Yazın sıcaktan kışın soğuktan rahatsız oluyor ve binanızın iklim şartlarına hiç mukavemeti olmadığını düşünüyorsanız, bu sorunun üstesinden gelmeniz aslında Çok da zor değil. Isı yalıtımı, günümüzde birçok farklı teknoloji biçiminde sunulabilmekte, yapı sahipleri birçok yalıtım alternatifin içerisinde kendilerine uygun olan bir tanesini tercih edebilmekte. Tabii ısı yalıtım metotları içerisinde belki de en çok tercih edilen yöntem mantolamadır. Çünkü mantolama, uygun maliyetlerle gerçekleştirilen bir uygulama olmasının yanı sıra, uzun ömürlü ve estetik bir uygulamadır. Binayı dışarıdan komple Saran ve dekoratif özellikleri biçimlendirilen dış cephe uygulamalarının içerisinde en verimlisi bu uygulamadır.

Yalıtım ile Ne Kadar Tasarruf Edilebilir?

Yalıtım uygulamaları ile elde edeceğiniz tasarruf, binanızın mevcut nitelikleri ile doğru orantılıdır. Eğer halihazırda belli düzeyde bir yalıtım uygulaması söz konusu ise, mantolama uygulamasının efektleri Elbette çok yüksek olmayacaktır. Ancak bildiğimiz gibi ülkemizdeki pek çok yapının üretim esnasında yalıtım uygulamalarına tabi tutulması söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle, binanızda yalıtım olmadığını var sayabilirsiniz. Gazbeton sandviç tuğla ve benzeri uygulamalar da yeterince verimli olamayabilmektedir. Mantolama olarak tanımlanan Dış dış cephe kaplama uygulaması, azami verimlilik seviyesinde minimum maliyete sahiptir.
Kabaca yapılacak bir hesapla mantolama için katlanacak maliyeti ortalama 3 ila 6 yıl içerisinde kara dönüşeceği görülebilmektedir. Tabii Sahip olduğunuz yapının hangi ilde olduğu, bulunduğunuz konumun hava koşulları ve yapın inşa nitelikleri mantolamanın sağlayacağı avantajları arttırabilir. Çok soğuk iklimli bölgelerde yalıtım yapılan yapılarda avantaj çok daha yüksek noktalara çıkabilmektedir.

Mantolama Firmalarına Ulaşın

Yapı firmalarının tamamı yalıtım ve izolasyon sektöründe uzman değildir. Mantolama yapacak firmaların bu alanda deneyimi ve uzmanlığı olması gerekir. Herhangi bir inşaat firması veya inşaat ustası tarafından uygulamalar nitelikli biçimde gerçekleştirilemeyebilir. Bu nedenle bu alanda uzmanlığı bulunan nitelikli firmaları başvurmanız ve referanslarını dikkatli kontrol etmeniz gereklidir. Kendisini mantolama uzmanı olarak tanıtan pek çok firmanın müşterilerini mağdur ettiği, görsel olarak uygulamanın tamamlanmış olmasına karşın nitelikleri bakımından yeterli verimi sağlayamayacak durumda olduğu, uygulamadan çok sonra fark edilebilmekte ve yapılan yatırım boşa gitmektedir. Kale Yapı yalıtım gibi, güçlü referansları olan nitelikli firmaları başvurmanız durumunda hem yeterli verimliliği elde edecek hem de garantili uygulamalara sahip olacaksınız.

Mantolama Firması Seçimi

Yalıtım ve mantolama sektörünün günden güne büyümesi, pek çok mantolama ve yalıtım firması kurulmasına neden olmuş, bu durum ise mantolama yaptırmak isteyenleri “hangi firmayı tercih etmeliyim” sorusuna cevap aramak zorunda bırakmıştır. Piyasada ısı yalıtım hizmeti sunan çok sayıda firma bulunması, bu firmalar hakkında detaylı araştırma yapılmasını ve mantolama garantisi sunan firmaların ön plana çıkmasını sağlamıştır. Kale Yapı Yalıtım, mantolama teknik şartnamede belirtilen mantolama garantisini sunan bir firma olarak hizmetlerinde yüksek kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinmiştir ve çalışmalarını bu çerçevede sürdürmektedir.
Mantolama firması seçiminizi nasıl yapmalısınız? Öncelikle mantolama maliyetli bir yapı uygulaması olup bu alanda profesyonel olarak hizmet veren firmaları tercih etmelisiniz. Piyasada buluna pek çok firma profesyonel olduğunu iddia etse de yapılan iş profesyonellikten çok uzak olabilmektedir. Profesyonel bir firma ile çalışmak istiyorsanız firmanın referans çalışmalarını dikkate almalısınız. Zengin bir referans sunan firmalar yaptıkları işin hakkını veren firmalardır. Isı yalıtımı alanında yeterli tecrübe ve birikime sahip olan, malî yapısı bu kadar yüksek maliyetli bir işi yapmaya elverişli olan, mühendisinden şantiyede çalışan elemanına kadar tecrübeli ve deneyimli bir kadro ile hizmet veren firmaları tercih etmek işin kalitesi açısından önemlidir.
Mantolama uygulaması zor ve zahmetli bir süreci beraberinde getirir. Mantolama esnasında yüklenici firma, şantiye ya da bina çevresinde hem işçilerin hem de bina sakinlerinin can ve mal güvenliğini sağlayacak güvenlik önlemlerini almalı, iskele kurulumundan binanın ahşap, demir, ferforje vb. aksamlarını korumaya yönelik tedbirleri hayata geçirmelidir.
Mantolama firması seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da yüklenici firma ile işveren arasında işin şartlarını, esaslarını ve usullerini içeren bir sözleşmenin imzalanmasıdır. Bir mantolama firması sözleşme yapmak istemiyorsa o firmadan uzak durmak gerekir.
Mantolama garantisi sunmak, bir mantolama firmasından beklenen ilk şeydir. Mantolamanın kalitesi kadar yapıldıktan sonraki bakım ve onarım masraflarının yüklenici firma tarafından karşılanması da ehemmiyetlidir. Zira, pek çok firma garanti vermediği için mantolama sonrası ortaya çıkan küçük problemler için bile yüksek bakım onarım maliyeti çıkarabilmektedir. Mantolama için en az 5 yıl garanti süresi sunan firmalar tercih edilmeli, garanti vermeyen firmalarla çalışılmamalıdır.

Mantolamaya Nasıl Garanti Verilir?

Mantolama uygulamalarına verilen Garanti, koşulsuz bir Garanti değildir. Iklim koşulları, yangın sel ve doğal afetlerde garanti geçerli olmayacaktır. Mantolama garantisi çok az firma tarafından verilmekte birlikte garanti veren firmalar sadece uygulamanın kendiliğinden zarar görmesi halinde garanti şartlarını işletir. Tabii Kale mantolama size bu noktada ek bir avantaj daha sunar. Biz gerçekleştirdiğimiz uygulamaları iki yıl boyunca sigortalı yok ve herhangi bir şekilde uygulama kendi maliyetini çıkarana kadar size ek bir masraf çıkarmamasını sağlıyoruz.