Isı yalıtım anlamına gelen mantolama dış cephenin ısı yalıtımla kaplanmasıdır. Mantolama işlemlerinde köpükler kullanılır ve binanın çevresi ısıya dayanıklı hale getirilir. Sıcaklık ve soğuktan daha az etkilenmesi sağlanan binalara mantolama işlemi uygulanır. İşlemde üç yöntem vardır. Bu yöntemlerden dış ve iç mantolama daha çok kullanılır. Ayrıca sandviç uygulaması da ısı yalıtımda kullanılan diğer yöntemdir. Binaların ısı yalıtımı olması binaların içine de olumlu etki yapar. Çünkü soğuk ve sıcak etkisi içeriyi daha az etkiler. Rutubet olayları azalır. Dış cephede mantolama yapılan binalarda ısı dengesi oluşur ve olumsuz hava koşulları binayı etkilemez.

Mantolama Nedir

Mantolama, ısı yalıtımı amacıyla bina dış yüzeyinin izolasyon malzemeleri ile kaplanması işlemidir. Binaların estetik görünmesini sağlayan bu uygulama %50 oranında enerji tasarrufu sağlayarak enerji verimliliğine hizmet eder. Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında yaygınlaşan ve zarurî bir ihtiyaç halini alan mantolama uygulaması ile insanların daha konforlu yaşam alanlarında yaşaması sağlanır.
Mantolama, ısı yalıtımının yanı sıra ses ve yangın yalıtımı da sağlar. Dış ortamın gürültüsünü yaşam alanlarından uzaklaştıran bu uygulama aynı zamanda iç mekandaki sesin dış ortama ulaşmasına izin vermez. Böylece insanlar gürültüden uzak yaşam alanlarına sahip olmuş olur. Özellikle taş yünü ısı yalıtım levhaları yangın yalıtımı açısından yüksek koruyuculuk özelliğine sahiptir. Çok yüksek ısıda tutuşan taş yünü levhalar yangın esnasında binanın boşaltılması için yeterli zamanı kazandırır. Bu açıdan bakıldığında taş yünü ısı yalıtım levhaları öncelikli olarak tercih edilmesi gereken levhalardır. Özellikle çok katlı binalarda, gökdelenlerde yalıtım amacıyla taş yünü levhalar tercih edilmelidir.

Mantolama Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mantolama m2 fiyatları İstanbul özelinde, binanın yaşına, binanın ihtiyaçlarına ve binanın fiziksel özelliklerine göre belirlenen ısı yalıtım levha fiyatları ile doğru orantılıdır. Mantolama birim fiyatı m2 cinsinden hesaplanır. Hangi yalıtım türü olursa olsun, EPS, XPS, taş yünü ya da diğerleri mantolama fiyatı hesaplanırken kullanılacak ısı yalıtım levha türü dikkate alınır. Bunun yanında mantolama m2 fiyatları İstanbul belirlenirken kullanılacak malzemenin miktarı, kalitesi, markası da fiyatlara etki eder.

Mantolama Firması Seçimi

Mantolama firması seçerken sadece mantolama m2 fiyatları dikkate alınmamalı, firmanın profesyonelliği de önemsenmelidir. Zira, büyüyen ve gelişen bir sektör olan mantolama sektöründe amatör firmaların yapmış olduğu yanlış uygulamalar, insanları, hem maddi hem de manevi açıdan zarara uğratıyor. Bu bağlamda, mantolama yaptırmak isteyenler piyasa araştırması yapmalı, zengin ve başarılı referans sahibi firmalarla anlaşma yoluna gitmelidir. Piyasada bulunan pek çok firma garanti hizmeti sunmamakta, sunsa da birkaç yıllık garanti süresi vermektedir. Oysa Kale Yapı Yalıtım 10 yıl garanti süresi vererek yaptığı işin arkasında durmayı başaran, yaptığı işe profesyonellik çerçevesinde yaklaşan bir firmadır. Firma seçiminizi Kale Yapı Yalıtım’dan yana yaparsanız yüzünüzün güleceğinden emin olabilirsiniz.

Mantolama Özellikleri

Dış cephenin koruyucu olan ısı yalıtımı su dengesini de sağlar. Böylece binada yoğuşma oluşumu engellenir. Isı yalıtımında çevre korunur. Orta büyüklükteki bir binanın mantolama süresi 4 haftayı bulabilir. Mantolama m2 fiyatları İstanbul ve çevresinde yüksek olmaktadır. Binaların yüksek olması maliyeti artırmıştır. Mantolama işlemleri binanın dış cephe güvenliğini sağlar ve binayı sıcaklığa dayanıklı hale getirir.
Mantolama m2 fiyatları İstanbul bölgesinde 60,00TL’den başlayıp 120,00TL’ye kadar değişiklik göstermektedir.Bu fiyatların değişikliğinin en büyük sebebi ; taşyünü , eps, xps olarak farklılık göstermesinden.Ayrıca fiyata etki eden faktörler genel olarak sıralayacak olursak ; iskele kurulum , binanın mimarı yapısı , malzeme markası , malzeme kalınlığı gibi etkilerde mantolamanın fiyatını etkileyen faktörlerdir.
Mantolama m2 fiyatları konusunda yanılgıya düşmemeniz için, firmamızın ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz.