı yalıtım katmanı oluşturduğu çift kabuk ile dış duvar sistemi ortasında ısı yalıtımı dış duvar olarak adlandırmak mümkün olmaktadır. Kullanılan malzeme ortadan ısı yalıtımı için dış duvarlar da cam yünü, taş yünü, ahşap yünü. koyun yünü, mineral lif içeren plak ısı yalıtım malzemesi, eps ve xps sert köpük, poliüretan içeren sert köpük, genleşme sağlanmış köpük plak üreten ısı yalıtım malzemesi, cam köpüğü ya da genleştirme perlit, bims ve taneli yalıtkan dolgu malzemesi ısı yalıtım malzeme çeşitleri olarak kullanılmaktadır.

Zemine oturmakta olan döşemeler de, bünyesine su emme ve yüksek basma mukavemeti içeren xps levhalar kullanılması önerilmektedir. Isıtılma bodrumları üzerinde yer alan döşemeler de ise mantolama bodrum tavanı tespit edilmesi, zemin katları döşemeler kanalı ile kaynaklanma ısı kayıpları engellenme durumu oluşmaktadır.

Çatılarda Mantolama

Çatı arasında yürünmesi gerektiği durumlar da, ahşap kadro üzerine kalaslar ile yürüme yolu inşa edilmelidir. Yalıtım malzemesi eğer yüke maruz kalma durumunda ise şilte tipi ürün yerine levha formu sert mantolama malzemeleri kullanmak gerekmektedir. Uygulama yapılacak çatı döşemesi üstü ise toz, kir harç artıkları gibi maddelerden temizlenerek veya döşeme betonu üzeri mala perdahla ince şap uygulama yapılarak, düzgün bir zemin temin edilmelidir. Düzgün yüzey üzeri yoğuşma tahkiki sonuçları uyarınca buhar dengeleme serilir ve kalınlık Binalarda Isı Yalıtım Kural Standardı ”na göre belirlenmiş mantolama malzemeleri döşenmelidir.